Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Właściwe żywienie królików

W żywieniu królików, podobnie jak i wszystkich innych zwierząt, najważniejsze jest ustalenie zapotrzebowania na określone składniki pokarmowe. Składniki pokarmowe możemy podzielić na kilka grup.

 

Króliki uwielbiają jeść świeżą trawę. Należy uważać jednak na jej jakość i świeżość. Nie powinna być z terenów, gdzie wypuszcza się psy ze względu na ryzyko zarażenia pasożytami.

Pamiętaj żeby wybierać karmy z dużą zawartością włókna

 

 

Składniki pokarmowe niezbędne w żywieniu królików:

 

Białko 

Aminokwasy wykorzystywane są w organizmie do budowy większości struktur organizmu: poczynając od białek błon komórkowych, przez hemoglobinę, kości a na futrze kończąc. W karmie dla dorosłych królików białko powinno stanowić około 12% . W przypadku ciąży i laktacji ilość ta wzrasta do 18%, a dla królików młodych powinna wynosić 16%.
Aminokwasy w diecie królików pochodzą również z kału nocnego, stąd tak istotne jest zjadanie go przez króliki. Niedobór aminokwasów w diecie zmusza organizm do zdobycia go z innych źródeł. Wówczas pozyskiwane jest z mięśni, co powoduje ich osłabienie. Wzrost zużycia białka następuje w czasie chorób, gorączki, głodu, urazu, ciąży i laktacji. Nadmiar białka w diecie wspiera wzrost niepożądanej flory bakteryjnej w jelitach.

 

Węglowodany

Są głównym źródłem energii we wszystkich procesach metabolicznych, dzielimy je na proste i złożone. Cukry proste powodują nagły wzrost insuliny, są szybko trawione a ich nadmiar wspiera niepożądany biotom. W diecie królika występują głównie w owocach, dlatego należy ich unikać. Węglowodany złożone są długo trawione, stąd uwalniają energię stopniowo i nie powodują nagłego wyrzutu insuliny. Zapotrzebowanie energetyczne dla królika należy dostosować do pory roku i aktywności zwierzęcia. Można w przybliżeniu obliczyć ilość kalorii zakładając, że średniej wielkości królik (ok.4,5 kg) wymaga do zaspokojenia podstawowych potrzeb  - czyli trawienia, czyszczenia się, przemieszczania i zabawy – ok 220 kcal na dzień. Przy przeliczaniu należy zawsze wziąć pod uwagę zakres komfortu cieplnego, który dla królików wynosi 20,5 – 25C. Poza tym zakresem temperatur dawka musi zostać zmodyfikowana. Węglowodany powinny dostarczać około 50% kalorii. Nadmiar węglowodanów w diecie prowadzi do otyłości, co u królików ma poważne konsekwencje.

 

 

Tłuszcze

U królików dorosłych tłuszcze powinny dostarczać 3% dziennego zapotrzebowania w kalorie.  W przypadku laktacji jest to 7%. Tłuszcze w organizmie wykorzystywane są m.in. do budowy hormonów, błon komórkowych i cholesterolu. W przypadku tłuszczów najważniejsze są tzw. kluczowe kwasy tłuszczowe, czyli OMEGA – 3 i OMEGA – 6. Wykorzystywane są one głównie do regulacji mechanizmów krzepliwości krwi, budowy hormonów, w procesach odpornościowych, w regulacji ciśnienia krwi, w procesach uczenia się i zapamiętywania. Dobrymi źródłami są: pachnotka zwyczajna, konopie, orzechy włoskie, olej lniany. Nadmiar tłuszczów w diecie prowadzi do nadmiaru kalorii i w konsekwencji do otyłości.

 

Króliki potrzebują zbilansowanego pokarmu. Króliki jedzą również trawę i zielone liście.

 

Włókno pokarmowe

Włókno to głównie celulozy i ligniny oraz pektyny, hemiceluloza, mukopolisacharydy, inulina. Jest niezbędne w prawidłowym procesie trawienia, fermentacji. W procesie trawienia włóknika biorą udział bakterie zasiedlające jelita i jelito ślepe. Włóknik dostarcza ok 35% dziennego zapotrzebowania na kalorie.

 

 

Witaminy i suplementy dla królików

Dodawanie witamin i suplementów u królików, które mają właściwą dietę nie jest konieczne. Witaminy B i K wytwarzane są w jelicie ślepym przez mikroorganizmy. Witaminy B1, B2, B3, B5, B6, biotyna, kwas foliowy oraz witaminy A, D, E pochodzą z diety.

  • Witamina A zawarta jest głównie w marchwi, warzywach.
  • Witamina D pochodzi siana suszonego na słońcu i jest  wytwarzana jest przez organizm po kontakcie skóry z promieniami słonecznymi.
  • Witamina E pochodzi z oleistych nasion, jak słonecznik, len oraz z olejów.

Króliki nie potrzebują skomplementowania witaminą C. Potrafią ją wytworzyć same.

 

Minerały

Komercyjne karmy dla królików renomowanych firm są zbilansowane pod względem zawartości minerałów. Jeżeli króliki są karmione dietą domową najlepiej zapewnić im dostęp do pełno-mineralnych lizawek.

 

 

Karmy dla królików 

Niewątpliwie są łatwe w stosowaniu i powszechnie dostępne. Karmy renomowanych firm gwarantują pokrycie pełnego zapotrzebowania zwierzęcia we wszelkie składniki pokarmowe. Należy jednak stosować się do ilości zalecanej przez producenta, ponieważ łatwo można karmę przedawkować. Wybierając karmę komercyjną, należy zawsze sprawdzić jej skład. Czego należy szukać?

Zawartość wapnia pomiędzy 0,6 – 1,2%
Zawartość białka pomiędzy 12% a 14%
Zawartość włókna powyżej 20%

Dobierając ilość karmy dla zwierzęcia należy kierować się też jego aktywnością oraz, co istotne, rozmiarem. Mniejsze zwierzęta, z racji szybszego metabolizmu, wymagają dostarczenia im większej ilości energii.

 

Króliki jedzą warzywa, m.in. marchewki i kalafiora, lubią liście kapusty.

 

Mity o żywieniu królików



1. Soja jest zła.


Nie, nie jest. Soja jest trawiona w 93%. Jest też dobrym źródłem białka.

 

2. Kukurydza jest zła.


Również nie jest. Oczywiście, jeśli w karmie pojawiają się nieprzetworzone ziarna kukurydzy w dużych ilościach, to należy poważnie zastanowić się nad jej zakupem. Jednak kukurydza poddana odpowiedniej obróbce technologicznej jest dobrym źródłem węglowodanów. Strawność kukurydzy wynosi ok 73%.

 

 

Uniknij błędów w żywieniu swojego pupila i zobacz jak wygląda prawidłowe karmienie królików.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

Komentarze

Nowa wiadomość
Katarzyno,
należy zbadać pupila u innego weterynarza, są i tacy specjalizujący się w królikach. Przy świądzie należy zebrać zeskrobinę, ale i rozważyć inne możliwości jak chociażby alergie. Stojące ucho, którym królik nie może poruszać oraz możliwość przeziębienia mogą sugerować zapalenie ucha, które jest niezmiernie bolesne i nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - w tym utraty słuchu i uszkodzenia ruchliwości ucha królika.
Dzień dobry. Ponad dwa tygodnie temu zakupiłam w hodowli baranka miniaturkę. Miał 7 tyg. i już klapnięte uszka jak na baranka przystało. Ponieważ zauważyłam, że się drapie poszłam z nim do weterynarza. Weterynarz zbadał go, w tym uszka. Stwierdził. że poza prawdopodobną chorobą skóry nic mu nie jest. Ani wymazu ani zeskrobin nie zrobił, ale za to dał dwa szampony na dwie różne choroby skóry i kazał kąpać. Po przyjeździe od weterynarza zauważyłam, że króliczkowi nienaturalnie stoi jedno uszko. To było tydzień temu i od tej pory ma jedno ucho leżące a drugie stoi mu na sztorc, nie potrafi tym uszkiem kierować na boki, czasami leży wzdłuż ciała, ale głównie leży. Podczas wizyty króliczek też się przeziębił, bo zmuszeni byliśmy czkać na dworze. Proszę o informacje co się mogło stać, że króliczek nie potrafi położyć uszka jak wcześniej. Czy mogło dojść do jakiegoś urazu czy mógł wdać się jakiś stan zapalny, który powoduje, że najlepiej mu z uchem na sztorc. Weterynarz, który badał królika kompletnie się wypiął. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Katarzyna
moje od zawsze na Versele laga granulacie i wszystko ok :)