Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie zioła możemy podawać chomikowi?

Hodowla chomików niewątpliwie sprawia wiele przyjemności, ale wiąże się również z szeregiem przygotowań. Poza odpowiednim dopasowaniem klatki i jej wyposażenia, należy posiąść wiedzę o bezpiecznej i zbilansowanej diecie naszych małych gryzoni.

 

Chomik wśród ziół.

 

Zbilansowana dieta chomika

Chomiki są zwierzętami wszystkożernymi, co oznacza, że jedzą zarówno mięso, jak i rośliny. Przy komponowaniu zbilansowanej diety należy zwrócić uwagę na to, czy podawane chomikowi rośliny nie są zanieczyszczone pestycydami lub spalinami samochodowymi. Aby zadbać o prawidłowe żywienie naszego futrzastego gryzonia należy kupować organiczne rośliny, upewniając się jednocześnie, że zostały odpowiednio umyte przed spożyciem.

Przeczytaj więcej: Jak prawidłowo karmić chomika?

 

Jak wprowadzić zioła w jadłospis chomika?

Chomiki w naturalnym środowisku są zwierzętami dzikimi, które swoje pożywienie pozyskuje z okolicznych łąk. W przypadku ich udomowionych reprezentantów również warto postawić na wyposażenie klatki, w której przebywa nasz chomik, w świeże zioła i warzywa. Poza walorem estetycznym ziół, który wniosą w dekoracje klatki wiele kolorytu, sprawią, że nasz pupil będzie czuł się bardziej komfortowo i stanie się jednocześnie bardziej aktywny, mając dookoła tak wiele atrakcji.

 

Karmy i przysmaki dla chomika.

 

Bezpieczne zioła i rośliny w diecie chomika

Aby prawidłowo i bezpiecznie wprowadzić w dietę naszego pupila nowe rośliny i zioła, należy się zorientować, które z nich będą bezpieczne dla jego układu trawiennego, a których powinniśmy się wystrzegać. Ze względu na swoje pozytywne działanie do zbilansowanej diety naszego gryzonia możemy włączyć:

 • Szałwia
 • Oregano
 • Tymianek
 • Koper włoski
 • Pietruszka
 • Koperek
 • Rukiew wodna
 • Rumianek

Jeżeli chodzi o zioła, które mogą zaszkodzić chomikowi i doprowadzić do negatywnych w skutkach zatruć pokarmowych, cechują się one wysoką kwasowością. Podane poniżej zioła mogą prowadzić do biegunek, które w rezultacie powodują odwodnienie organizmu, a niektóre z nich mogą prowadzić nawet do śmierci naszego zwierzaka. Dlatego też należy bezwzględnie wystrzegać się przed dodawaniem ich do diety chomika.
 • Kolendra
 • Trawa cytrynowa
 • Melisa
 • Werbena
 • Majeranek
 • Rozmaryn
 • Estragon

 

Przeczytaj więcej: Rośliny trujące dla chomika

 

Chomik je pietruszkę.

 

Kwiaty dla chomika

Poza odpowiednimi dla układu trawiennego ziołami do diety naszego futrzaka możemy dodać niektóre rodzaje kwiatów polnych. Niewątpliwie dodanie ich do diety chomika nie tylko urozmaici ją w dodatkowe wartości odżywcze, ale również sprawi mu wiele frajdy.

Rodzaje kwiatów, które mogą spożywać chomiki charakteryzują się krótkimi płatkami i są nimi między innymi; nagietek, mniszek lekarski, stokrotka, bratek. Dodatkowo możemy karmić naszego chomika płatkami róż (należy pamiętać o tym, żeby usunąć łodygę, która mogłaby być dla niego niebezpieczna).

 

Rośliny dla chomika.

 

Jakie mieszanki ziół dla chomika?

Zazwyczaj dieta chomika składa się ze zbóż i pokarmów zbożopochodnych (zawierają one wysoką zawartość błonnika) uzupełniane one są warzywami, owocami i białkiem. W wyposażeniach sklepów zoologicznych dodatkowo możemy znaleźć już odpowiednio wyselekcjonowane mieszanki ziół, które uzupełniają bilans dietetyczny chomika. Przygotowane przez specjalistów mieszanki eliminują możliwość podania naszemu futrzakowi nieodpowiednich ziół są dodatkowo wzbogacane o białko, które również jest niezbędne do zdrowego funkcjonowania organizmu naszego gryzonia.

 

Przeczytaj również: Wszystko, co musisz wiedzieć o chomikach

 Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość