Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kardynałek chiński – najważniejsze informacje o gatunku

Ryba kardynałek wywodzi się z rodziny karpiowatych, to towarzyski gatunek, który jest popularny wśród akwarystów. Kardynałek należy do ruchliwych ryb, dlatego potrzebuje dużo przestrzeni na codzienne aktywności. Należy do grupy ryb słodkowodnych, a swoje korzenie ma w Azji, a dokładniej w Chinach i Wietnamie.

Jak wygląda rozmnażanie u kardynałka chińskiego? Jak powinna wyglądać hodowla w akwarium domowym? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Kardynałek chiński - występowanie i wygląd

Kardynałek chiński zamieszkuje strumienie i górskie rzeki w różnych częściach Chin i Wietnamu, lubi gęsto porośnięte roślinnością tereny. Jego nazwa właśnie wywodzi się od miejsca, w którym występuje naturalnie. Kardynałek chiński jest często mylony z kardynałkiem wietnamskim. Oba gatunki są zbliżone do siebie pod względem wyglądu. Charakterystycznym znakiem rybki kardynałki jest niebiesko-złoty pas, który przebiega wzdłuż całego ciała. Opcji kolorystycznych gatunku jest dość dużo, w zależności od hodowli możemy trafić nawet na kardynałka albinosa. Płetwy mogą mieć różne odcienie w zależności od pochodzenia i płci. Samca od samicy odróżnimy na podstawie ich wielkości, samce są smuklejsze, większe i mają intensywniejsze ubarwienie od samic, które posiadają krótsze płetwy. Kardynałek chiński hodowany w odpowiednich warunkach, poprawnie karmiony, jest w stanie dożyć nawet do 5 lat. Warto zaznaczyć, że ilość kardynałków na świecie maleje i są podejrzenia, że gatunek z biegiem lat może być zagrożony wyginięciem w naturze.

 

Ryba kardynałek chiński w akwarium.

 

Kardynałki chińskie - hodowla

Kardynałek należy do grupy ryb towarzyskich, spokojnych, które nie są agresywne w stosunku do innych osobników. Zaleca się kupować od razu kilka sztuk kardynałków, gdyż wtedy najszybciej się adaptują do nowego miejsca, pojedyncze sztuki mogą czuć się niekomfortowo. Akwarium powinno mieć około 60 litrów, a nawet i więcej, kardynałki lubią mieć dużo przestrzeni.
Roślinność może być sadzona z tyłu zbiornika, by nie przeszkadzała rybom w poruszaniu się, kardynałki zajmują najczęściej środkowe i górne partie w akwarium.

Kardynałki preferują niższą temperaturę wody niż pozostałe gatunki ryb, optymalna temperatura to 14-22 stopnie. Warto zainwestować w termometr do wody, który pozwoli kontrolować odpowiednie parametry. Kardynałek chiński źle reaguje na gwałtowne zmiany temperatur, dlatego tak ważne jest monitorowanie ciepła wody. Kolejnym istotnym parametrem jest pH wody, które powinno oscylować w granicach 5-8 pH. Utrzymanie czystości w akwarium jest równie ważne, zaleca się wymieniać wodę co dwa tygodnie, oraz zamontować odpowiednio silny filtr do wody. Kardynałki preferują mocne oświetlenie i dobrze prezentują się na ciemnym podłożu w akwarium. Warto również zainwestować w naturalne kryjówki, takie jak korzenie czy kamienie.

 

Z jakimi rybami łączyć kardynałki chińskie?

Jeśli chodzi o inne gatunki ryb, z jakimi kardynałek jest w stanie żyć, to zdecydowanie wszelkie ryby zimnowodne, do tej grupy należą przykładowo welonki i złote rybki. Dodatkowo gatunki o niskich wymaganiach hodowlanych dobrze się sprawdzą, takie jak gupiki, danio czy mieczyki.

 

Oferta akwarium dla ryb.

 

Co jedzą rybki kardynałki?

Rybka kardynałek żywi się głównie pokarmem zwierzęcym, takim jak larwy czy zooplankton, popularną przekąską są suszone muszki owocówki. Warto urozmaicać dietę o gotowe granulaty dla ryb, które mają dużą ilość witamin i minerałów. Jeśli będziemy dbać o zbilansowaną dietę kardynałki chińskiej, jest ona w stanie dożyć nawet do 5 lat. Kardynałki usuwają również glony z akwarium, szczególnie z takich miejsc jak korzenie czy roślinność, ale jest to niewielki procent ich diety. Zwracajmy uwagę również na częstotliwość karmienia, zaleca się je karmić do 3 razy dziennie, jeśli mamy problem z regularnością, warto zainwestować w automat do karmienia. Porcje posiłków są również istotne, starajmy się komponować stosunkowo nieduże posiłki, by ryby były w stanie wszystko zjeść, często to resztki jedzenia brudzą najbardziej wodę w akwarium.

 

Kardynałek chiński - rozmnażanie

Rozmnażanie kardynałków powinno być przeprowadzane w akwarium tarliskowym, czyli oddzielnym zbiorniku, w którym będzie przebywał samiec z samicą, w niektórych przypadkach wpuszcza się kilka sztuk ryb i wybiera się najbardziej pulchną. Przed tarłem i po nim istotna role odgrywa karmienie, musimy w tym okresie podawać dwa razy więcej jedzenia dla ryb. Ten zabieg pobudza je do rozmnażania się oraz pomaga zapobiegać sytuacjom, podczas których ikry zostają zjadane przez ryby. Po 3 dniach od złożenia ikry, dorosłe osobniki powinny trafić z powrotem do ogólnego akwarium. Narybek wykluwa się w przeciągu kilku dni i rozpoczyna poszukiwanie jedzenia. Warto mieć przygotowany specjalistyczny pokarm dla narybku lub ewentualnie przygotować posiłki samemu.

 

Kardynałek chiński cena

Rybka kardynałek nie należy do drogich gatunków, to popularna odmiana, którą znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Szacuje się, że za jedną sztukę kardynałka chińskiego zapłacimy około 5 złotych. Warto wybierać sprawdzone miejsca, hodowle, w których rybki są odpowiednio traktowane i nie są chore. Częstym problemem podczas zakupu ryby z nieznajomego źródła jest fakt, że mogą mieć jakieś choroby, które często się rozpowszechniają również na pozostałe osobniki.Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość