Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Pawie oczko, czyli gupik – skąd popularność tych ryb akwariowych?

Małe gupiki to jedne z najpopularniejszych mieszkańców amatorskich akwariów w Polsce. Polecane są nawet początkującym. Czy rzeczywiście są tak łatwe w hodowli? Przeczytaj, jakie mają wymagania.


Gupiki to częściej używana nazwa ryby zwanej inaczej Pawim Oczkiem. Cieszy się niezwykłą popularnością wśród hodowców na całym świecie, bo rzeczywiście ma wyjątkowo małe wymagania hodowlane i wybacza drobne błędy początkujących akwarystów.

 

Gupiki mają przepiękne ubarwienia - w zależności od światła ich natężenie może się zmieniać. Pawie oczko może być niebiesko - złote lub np. pomarańczowo - niebieskie.


Gupiki w środowisku naturalnym

W środowisku naturalnym Pawie Oczka zamieszkują najróżniejsze typy zbiorników wodnych – stawy, rzeki, strumyki oraz przybrzeżne wody morskie. Mają dużą tolerancję na zasolenie. Ich rodzimym miejscem bytu jest Ameryka Południowa, ale z powodzeniem skolonizowały także inne kontynenty – najprawdopodobniej wypuszczone z hodowli. Ich duża żywotność oraz łatwość rozmnażania się sprawiły, że są bardzo popularne – spotykane są nawet w bardzo zanieczyszczonych zbiornikach wodnych.

 


Gupiki w akwarium

Ryby, które mają tak wysoką tolerancję na warunki życia w naturze, doskonale sprawdzają się również w hodowli. Zalecane akwarium dla gupików powinno mieć rozmiar min. 25 litrów dla jednego samca i trzech samic. Optymalna temperatura to 20–23 °C, twardość wody >11 °N, a pH 6,5–8. Korzystny jest również dodatek soli akwarystycznej, która zabija pierwotniaki oraz reguluje przemianę materii.

U Pawich Oczek występuje dymorfizm płciowy. Samiec jest smuklejszy i znacznie mniejszy od samicy gupika i wyróżnia się niepowtarzalnym układem różnokolorowych plam. Ma wydłużoną płetwę grzbietową i ogonową. Samice gupików są oliwkowo-szare, z beczułkowatym brzuchem i zaokrągloną płetwą odbytową.


Istnieje wiele odmian hodowlanych gupików. Do najpopularniejszych należą:

  • Gupik Endlera, gdzie samica jest złota lub srebrna a samiec wielobarwny
  • Gupik moskiewski o atramentowym, granatowym kolorze
  • Gupik Czerwony – który również w takiej barwie występuje w środowisku naturalnym
  • Gupik Santa Maria Bleeding Heart o czarno – czerwonym zabarwieniu
  • Gupik albinos – o czerwonych oczach i różowym lub transparentnym zabarwieniu. Jest to odmiana uważana za agresywną, więc nie jest polecana początkującym akwarystom.

Zobacz akwaria dla ryb


Żywienie gupików

Gupik jest rybą wszystkożerną. Chętnie spożywa każdy rodzaj pokarmu dla ryb, musi być jednak karmiony w sposób urozmaicony. Ryby regularnie takimi ilościami, jakie są w stanie zjeść w ciągu trzech minut. Pamiętamy również, że lepiej jest czasem nakarmić za mało niż przekarmiać ryby.

 


Rozmnażanie gupików

Moment zapłodnienia u gupików poprzedzają zaloty. Zazwyczaj są one dobrze zauważalne – samiec uporczywie pływa za samicą. Tarło trwa krótko i rzadko jest obserwowane. Ile trwa ciąża u gupików? Zwykle około miesiąca. Poród trwa kilka godzin, miot może liczyć od kilkunastu do kilkuset młodych, najczęstsze są jednak mioty o liczebności kilkudziesięciu sztuk. Młode rybki są rodzone od razu gotowe do życia. Niestety narybek bardzo często jest zjadany przez inne ryby, dlatego tuż przed porodem warto samicę wyizolować, a po porodzie natychmiast odłowić. Pomóc młodym rybką może również gęsta roślinność w akwarium, w którą będą mogły schować się do czasu, aż urosną.

 

Przeczytaj więcej: Wszystko o akwarium roślinnym

Pawie oczko lubi akwaria z dużą ilością roślinności i ozdób, pozwala to im się ukryć i odpocząć.


Gupiki i neonki razem?

Jest możliwe trzymanie w jednym akwarium gupików i neonek - jeżeli tylko akwarium jest odpowiednio duże oraz dopasowane są takie parametry jak temperatura czy twardość wody. Jednak specjaliści odradzają takie łączenie ze względu na różnice w temperamencie obu gatunków ryb. Neonki to ryby płochliwe – a gupiki bywają zaczepne. Dodatkowo gupiki znacznie bardziej zanieczyszczają wodę, co nie będzie dobre dla wrażliwych neonków.
Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość