Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Akwarium holenderskie, czyli podwodny świat roślin

Akwarium holenderskie jest jedną z piękniejszych ozdób. Głównym bohaterem zbiornika są rośliny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak krok po kroku stworzyć ten podwodny ogród botaniczny.

 

 

Akwarium holenderskie - charakterystyka

Akwarium holenderskie to zbiornik, który jest królestwem różnorodnych roślin. Nie oznacza to, że ryby nie mają do niego wstępu: mają, ale odgrywają w nim drugoplanową rolę. Ten podwodny, botaniczny ogród jest wspaniałą ozdobą domów, mieszkań, SPA, sklepów czy przestrzeni biurowych (już samo popatrzenie na zielony świat, koi i przynosi ulgę zmęczonym od komputera oczom).

Czy każdy może stworzyć dla siebie akwarium roślinne? Tak, ale musisz wiedzieć, że nie jest to taka prosta sprawa, ponieważ podczas budowy akwarium holenderskiego obowiązują konkretne zasady, ponadto utrzymanie akwarium wymaga wiedzy, czasu, poświęcenia, środków, ale… dla chcącego – nic trudnego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na jakie rzeczy musisz zwrócić uwagę, w chwili gdy zabierasz się za tworzenie swojego podwodnego świata.

 

Akwarium pełne roślinności.

 

Akwaria holenderskie zasady

Pierwsze zasady tworzenia roślinnych akwariów zostały sformułowane już w latach 70-tych ubiegłego wieku. Akwarium holenderskie to świat natury, o który trzeba dbać, bo inaczej zamiast pięknej ozdoby, będziemy mieć chaotyczną kompozycję roślinną.
Pierwszym korkiem do stworzenia zachwycającego akwarium holenderskiego jest rozrysowanie jego planu. Plan powinien uwzględniać, między innymi, rodzaj:

• roślin i sposób ich aranżacji
• podłoża
• sprzętu (oświetlenie, grzałki etc.)
• nawozu

W planie uwzględnij też rozmiar zbiornika.

 

 

Rośliny do akwarium holenderskiego

W akwarium holenderskim wspaniale sprawdzą się rośliny, które różnią się od siebie kolorami, fakturą, rozmiarem liści oraz wysokością. Dlaczego taka różnorodność jest istotna, powiemy ci za chwilę. W podwodnym ogrodzie botanicznym warto sadzić zarówno rośliny pospolite, jak i te rzadsze i egzotyczne. Musisz jednak wiedzieć, że ten drugi typ roślin jest bardziej wymagający i trudniejszy w utrzymaniu, ale dla pięknego efektu wizualnego, warto się ciut potrudzić. Przed zakupem zwróć uwagę na to, czy rośliny mają podobne wymagania co do parametrów wody, światła i nawożenia. Bardzo często miłośnicy podwodnych ogrodów decydują się na:
• anubiasy
• mchy
• nurzańce
• ponikło maleńkie
• salwinię (typ rośliny pływającej).


W zbiorniku pięknie prezentują się też rośliny, które zdobi fioletowa lub czerwona barwa: Echinodorus Saint Elmos Fire, Alternanthera Reineckii Mini i Ludwigia.

Przeczytaj więcej: Jak wyhodować mech w akwarium?

                           Jak sadzić rośliny w akwarium?

 

Akwarium roślinne z rybkami.

 

Akwarium holenderskie aranżacje

Twoje wymarzone akwarium, które będą podziwiać twoi znajomi, nie może być chaotyczne i stworzone według twojego widzimisię. Zobacz, jakie są sprawdzone zasady aranżacji podwodnego świata roślin. Musisz wiedzieć, że w akwarium holenderskim mamy trzy plany: na pierwszym planie, przy przedniej szybie, sadzimy niskie rośliny, zaraz za nimi są nieco wyższe rośliny drugiego planu, natomiast najwyższe rośliny stanowią tło i pięknie zamykają całą kompozycję. Na pierwszym planie cudnie sprawdzą się mchy i rośliny trawiaste.

 

Kontrast i jeszcze raz kontrast

Przed chwilą mówiliśmy, że blisko siebie warto sadzić rośliny, które różnią się od siebie wyglądem, kolorem i fakturą liści. To jest bardzo ważna zasada kontrastu, która pozwoli ci wydobyć piękno i unikalność każdej rośliny. Kontrast uchroni cię przed mdłą i nudną kompozycją. Nie zalewaj też swojego ogrodu czerwienią: wybierz 3-4 czerwone rośliny i posadź je w wybranych punktach, tak aby stanowiły jedynie egzotyczny akcent i przełamywały soczystą zieleń.

 

Uwaga na czerwono – zieloną zebrę!

Rośliny czerwone lub fioletowe warto sadzić przed najdłuższymi roślinami, które tworzą tło całej aranżacji. Coś jeszcze? Tak – zdecydowanie odradzamy ci umieszczanie dużych, czerwonych roślin na rogach zbiornika: to zburzy harmonię kompozycji i odciągnie uwagę od centralnych punktów. Nie twórz też zielono-czerwonego dywanu: w akwarium holenderskim nie sprawdzi się naprzemienna kompozycja polegająca na wielokrotnym przeplataniu roślin zielonych i czerwonych, bo jak mówi Vin Kutty (Pikez), znawca i pasjonat akwariów holenderskich, taka kompozycja przypomina raczej stoisko z warzywami i jest daleka od stylu holenderskiego.

 

Zobacz akwaria

 

Jakie oświetlenie do akwarium roślinnego?

Zaraz za roślinami jedną z ważniejszych rzeczy w akwarium holenderskim jest oświetlenie. Rola oświetlenia daleko wykracza poza efekt wizualny, bo dobrze dobrane światło, decyduje o kondycji i prawidłowym wzroście oraz wyglądzie roślin. Przy wyborze oświetlenia pamiętaj o tym, aby kupić urządzenie, które nie tylko emituje „białe” światło. Radzimy ci też zamontować dodatkowe ledy, które emitują także światło czerwone i niebiskie. Taka kompozycja kolorów wspaniale wpłynie na kondycję roślin. W zależności od wymagań roślin, minimalny czas pracy urządzeń naświetlających wynosi od 8. do kilkunastu godzin dziennie.

Przeczytaj również: Kryptokoryna (zwartka) – najważniejsze informacje o uprawie tej rośliny

 

Nawożenie roślin w akwarium holenderskim

Oprócz oświetlania, rośliny potrzebują też nawożenia. Dobrze zrobi im fosfor i potas. Stosuj też nawożenie CO2, które wspomoże bujny rozkwit roślin (radzimy ci zaopatrzyć się w specjalny system do nawożenia CO2). Spokojny sen zapewni ci też kontroler CO2, który monitoruje parametry wody (PH), steruje systemem do nawożenia CO2 i zapewnia automatyczną reakcję na wszelkie nieprawidłowości. Pamiętaj też o monitorowaniu temperatury wody. Dzięki elektronicznemu termometrowi z aplikacją będziesz mieć pewność, że temperatura w zbiorniku odpowiada potrzebom roślin, bo termometr zaalarmuje cię o niepożądanym spadku lub wzroście temperatury.

Oświetlenie, oświetleniem, temperatura, temperaturą, ale nie możesz zapomnieć o podcinaniu roślin, usuwaniu zwiędłych liści i kontrolowaniu ich rozrostu.
Jeżeli będziesz chciał wpuścić do swojego roślinnego akwarium rybki, pamiętaj o tym, żeby wybierać okazy, które nie lubują się w podgryzaniu roślin i przeorywaniu podłoża, bo ucierpią na tym twoje rośliny. Do akwarium roślinnego polecamy ci ryby danio, skalary czy neonki.

 

 

Akwarium roślinne podsumowanie

Akwarium holenderskie to podwodny ogród, który będzie wspaniałą ozdobą twojego domu czy biura. To królestwo roślin wymaga twojej opieki i pielęgnacji, ale wiele osób, które przed tobą, podjęło to wyzwanie, codziennie cieszy się z efektów swojego dzieła. Widok soczystych zieleni przeplatanych gdzieniegdzie czerwonymi i fioletowymi akcentami wspaniale wpływa na samopoczucie i przenosi nas w fascynujący świat natury.

 

Może Cię zainteresować: Najlepsze rośliny do akwarium



Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość