Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak sadzić rośliny w akwarium?

Rośliny w akwarium są jak podwodny ogród. Już samo spojrzenie w stronę bujnej roślinności przynosi spokój, daje odpocząć oczom i wprowadza w przyjemny nastrój. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak sadzić rośliny w akwarium, a następnie stwórz swój wymarzony ogród!

 

 

Sadzenie roślin akwariowych

Zadbane rośliny w akwarium zachwycają swoim wyglądem. Różnorodne kompozycje i połączenia kształtów oraz kolorów poprawiają samopoczucie i przynoszą ukojenie.
Domowe akwarium sprawia, że pomieszczenie, które ozdabia, staje się niepowtarzalne.

Równocześnie musisz wiedzieć, że rośliny nie pełnią jedynie funkcji ozdobnej. Oprócz tego, że są piękne, to także:
• pochłaniają dwutlenek węgla i dostarczają tlen
• dbają o czystość wody (samooczyszczanie) – rośliny neutralizują związki azotowe, które powstają w efekcie rozkładu pokarmu i odchodów ryb
• tworzą naturalne środowisko dla ryb, zmniejszają poziom stresu zwierzaków, wpływają na sukces tarła

Zatem rośliny w akwarium są jego bogactwem i pełnią różne zadania.

 

Przeczytaj również: Akwarium holenderskie, czyli jak uzyskać podwodny ogród?

 

Rośliny akwariowe zasadzone w podłożu żwirowym.

 

Hodowanie roślin w akwarium – proste porady

Hodowanie roślin w akwarium to niezwykle wciągające zajęcie. Dla niektórych akwarystów stało się prawdziwą pasją. Jeżeli i ty pragniesz wykreować swój podwodny świat, twoją pierwszą misją będzie wybór roślin. Rośliny, podobnie jak bohaterowie w filmach, w akwariach mogą grać pierwsze, drugie a nawet trzecie skrzypce.

Rośliny pierwszoplanowe sadzimy w przedniej części akwarium. Rośliny drugoplanowe zajmują środkową część zbiornika. W sklepach znajdziesz jeszcze rośliny wysokie: umieszczane w tylnej części akwarium, stanowią tło dla pozostałych roślin. Ale to nie wszystko. Ogród tworzą także rośliny pływające
oraz epifity. Jak widzisz, wybór jest spory, ale żeby ułatwić ci tworzenie imponującego akwarium, opowiemy o każdym typie roślin.

 

Zobacz akwaria dla ryb



Rośliny akwariowe charakterystyka

Rośliny pierwszoplanowe są niskie i zazwyczaj potrzebują opieki doświadczonego akwarysty. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z sadzeniem roślin w akwarium, to radzimy ci wybrać prostszą w uprawie zwartkę drobną czy też zwartkę białą.

W żadnym wypadku nie przytulaj pierwszoplanowych do przedniej szyby, bo zahamujesz rozrost korzeni. Rośliny, tak samo jak i ryby, potrzebują przestrzeni do rozwoju. Przykładem rośliny pierwszoplanowej jest też hemiantus niski, zwany potocznie małym Heńkiem oraz ponikło.

Rośliny drugiego planu, które sadzimy w środkowej części akwarium, są ekspansywne i potrzebują sporej przestrzeni. Dlatego w chwili gdy będziesz je sadzić, pamiętaj o zachowaniu dość dużych odstępów między roślinkami. Przedstawicielami roślin drugiego planu są, między innymi, wąkrotka japońska czy blyksa japońska.

Rośliny wysokie są proste w uprawie. Możesz je sadzić w kępkach, blisko siebie, jak i pojedynczo. To, co w nich lubimy, to to, że znakomicie maskują filtr i inne akcesoria. Do roślin wysokich należy, na przykład, nurzaniec i moczarka kanadyjska.

Rośliny pływające (rzęsa wodna, salwinia) często wymagają ręki doświadczonego akwarysty. Tworzą fantastyczny efekt wizualny – dzięki nim wodny ogród staje się bardziej dziki. Są świetnymi czyścikami: oczyszczają wodę z metali ciężkich. Niektóre ryby (na przykład ryby labiryntowe) je uwielbiają.

Epifity w przeciwieństwie do roślin pływających są proste w uprawie. Przedstawicielami epifitów są, na przykład, anubiasy niskie czy wątrobowce. Epifity umieszczamy najczęściej na kamieniach czy korzeniach. Nie sadzimy ich w podłożu.

 

Krewetka w akwarium wśród zasadzonych roślin akwariowych

 

Jak sadzić rośliny w akwarium? – instrukcja krok po kroku

Rośliny do akwarium najczęściej są zabezpieczone koszyczkiem i włókniną. Pamiętaj, że jest to tylko tymczasowe rozwiązanie, które ułatwia bezpieczny transport. Gdy twoje okazy znajdą się w domu, usuń nadgniłe czy podwiędłe liście
i inne elementy, w tym martwe korzenie. W tych czynnościach pomogą ci uniwersalne nożyce. Nie wykonuj tych prac samymi rękami, bo możesz uszkodzić roślinę, która potrzebuje delikatnego traktowania.

Po usunięciu plastikowego koszyczka i włókniny oraz zbędnych części, w podłożu akwarium uformuj palcami wgłębienie. Dołek musi być na tyle głęboki, abyś z łatwością zakrył całe korzenie. Na wierzchu ma jedynie pozostać szyjka korzeniowa.
Sadzenie zaczynaj od najniższych roślin pierwszoplanowych. Podczas prac wesprzyj się pęsetą. Następnie przejdź do sadzenia roślin drugiego i trzeciego planu.

Dobrą praktyką jest sadzenie roślin w częściowo zalanym akwarium, do którego wlewamy wodę o pokojowej temperaturze. W chwili gdy będziesz sadzić niskie rośliny, poziom wody w akwarium powinien wynosić kilka centymetrów, w przypadku wysokich roślin będzie to kilkanaście centymetrów.

 

 

Sadzenie roślin w akwarium - dodatkowe tipy

Podczas zakupu roślin do akwarium, zwróć uwagę na wymagania każdej roślinki w obszarze:
• parametrów wody (temperatura, PH)
• rodzaju podłoża
• nawożenia
• oświetlenia akwarium
Ważny jest też rodzaj ryb, które będą żyły w podwodnym ogrodzie. Rośliny o delikatnych liściach mogą być zmiecione przez np. brzanki. Z brzankami bardziej polubią się rośliny o mocniejszej budowie.

 

 

Jakie podłoże dla roślin akwariowych?

Podłoże decyduje o kondycji i wyglądzie roślin. W sklepach są dostępne zarówno podłoża ze żwirku, jak i substraty. Żwirek może być w formie drobnego piasku, jak i większych granulek. Jeżeli zdecydujesz się na żwirek, pamiętaj o tym, by dodawać do niego nawóz. Plusem żwirku jest rozmaita kolorystyka, która wpływa na ciekawy wygląd akwarium. Natomiast substraty zapewniają roślinom idealne warunki do wzrostu korzeni i pozytywnie wpływają na parametry wody. Ponadto substraty zawierają dużo składników odżywczych i sprawdzają się przy pielęgnacji bardziej wymagających roślin.


Pielęgnacja podwodnego ogrodu stała się pasją wielu akwarystów. Już samo spojrzenie na kolorową kompozycję roślinności cieszy oczy i łagodzi napięcie. Roślinne akwarium jest ozdobą każdego pomieszczenia, a co najważniejsze ozdobą stworzoną dzięki naszej wiedzy i kreatywności. Warto mieć w domu taki podwodny świat!

 



Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość