Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Zmienniak plamisty (platka) - poradnik akwarystyczny

Zmienniak plamisty (platka) to rybka, która jest niezwykłym cudem natury! W dzisiejszym artykule zabieramy Cię do podwodnego świata platka: zobacz, jak wygląda zmienniak plamisty, jak mądrze przygotować się do jego hodowli i stworzyć rybce bezpieczne schronienie w domowym akwarium.

Dlaczego zmienniak plamisty podbił serca akwarystów?

Zmienniak plamisty (Xiphophorus maculatus), potocznie nazywany platką, to prawdziwy skarb wśród ryb akwariowych. Nie dość że jest piękny i łagodny, to, dodatkowo, jego hodowla jest dość prosta i sprawia dużą frajdę zarówno początkującym akwarystom jak i doświadczonym weteranom.

Ryba platka.

Samiec czy samica – dymorfizm płciowy

Kiedy spojrzysz na platki, z łatwością dostrzeżesz dymorfizm płciowy - różnice pomiędzy samicą i samcem. Samice są większe, bardziej krągłe i mają ok. 6 cm długości. Samce są mniejsze, rosną do ok. 4 cm. Ich ciało jest bardziej smukłe. Ponadto samce posiadają płetwę odbytową, która służy do zapłodnienia samicy.

Odmiany zmienniaka plamistego

Zmienniak plamisty to rybka, która zaskoczy Cię bogactwem barw i wzorów. Jego ciało zdobią ciekawe plamki, paski oraz nasycone kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, czarny, czy niebieski. Warto widzieć, że ta różnorodność w wyglądzie i ubarwieniu rybki wynika z odmiennych siedlisk w naturze. Dzikie ryby żyją w spokojnych i słodkich wodach Ameryki Środkowej i Południowej. Rzuć okiem na niektóre odmiany zmienniaka:

  • zmienniak plamisty czerwony (czerwona platka): klasyka gatunku, ma czerwone, intensywne ubarwienie,
  • zmienniak plamisty Mickey Mouse: jego nazwa nawiązuje do wzoru na ogonie, który przypomina główkę sławnej Myszki Miki Disney’a,
  • zmienniak plamisty tuxedo: zachwyca kontrastem barw: ma ciemny tułów i jasny przód,
  • zmienniak plamisty wagtail: posiada gustowny – ciemny ogon, który bosko kontrastuje z jaśniejszym ciałem,
  • zmienniak plamisty koralowy: ta rybka ma ciepły, koralowy odcień.


Ryby żyjące na dziko mają bardziej stonowane kolory, a rybki stworzone przez hodowców zdobią barwy, które są bardziej jaskrawe.

Zmienniak plamisty i wielobarwny – zobacz różnice

Zmienniak plamisty i wielobarwny to bliscy kuzyni, którzy jednak nieco się od siebie różnią. W związku z tym, że niektórzy myślą, że to jest ta sama rybka, a w sklepach zoologicznych możesz spotkać mieszańce. Zmienniak wielobarwny (Xiphophorus variatus), jak sama nazwa wskazuje, ma bardzo różnorodne ubarwienie, jest też smuklejszy i ciut większy. Zmienniaka plamistego zdobią bardziej jednolite i mocniej nasycone barwy. Ma też bardziej krępe ciało.

Jak przygotować akwarium dla zmienniaków?

Zmienniak kocha stado, nie lubi samotności, dlatego, jeśli rozważasz jego hodowlę, zdecyduj się na grupkę min.: 5 – 6 rybek. Dla takiej gromadki przygotuj akwarium o pojemności min. 100 litrów. Rzuć okiem na podstawowe parametry:
  • woda: idealna temperatura dla zmienniaka plamistego wynosi: 24 – 26°C o pH: 7.0 – 8.0, twardość: średnia do twardej,
  • filtracja: profesjonalny filtr utrzyma czystość wody. Wydajność filtra dostosuj do wielkości akwarium. Regularne podmieniaj wodę (około 20 – 30% co tydzień),
  • oświetlenie zapewnij rybkom standardowe, umiarkowane oświetlenie,
  • dekoracje: zmienniaki przepadają za gęstą roślinnością, która daje im schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Podczas aranżacji zbiornika oprzyj się na swojej kreatywności: wykorzystaj roślinki, korzenie, kamienie, stwórz jaskinie, dzięki Twojej zabawie rybki będą miały ciekawe i naturalne środowisko.

Rybka zmienniak plamisty.

Zmienniak plamisty i mieczyk – czy to dobre połączenie?

I tak i nie: zmienniak plamisty i mieczyk to świetni kumple: stanowią dobre połączenie, bo mają podobne wymagania i charakter. Problem w tym, że mogą się krzyżować, a to już nie jest ok, bo zaburza czystość gatunkową. Radzimy Ci unikać połączenia mieczyka ze zmienniakiem. Kto może dołączyć do platka? W zbiorniku możesz umieścić:


Warunkiem połączenia powyższych gatunków jest duży zbiornik (min. 100-120 litrów), prawidłowe karmienie i umiejętnie wprowadzony kompromis co do ciut odmiennych parametrów wody.

Absolutnie nie serwuj zmienniakom towarzystwa agresywnych gatunków – nie wyjdzie im to na zdrowie. Unikaj też łączenia z innymi gatunkami Xiphophorus, bo krzyżówkę masz jak w banku! Te rybki są bardzo płodne.

Może zaciekawić Cię też artykuł: Jak poprawnie łączyć ze sobą rybki akwariowe?

Zmienniak plamisty - choroby

Zmienniak plamisty cieszy się dobrym zdrowiem, ale tak jak każda żywa istota, może chorować. Przyczyną problemów zdrowotnych jest nieodpowiednie środowisko: złe parametry wody, nieprawidłowo dobrane towarzystwo w międzygatunkowym akwarium, brak czułego oka opiekuna.

Zmienniak plamisty może chorować na:
  • ichtioftiriozę (ospę rybią): oznaką choroby jest osowiałość, białe kropeczki na ciele,
  • choroby bakteryjne: znakiem ostrzegawczym są postrzępione płetwy, owrzodzenia i osowiałość,
  • pleśniawkę: oznaką pleśniawki jest biały nalot na ciele.


Jak chronić swoją rybkę: ważna jest stała obserwacja stada i szybka reakcja, w chwili gdy zobaczysz powyższe objawy. Liczy się profilaktyka: dobra dieta, regularne podmiany wody, dbałość o parametry. W sklepach akwarystycznych znajdziesz preparaty, które wesprą Cię w leczeniu.

Dobra dieta zmienniaka to podstawa

Zmienniak plamisty jest wszystkożerny i ma duży apetyt. W naturze zmienniaki żywią się: pokarmem zwierzęcym, roślinnym i detrytusem (detrytus to martwe szczątki roślin, zwierząt, odchody): grunt to wierne odtworzenie ich naturalnej diety.

Bazą menu jest suchy pokarm dla ryb dobrej jakości. Możesz wybrać:

  • płatki,
  • granulki,
  • tabletki.


Od czasu do czasu zaserwuj rybkom żywy lub mrożony posiłek. Zmienniak lubi larwy komarów, dafnię, artemię czy wodzień. Z warzyw możesz mu podawać sparzone liście sałaty czy szpinaku, a także kawałeczki ogórka. Ważne w diecie są pokarmy roślinne z dodatkiem spiruliny.

Obserwuj też, co najbardziej lubią Twoje rybki: zwierzaki, tak jak ludzie, mają swoje preferencje. Do menu możesz dołączyć witaminy dla ryb.

Posiłki podawaj 2 – 3 razy dziennie w małych ilościach. Zaobserwujesz, jak szybko zmienniaki pochłaniają dobre jedzonko: To znaczy, że są zdrowe i szczęśliwe.

Zmienniaki plamiste.

Zmienniak plamisty - ciąża

Rozmnażanie zmienniaków jest dość proste. Samice są żyworodne, a to oznacza, że nie składają ikry, tylko rodzą żywe i samodzielne od urodzenia młode. Ciążę poznasz po zaokrągleniu samicy i ciemnej plamce ciążowej, która pojawia się koło odbytu. Ciąża trwa ok. 4 – 6 tygodni. Poród musi odbywać się w oddzielnym zbiorniku.

Zmienniak plamisty - narybek

Narybek jest malutki, małe rybki karm specjalnym pokarmem dla młodych (pył). Możesz też podawać maluchom porządnie rozdrobniony suchy pokarm. Małe szybko rosną.

Zmienniak plamisty - cena

W zależności od rodzaju, rybka kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Pamiętaj o tym, żeby w koszty wliczyć wyposażenie do akwarium i pokarm.

Masz więcej pytań? Pisz śmiało w komentarzu. Może zainteresować Cię też: Latimeria, ryba, która zszokowała naukowców!



Dominika Tarnacka

Zdjęcia: Canva.com




Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość