Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak poprawnie łączyć ze sobą rybki w akwarium?

Hodowcy zaczynający swoją przygodę z opieką nad rybkami akwariowymi stawiają z reguły na proste w utrzymaniu gatunki, które cechuje przyjazne nastawienie względem innych gatunków ryb. Które z gatunków ryb są zgodne i mogą wspólnie zamieszkać wody akwarium?

 

 Jakie ryby razem w akwarium?

 

Które gatunki ryb mogą żyć razem w akwarium?

Istnieje wiele gatunków ryb słodkowodnych, które mogą w zgodzie współistnieć z innymi gatunkami w tym samym zbiorniku wodnym. Gupiki, Bystrzyki, Mieczyki i Danio to tylko niektóre z najspokojniejszych gatunków ryb tropikalnych, które szybko i łatwo dostosowują się do nowych grup. Posiadanie całego ekosystemu różnych gatunków ryb w jednym akwarium, może sprawić, że akwarystyka staje się zabawna i ekscytująca. Warto więc przyjrzeć się przedstawionym wyżej gatunkom i pokrótce je omówić.

 

Gupiki

Gupiki stanowią jedną z najpopularniejszych grup gatunkowych, które zamieszkują nasze akwaria. Ich niewielkie rozmiary i mnogość kolorów sprawiają, że stają się częstym wyborem zarówno dla początkujących jak i już doświadczonych akwarystów. Są aktywnymi pływakami i często skaczą w wodzie, wprowadzając dużo życia w akwarium. Samce gupików występują w wielu jasnych kolorach przyozdobionych plamami i paskami, podczas gdy samice tego gatunku są zazwyczaj szare. Ponieważ naturalnie występują one w klimacie tropikalnym, należy zadbać o odpowiednią temperaturę wody w akwarium. Powinna ona oscylować w granicach 24 do 28 stopni Celcjusza. Gupiki żyją w zgodzie wraz ze spokojnymi odmianami Bystrzyków. Molinezji, Platek czy Kirysków. Warto zwrócić uwagę na to by nie trzymać Gupików z większymi odmianami agresywnych ryb, które mogą podgryzać ich płetwy.

Przeczytaj więcej o gupikach

 

Danio Pręgowany

Danie to niezwykle towarzyskie i odporne gatunki, dlatego są idealnym wyborem do akwarium zbiorowego. Chociaż najczęstszym jest Danio Pręgowany, można je znaleźć w wielu różnych kolorowych wariacjach. Dzięki maksymalnej żywotności 5,5 roku ryby te są łatwe w pielęgnacji i będą Ci służyć przez długi czas. Danie trzymają się blisko swoich towarzyszy, jakimi są Gupiki. Są nieagresywne i zabawne. Mają tendencję do gonienia się nawzajem w zbiorniku, przez co mogą być nieco agresywne w stosunku do wolno poruszających się gatunków. Danie preferują temperaturą oscylującą między 18 i 25 stopniami Celsjusza. W aranżacji wnętrza akwarium warto postawić na dużą ilość roślin wodnych, aby zminimalizować agresywne zachowania w tym gatunku. Danio zaprzyjaźni się w akwarium przede wszystkim z różnymi odmianami Gupików.

Przeczytaj więcej o rybce danio

 

Jakie rybki mogą być razem w akwarium?

 

Bystrzyk

Mieczyki uwielbiają funkcjonować w pokojowych społecznościach rybnych. Są to energiczne ryby słodkowodne o olśniewających, neonowych kolorach. Jako spokojna ryba zwykle przebywa na środkowym poziomie zbiornika. Naturalnie preferują ciepłe, tropikalne środowisko. Temperatura wody w akwarium powinna utrzymywać się pomiędzy 21 i 27 stopniami Celsjusza. Zazwyczaj są spokojne i przyjaźnie nastawione do innych ryb, mogą zrobić się nieco agresywne podczas swojego okresu godowego. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary należy wystrzegać się przed umieszczaniem Mieczyków w towarzystwie dużych i agresywnych ryb. W ich towarzystwie odnajdą się małe sumy, Gurami czy Brzankami.

Przeczytaj więcej o bystrzykach

 

Mieczyk Hallera

Są znane z delikatnych płetw i ostrych ogonów. Stanowią popularny wybór akwariowy. Z natury są spokojne i towarzyskie, a do tego łatwe w utrzymaniu, co czyni je idealnymi kandydatami do zamieszkania w akwariach początkujących akwarystów. Ponieważ są średniej wielkości, nie potrzebują dużo miejsca. Podczas wprowadzania Mieczyków w przestrzeń akwarium warto zadbać, aby w grupie znalazł się jeden samiec i co najmniej trzy samice, aby ograniczyć nękanie z jego strony. Temperatura wody powinna oscylować w granicach 18 i 28 stopni Celsjusza. Ten gatunek rybek dobre przyjaźnie nawiązuje z podobnymi wielkościowo sobie Skalarami, Platkami i Gurami.

Przeczytaj więcej o mieczykach

 

Przeczytaj również: Jakie rybki do małego akwarium?

 

Akwaria dla ryb.

 

Co, gdy narodzi się konflikt w akwarium?

Pomimo najbardziej przyjaźnie nastawionych gatunków pomiędzy rybami może dojść do agresji głównie z trzech powodów:

• Walka o terytorium – niektóre gatunki ryb są bardziej terytorialne niż inne, zwłaszcza jeżeli akwarium, w którym się znajdują okazuje się zbyt małe. W takich sytuacjach zaczynają ścigać inne gatunki, w celu zrobienia sobie miejsca.
• Walka o zasoby – ryby może cechować konkurencja pod względem walki o żywność, rośliny czy nawet skały. Ci, którzy się nie dogadują, rywalizują ze sobą.
• Okres godowy – podczas okresu godowego wiele gatunków ryb akwariowych staje się agresywna w kwestii swoich praw do rozmnażania. Jeśli poczują się zagrożeni, mogą walczyć ze sobą.

Przeczytaj także: Wszystko na temat tarła ryb
Dlatego niezwykle ważna jest świadomość okresów godowych poszczególnych gatunków, ich potrzeb terytorialnych i zapotrzebowania na pokarm, aby odpowiednio pogrupować je w zgodnie współistniejące grupy rybek akwariowych.

 

Może Cię zainteresować: Najbardziej wytrzymałe rybki akwarioweAleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość