Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Mieczyki ryby (mieczyk Hallera) – najważniejsze informacje o gatunku

Jeżeli szukasz ryb do pierwszego akwarium, to mieczyk Hallera będą doskonałym wyborem. Są one łatwe w utrzymaniu i rozmnażaniu, posiadają wiele odmian barwnych, a do tego mają ciekawy do obserwacji tryb życia.


Mieczyki to jedne z najpopularniejszych gatunków ryb akwariowych. Są one bardzo wytrzymałe i mało wymagające, łatwo się rozmnażają, a do tego wyróżniają się intensywnymi barwami i mnogością gatunków. Przeczytaj, jakie są rodzaje mieczyków, jak przygotować akwarium dla mieczyków oraz jakie są odmiany tej ryby.

 

Ryba mieczyk Hallera.

 

Mieczyki rybki w środowisku naturalnym

W środowisku naturalnym mieczyki występują w mniejszych rzekach Meksyku, Gwatemali i Hondurasu. Żyją one w stadzie, osiągając ok. 3 cm (w hodowli można spotkać odmiany dorastające nawet do 11 cm). Samice różną się od samców – są na ogół większe i bardziej zaokrąglone. Samce mieczów za to wyróżniają się gonopodium i wydłużoną płetwą ogonową – przypominającą nieco miecz. W środowisku naturalnym najpopularniejsza jest odmiana zielona.

Mieczyki mają bardzo energiczne usposobienie. Samce mogą ze sobą walczyć – dlatego hodując je w akwarium, koniecznie trzeba zadbać o to, aby każdy z samców miał swoje terytorium i schronienie.

Może Cię zainteresować: Jakie rybki wybrać do pierwszego akwarium?

 

Mieczyki – temperatura wody i akwarium

Mieczyki to ryby stadne, dlatego zaleca się ich hodowlę w grupie przynajmniej 8 sztuk. Dla takiej ilości ryb niezbędne jest akwarium przynajmniej 80 l. - oczywiście im więcej, tym lepiej. Mieczyki w zbyt małym akwarium karłowacieją i chorują. Ważne jest, aby zachować odpowiednią proporcję pomiędzy samcami a samicami – na jednego samca powinny przypadać minimum 2, a najlepiej 3 samice. W innym przypadku może dojść do agresji między samcami, dodatkowo taka proporcja sprzyja rozmnażaniu się mieczyków.

Akwarium dla mieczyków powinno być gęsto obsadzone roślinami, tak by ryby miały wiele kryjówek. Ważne też, aby pozostawić przestrzeń na swobodne pływanie – to ryby, które lubią się ruszać. Dno akwarium nie ma znaczenia – chociaż na ciemnym ich intensywne barwy lepiej się prezentują.

Przeczytaj również: Jakie wybrać rośliny do akwarium?

 

Zobacz akwaria



Temperatura wody powinna mieć ok. 23-25°C i pH 7,0-7,5 i twardość ma poziomie 6-25°.
Akwarium musi być dobrze naświetlone, napowietrzone i mocno filtrowane. Co tydzień należy zmienić około 30% wody. Mieczyki wymagają akwarium z pokrywą – gdyż z otwartego mogą wyskoczyć.

 

 

Mieczyki ryby - odmiany

Istnieje wiele odmian hodowlanych mieczyków. Do najpopularniejszych należą:

- mieczyk czerwony - najbardziej popularna rybka akwariowa. Intensywność barwy może zależeć od pozycji w stadzie. Im czerwień jest intensywniejsza, tym mieczyk jest na wyższej pozycji.
- mieczyk pomarańczowy
mieczyk czarny
- meczyk wiedeński
- mieczyk albiotyczny - o białym kolorze z czerwonymi oczami
- mieczyk neonowy
- mieczyk koi - przypomina miniaturkę karpia koi
- mieczyk berliński - czerwony w czarne kropki
- mieczyk Tuxedo – nieco podobne do berlińskich mieczyków, ich brzuch i grzbiet są czerwone, a wzdłuż środka ciała mają czarne kropeczki
- mieczyk wagtail – weloniasty, czerwony z czarną płetwą
- mieczyk widlak - także weloniasty
- mieczyk zielony – odmiana spotykana na wolności, zielona z odblaskową linią wzdłuż ciała.

 

Mieczyk Hallera.

 

Żywienie mieczyków

Mieczyki powinny jeść małe porcje pokarmu 2-3 razy dziennie. Są to ryby wszystkożerne. Mogą jeść m.in. gotowe płatki i granulaty, glony, larwy komarów, wodzień, ochotka, dafnie, rozwielitki, narybek, zamrożone dżdżownice. Można im także podać posiekaną sałatę i szpinak.

Mieczyki to ryby bardzo wrażliwe na zapach krwi – jeśli poczują, że w akwarium jest ranna ryba, potrafią ją doprowadzić do śmierci podskubywaniem rannej części. Aby zaspokoić łowieckie instynkty mieczyków, raz na 2 tygodnie powinny dostawać żywy pokarm.

Przeczytaj również: Wszystko o drapieżnych rybach akwariowych

 

Mieczyki rozmnażanie

Rozmnażanie tych ryb jest stosunkowo łatwym procesem. Na czas rozmnażania należy podwyższyć temperaturę wody do 26°C. Zapłodnienia dokonuje samiec, używając gonopodium. Ciąża trwa około 5 tygodni i samica rodzi od 70 do nawet 250 młodych! Rybiki rodzą się jako w pełni ukształtowane, maleńkie rybki. Przed porodem najlepiej umieścić mieczyka w kotniku, aby dorosłe ryby nie zjadły narybku. Narybek trzeba karmić sproszkowanym pokarmem.

 

Mieczyk wagtail.

 

Jakie ryby razem z mieczykami?

Można je łączyć z rybami dennymi, brzankami, większymi kąsaczowatymi, oraz z gupikami i molinezjami. Ale z uwagi na ilość odmian barwnych mieczyków już samo akwarium jednogatunkowe może wyglądać bardzo ciekawie.

Przeczytaj również: Jak poprawnie łączyć ze sobą rybki w akwarium?

 

Ile kosztuje rybka mieczyk?

Cena mieczyków zależy od odmiany. Te najpopularniejsze okazy można kupić już za kilka złotych, na najrzadsze trzeba wydać kilkadziesiąt.

 



Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość