Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie są drapieżne ryby akwariowe?

Drapieżne ryby są cenione za nietypowy wygląd i charakter. Jednak hodowla tych ryb wymaga większej uwagi oraz wiedzy na temat łączenia ze sobą gatunków ryb, w taki sposób, żeby nie zrobiły sobie nawzajem krzywdy. Drapieżna ryba akwariowa powinna być łączona z określonymi gatunkami zwierząt, dlatego przed zakupem zaleca się poznanie typowych dla tych ryb zachowań.

Jakie mięsożerne ryby można trzymać w akwarium? Czym się karmi drapieżne ryby akwariowe słodkowodne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poniższym artykule.

 

Bojownik, jako ryba mięsożerna.

 

Mięsożerne ryby akwariowe - charakterystyka

Ryby mięsożerne nie zawsze są drapieżne. Warto na samym wstępie zaznaczyć, że nie każda ryba, zaliczana do mięsożernych będzie polowała na żywe stworzenia. Dla niektórych z nich wystarczą resztki lub już nieżywy pokarm. Rozróżnienie tych ryb jest znaczące podczas wybierania ryb do wspólnego akwarium.
Najczęstszym błędem, jaki może popełnić niedoświadczony hodowca ryb, jest zakup gatunków, które będą między sobą walczyć o terytorium, a nawet polować na siebie. Jeśli nie jesteś pewien co do danego gatunku ryb, skonsultuj się ze specjalistami lub sprzedawcami w sklepie zoologicznym, by niepotrzebnie nie skazywać ryb na niebezpieczeństwo i nadmierny stres.

 

Ryby akwariowe drapieżne - przykłady

Do drapieżnych ryb akwariowych zaliczyć można:

- Brzankę tygrysią, która najlepiej czuje się w niewielkich grupach z tym samym gatunkiem ryb. Wtedy jej drapieżne zachowania się równoważą i dostosowuje się do otoczenia. Co więcej, jeśli chodzi o karmienie, barzanka tygrysia może zjadać również suchy pokarm, jak i żywy, mimo to ten gatunek nie jest aż tak bardzo popularny wśród akwarystów.

Przeczytaj także: Brzanka tygrysia - wszystko co powinieneś wiedzieć

Bojownik to kolejna ryba drapieżna, która żywi się najczęściej drobnymi bezkręgowcami, zooplanktonem czy larwami owadów. Ten gatunek przejawia agresywne zachowania, szczególnie jeśli w jednym akwarium przebywa kilka samców, wtedy często toczą oni między sobą walki o terytorium, podgryzają sobie nawzajem płetwy czy ogony. Dlatego też zaleca się nie trzymać tego samego gatunku w jednym zbiorniku.

- Akara błękitna, zaliczana do drapieżnych ryb akwariowych słodkowodnych, żywi się równie żywym, jak i suchym pokarmem. Jeśli chodzi o agresywne zachowanie w stosunku do innych ryb, to raczej przejawia się to jedynie wśród tego samego gatunku, szczególnie podczas walki o terytorium.

- Bocja syjamska, również zaliczana do ryb mięsożernych, które żywią się głównie ślimaki, skorupiakami i larwami owadów. Jeśli chodzi o ich charakter, to przejawiają często agresywne zachowania, dlatego najlepiej by miały towarzystwo innych dużych ryb.

Przeczytaj także: Bocja wspaniała - najważniejsze informacje

- Inne bardziej egzotyczne gatunki, jak np. pirania

Warto zaznaczyć również że każdy gatunek ryby drapieżnej ma też inne wymagania hodowlane, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas dobierania wyposażenia akwarium. Do tego zaliczamy filtr do wody czy grzałkę, która zapewnia odpowiednio wysoką temperaturę.

 

Może Cię zainteresować: Najbardziej wytrzymałe rybki akwariowe

Akwaria dla ryb drapieżnych.

 

Jak karmić ryby akwariowe mięsożerne?

Drapieżna ryba akwariowa żywi się najczęściej żywym pokarmem mięsnym lub tym, co sama upoluje. Dlatego też często przejawia agresywne zachowania w stosunku do innych ryb oraz walczy o terytorium z innymi samcami.

Odpowiednio dobrane pożywienie dla ryby jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku ryb mięsożernych, które jeśli nie będą odpowiednio karmione, mogą zachorować. Na rynku mamy dostępne już gotowe pokarmy dla ryb, które mogą być urozmaiceniem ich codziennej diety. Rybki akwariowe drapieżne jednak potrzebują również żywego pokarmu, takiego jak larwy owadów czy ślimaki.

Ryby drapieżne przeznaczone do akwarium i nie tylko muszą spożywać wysokobiałkowe posiłki, w formie żywej lub już wysuszonej jako granulat czy płatki. Taki rodzaj pokarmu można podawać również za pomocą automatu do karmienia.
Sposób podawania pokarmu jest równie ważny, niektóre drapieżne ryby akwariowe wolą same upolować jedzenie, dlatego musimy im zapewnić taką możliwość, aby nie atakowały przez przypadek innych ryb. W takich sytuacjach wystarczy wrzucić do akwarium odpowiedni rodzaj pożywienia jeszcze żywego, który następnie ryba sama poluje i zjada. Inne gatunki ryb mogą nie przejawiać aż tak silnych popędów łowickich i wystarczy im jedynie suchy pokarm albo już nieżywe larwy owadów czy zooplankton. Każdy gatunek jest inny i ma odmienne preferencje co do rodzaju jedzenia i sposobu podania.

 

Przeczytaj więcej: Jak poprawnie karmić rybki akwariowe? 

Oferta akwariów dla ryb. 

 

Przechowywanie żywego pokarmu ryb drapieżnych

Pokarm ryb drapieżnych, który jest nadal żywy, musi być odpowiednio przechowywany, szczególnie warto zwrócić uwagę na datę ważności. Dobrym rozwiązaniem jest trzymanie żywego pokarmu w oddzielnym akwarium, z którego potem wyławiamy pojedyncze sztuki i podajemy rybom jako jeden z posiłków. Na rynku dostępne są również mrożone opcje, które wystarczy przechowywać w odpowiednio niskiej temperaturze lub suszone granulaty. Warto zaznaczyć, że nie każdy gatunek drapieżnej ryby lubi sam polować na zwierzynę dla niektórych to właśnie podanie już nieżywych pokarmów jest satysfakcjonujące.

 

Przeczytaj więcej: Jak poprawnie łączyć ze sobą rybki akwariowe?

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość