Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Bocja wspaniała – najważniejsze informacje o gatunku

Bocja wspaniała to słodkowodna ryba akwariowa, która wywodzi się z rodziny bocjowatych. Popularny gatunek wśród początkujących akwarystów. Charakterystyczną cechą bocji wspaniałej jest fakt, że ryba je ślimaki, wywodzi się z Azji, ale jest na tyle znanym gatunkiem ryby, że bez problemu znajdziemy ją w sklepach zoologicznych Polsce.
Jakie wymagania hodowlane ma bocja wspaniała? Z jakimi rybami może przebywać bocja wspaniała? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

 

 

Bocje wspaniałe i ich historia

Bocje wspaniałe wywodzą się z Azji, a dokładniej z wysp Borneo w Indonezji, osiedlają się w głównych kanałach rzecznych, w okresie tarła płyną w górę rzeki. Bocja wspaniała żyje w różnych warunkach, młode osobniki przebywają częściej na zalanych obszarach. Dorosłe ryby zmieniają miejsce ze względu na okres rozmnażania się i tarła. Dzięki temu możemy zauważyć że bocja wspaniała potrafi dostosować do różnych warunków pogodowych i wodnych.

 

Bocja wspaniała na kamienistym dnie akwarium.

 

Bocja wspaniała - z jakimi rybami? Usposobienie bocji

Ryby akwariowe takie jak bocja wspaniała lubią żyć w dużych grupach, najlepiej czują się w stadzie, zaleca się w jednym zbiorniku wodnym trzymać od 5 do nawet 10 sztuk bocji. Gatunek tej ryby bywa dominujący, dlatego warto zwracać uwagę na dobór innych ryb, tak aby wszystkie gatunki czuły się swobodnie w akwarium.

Bocja wspaniała, z jakimi rybami może przebywać? Warto na początku zaznaczyć że bocja nie należy do agresywnych ryb, jedynie lubi dominować w stadzie. Dobrym wyborem będą ryby paletki, czy inne równie silne osobniki, mimo to najlepszym rozwiązaniem jest hodowanie samych bocji w jednym zbiorniku wodnym. Ryby prowadzą często nocy tryb życia, za dnia bywają ospałe i chowają się w krzakach. Tego typu zachowania zauważyć można szczególnie podczas pierwszych tygodni aklimatyzacji bocji wspaniałej w nowym miejscu, kiedy ryba czuje się swobodnie w akwarium, zaczyna buszować również za dnia.

 

Ryba bocja wygląd

Bocje rosną nawet do 40 centymetrów długości, mają charakterystyczne wydłużone i ściśnięte ciało. Przeważnie koloru pomarańczowo-białego lub czerwono-pomarańczowego z trzema czarnymi paskami, w kształcie trójkąta. Głowa duża, skierowana w dół, otwór gębowy pokryty 4 parami wąsików. Bocja wspaniała posiada kolce pod oczami, które są ukryte pod skórą. Uwidaczniają się podczas sytuacji stresowych lub gdy czują zagrożenie, warto zwracać na to uwagę szczególnie podczas wyławiania ryb z akwarium. Zaleca się w takich momentach używać siatek do wyławiania.

 

 

Bocja wspaniała - wymagania

Wymagania hodowlane dla bocji są zależne od ilości osobników w akwarium, im ich więcej, tym większy zbiornik wodny powinniśmy wybrać. Poza tym zaleca się tworzyć miękkie podłoża o drobnych kamieniach lub piasku. Oświetlenie nie może być zbyt mocne, dlatego też roślinność w akwarium musi być dostosowana pod mniejszą ilość światła. Bocje lubią się schronić w zaciemnionych miejscach w ciągu dnia, dlatego warto zaopatrzyć się w rośliny, dekoracje akwariowe czy korzenie. Woda dla bocji wspaniałej musi być nieskazitelnie czysta, o odpowiednio niskim stężeniu azotanów.

Karmienie bocji wspaniałej składa się z mięsa, rzadziej z roślinności, warto urozmaicać posiłki o suchą i mokrą karmę. Bocja wspaniała zjada ślimaki, wysysając środek z muszli, mimo to nie zaleca się kupować tego gatunku ryb, aby pomogły nam w usuwaniu nadmiaru ślimaków w akwarium. Ryby są w stanie spożywać dużą ilość owoców i warzyw, dlatego nie bójmy się przygotowywać posiłków samodzielnie w domu. Pamiętajmy o regularnym karmieniu, jeśli mamy z tym problem zaleca się zakupić automat do karmienia ryb, który ułatwia kontrolowanie posiłków.

 

Zobacz akwaria dla ryb

 

Bocja wspaniała - rozmnażanie

Rozmnażanie w warunkach domowych jest prawie niemożliwe, dlatego też większość bocji wspaniałych pochodzi z Azji, gdzie się rozmnażają w naturalnych miejscach. Z czasem powstały również specjalne hodowle, które za pomocą hormonów przyśpieszają i ułatwiają cały proces tarła i rozmnażania. Tego typu miejsca powstają w Azji oraz Europie, wszystko ze względu na dość duży popyt bocji wspaniałej wśród akwarystów.
W naturalnym środowisku bocja wspaniała rozmnaża się w mniejszych dopływach rzecznych, dorosłe osobniki wędrują w te tereny, by móc rozpocząć okres tarła.

 

Bocja wspaniała ma czarne, grube pręgi na żółtym ciele.

 

Bocja wspaniała - choroby

Choroby bocji wspaniałej mogą być związane ze stresem, jaki pojawia się podczas aklimatyzacji w nowym miejscu. Warto zwrócić na to uwagę i nie zaleca się umieszczania bocji od razu z innymi gatunkami. Ryby najlepiej się czują w 10-osobowym stadzie, stres powoduje osłabienie organizmu, co w rezultacie przyczynia się do innych chorób, a nawet śmierci ryby. Bocja wspaniała i ospa to kolejny istotny temat, który warto poruszyć, gdyż ten gatunek jest podatny na zachorowanie na ospę rybią. Warto zwracać uwagę na wszelkie zmiany na ciele ryby, jeśli widzimy pierwsze białe plamki, zwracajmy się od razu do specjalisty. Ospa rybia dość szybko się rozpowszechnia, dlatego warto mieć to na uwadze.

Przeczytaj więcej: Najczęstsze choroby ryb akwariowych

 

Bocja wspaniała cena

Cena bocji wspaniałej nie przekracza 15 złotych, to dość popularny gatunek ryb, które przyciągają akwarystów swoim nietypowym ubarwieniem i wyglądem. Szacuje się że za jedną bocją wspaniała zapłacimy około 10 złotych. Warto wybierać ryby ze sprawdzonych miejsc, by nie kupić chorego osobnika, który tym samym może zarazić resztę zbiornika wodnego.

 



Lida Pieczulis

Komentarze

Nowa wiadomość
Czy bocje wspaniałe (8szt.) można hodować z cierniooczkami (piskorkami) w akwarium o pow. dna 200x60cm?
Bocje mają tak drobne łuski, że tworzą powłokę porównywalną do skóry węża. Jest ona tak spójna i delikatna, że niektórzy nazywają bocje wspaniałe "rybami bez łusek".
Bocje mają łuski?