Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Brzanka sumatrzańska - najważniejsze informacje o gatunku

Brzanka sumatrzańska to słodkowodna ryba, zaliczana do gatunku karpiowatych. Wywodzi się z Azji, gdzie zamieszkuje najczęściej strumienie i rzeki. To stosunkowo popularny rodzaj rybek akwariowych, na które wielu akwarystów się decyduje. Największą trudnością jest rozpoznanie czy dany osobnik jest samcem czy samicą, obie płcie są do siebie podobne. Brzanka sumatrzańska, nazywana jest również sumatrą, swoją nazwę zawdzięcza regionowi, z jakiego się wywodzi, czyli Sumatry. Mimo to dość szybko ryba zyskała na popularności i w innych częściach świata i aktualnie wiele akwarystów ją hoduje u siebie w domu.

 

 

Pochodzenie i wygląd brzanki

Ryba wywodzi się z Azji, dokładniej z Sumatry i Borneo. Największym wyzwaniem jest rozpoznanie czy dana brzanka sumatrzańska to samiec, czy samica, ich wygląd jest tak do siebie zbliżony. Ryba jest w stanie osiągnąć do 6 centymetrów długości, posiada błyszczące boki o żółto złocistym kolorze oraz 4 pionowe, czarne pasy. W hodowlach popularne są odmiany brzanki:
- złotej,
- różowej,
- purpurowej,
- ciemnozielonej,
- albino,
- czerwonej


Samce są stosunkowo smuklejsze i mają jaskrawszy odcień niż samice, mimo to z daleka ich rozpoznanie jest trudne. Wygląd brzanki sumatrzańskiej przypomina karpia, pod względem kształtu. Grzbietowa i brzuszna płetwa jest najczęściej koloru czarnego z czerwonym obramowaniem, a reszta płetw ma czerwony kolor.

 

Ryby brzanki sumatrzańskie w akwarium

 

Brzanka sumatrzańska jak rozpoznać płeć?

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, iż różnice pomiędzy samcem a samica są tak nieduże, że ich rozpoznanie może być dość dużym wyzwaniem nawet dla hodowców. Najlepiej rozpoznać płeć u dorosłych osobników, czyli ryb, które mają około 5 centymetrów długości. Samce są stosunkowo barwniejsze od samic i smuklejsze. Kolory u samców są intensywniejsze, szczególnie czerwień na płetwach grzbietowych i odbytowych oraz pyszczek. Samiczki mają złocisty odcień, mniej intensywny oraz brakuje im aż tak dużo elementów czerwieni, jak w przypadku samców. Rozpoznanie płci brzanki sumatrzańskiej jest głównie przydatne podczas zakupów w sklepie zoologicznym, jeśli zależy nam na parce czy konkretnej płci ryby. Często nawet sami pracownicy mają problem z rozpoznaniem czy dany osobnik jest samcem czy samicą.

 

 

Charakterystyka i usposobienie brzanka sumatrzańska

Brzanka sumatrzańska to ryba stadna, która dobrze czuje się w większej grupie od 8 nawet do 10 sztuk w jednym akwarium. Warto zapewnić im dość dużą przestrzeń, gdyż brak miejsca oraz samotność może doprowadzić do podgryzania płetw innym rybom. Jeśli będą miały towarzyszy i poczucie przynależności do stada, nie powinny, przejawiać większych aktów agresji.

Warto od razu odpowiedzieć na znaczące pytanie: z jakimi rybami może obcować w jednym zbiorniku brzanka sumatrzańska? Ten gatunek powinien żyć z brzankami lub można również wybierać większe ryby, które będą w stanie się uchronić przed podgryzaniem płetw. Glonojady czy zbrojniki, to dobry wybór, gdyż są spokojne i mało ruchliwe. Dzięki, czemu brzanka sumatrzańska będzie miała dużo przestrzeni dla siebie w akwarium.
Brzanki sumatrzańskie tworzą luźne hierarchie, gdzie samce walczą o samice oraz o pozycję w stadzie. Są to ruchliwe ryby i bardzo towarzyskie, które idealnie sprawdzają się dla początkujących akwarystów. Brzanka sumatrzańska to popularna odmiana, której cena za sztukę rozpoczyna się od 5 złotych do 7 złotych.

 

Zobacz akwaria dla ryb

 

Brzanka sumatrzańska biotop

Akwarium, w którym przebywają brzanki sumatrzańskie, powinien mieć minimum 60 centymetrów długości. Pojemność jest zależna od ilości ryb, szacuje się, że na jeden litr wody przypada jedna brzanka sumatrzańska. Idealny biotop dla tego gatunku to leśny strumień z piaszczysto kamiennym dnem. Ważne jest również napowietrzenie akwarium, w tym celu musimy zaopatrzyć się w wysokiej jakości pompkę do wody. Dodatkowe dekoracje takie jak groty czy korzenie są równie przydatne, bo właśnie w takich miejscach ryby mogą się schronić. Temperatura wody w akwarium nie powinna przekraczać 26 stopni, a pH wody szacuje się od 6 do 7. Brzanka sumatrzańska nie należy do wymagających ryb akwariowych, jeśli dodamy im wystarczająco dużo przestrzeni i powietrza, nie powinny stwarzać większych problemów z aklimatyzacją w nowym miejscu. Wodę powinno się wymieniać co 2 lub 3 tygodnie w zależności od jej stanu. Brzanka sumatrzańska a choroby? Ten gatunek ryb nie jest podatny na poważniejsze choroby, jeśli zapewnimy im podstawowe warunki bytowe, powinny być zdrowe bez poważniejszych schorzeń.

 

 

Brzanka sumatrzańska rozmnażanie

Rozmnażanie się brzanki sumatrzańskiej może się odbywać w akwarium tarliskowym, jeśli tylko zapewnimy rybom odpowiednie warunki bytowe. Zbiornik musi mieć dużą ilość roślin oraz miękką wodę. Charakterystyczną rzeczą podczas rozmnażania się brzanki sumatrzańskiej jest ikra i jej rozrzucanie. Dlatego też zaraz po pojawieniu się pierwszych ikr, trzeba odizolować je od samca i samicy, aby ich nie zjedli. Młode wykluwają się około 3 dni, przez pierwsze dni zaleca się karmić je drobnym planktonem oraz pierwotniakami.

 

 


Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość