Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najbardziej wytrzymałe ryby do akwarium

Postanowienie o hodowli rybek może być świetnym krokiem dla osoby, która chce rozpocząć swoją przygodę z posiadaniem zwierząt. Na samym początku tejże przygody warto postawić na gatunki ryb, które bardziej odporne i nie wymagają dużych pokładów zaangażowania. Warto jednak pamiętać, że nawet wytrzymałe ryby akwariowe wymagają trochę poświęconego czasu i troski – każda hodowla wymaga pewnego stopnia poczucia obowiązku i powinna być skrupulatnie przemyślana. Przed zakupem rybek należy upewnić się czy posiadane gatunki mogą wspólnie żyć w symbiozie, jaki pokarm powinniśmy stosować w ich hodowli i jaki rodzaj akwarium jest nam do tego potrzebny.
Mając wszystkie te czynniki na uwadze, możemy skupić się na wyróżnieniu kilku gatunków ryb, które świetnie odnajdą się w akwarium początkującego hodowcy.

 

 

 

Jakie ryby akwariowe są najbardziej wytrzymałe?

Wybraliśmy gatunki, które są uznawane za wytrzymałe i świetnie sobie poradzą w akwariowych warunkach. Przed kupnem ryb należy zapewnić im odpowiednie warunki w postaci akwarium, odpowiedniego wyposażenia i pokarmu.

 

1. Ancistrus Cirrhosus

Jeśli potrzebujesz pomocy w czyszczeniu akwarium, te ryby są do tej pracy stworzone wykonuje usługę sprzątania polegającą na jedzeniu alg rosnących w akwarium. Chociaż oprócz glonów wymagają również jedzenia, są przydatne do czyszczenia szyb i dekoracji akwarium.

 

Przeczytaj również: Glonojady do akwarium - najważniejsze informacje

 

Ancistrus Cirrhosus

 

2. Razbora Klinowa

Dzięki odznaczającym się kolorom i niefrasobliwemu wyglądowi Razbory klinowe stanowią wyróżniających się mieszkańców akwarium. Te urzekające małe rybki nie posiadają szczególnych potrzeb pielęgnacyjnych i nie są wymagające w utrzymaniu. Dopóki są karmione prostą dietą, a akwarium pozostaje utrzymane w czystości, będą się świetnie czuły w jego wodach. Charakteryzują się ruchliwością. Są rybami stadnymi.

Przeczytaj więcej: Razbora borneańska

 

Razbora ryba

 

3. Barwniak Czerwonobrzuchy

To kolejny bardzo popularny rodaj ryby dla początkujących. Akceptują większość dostępnych pokarmów dla rybek. Są gatunkiem o spokojnym usposobieniu, które mogą funkcjonować w akwarium z innymi gatunkami o zbliżonych wymiarach. Barwniaki czerwonobrzuche są wytrzymałe i przyjazne.

 

4. Bystrzyk Cytrynowy

Stanowią piękny i wyróżniający się dodatek do akwarium. Mogą być karmione dobrej jakości suchymi pokarmami. Sprawdzą się w przestronnym akwarium żyjąc w symbiozie z innymi rybkami podobnych rozmiarów. Osiągają do 4 cm długości i charakteryzują się żółtym, intensywnym kolorem oraz wyróżniającą się na tle ciała gałką oczną w kolorze rubinu.

 


5. Zmienniak Plamisty

Zmienniak plamisty jest rybą wszystkożerną. W ramach hodowli akwariowej należy postawić na wysokiej jakości pokarmy suche w płatkach lub granulkach, wzbogacając ich dietę w mrożone lub żywe dafnie. Są wytrzymałymi i żywymi rybkami, które występują w wielu różnych wariantach kolorystycznych.

 


6. Bojownik Wspaniały

Są delikatnymi i wyróżniającymi się na tle pozostałych mieszkańców akwarium rybkami. Są wielobarwne, a ich duże, majestatyczne ogony pięknie falują w akwarium. Są świetnymi rybami dla początkujących (należy jednak pamiętać o tym, by nie trzymać dwóch samców tego samego gatunku w jednym akwarium, gdyż może to skutkować krwawymi walkami między nimi). Bojowniki są przyjaźnie nastawione względem rybek innych gatunków. W hodowli można postawić na dobrej jakości pokarm suchy i mrożony. Warto mieć na uwadze, że uchodzą one za ryby tropikalne, dlatego woda w akwarium powinna być odpowiednio ciepła.

 

 Bojownik wspaniały

 

7. Danio Pręgowany

Są gatunkiem kolorowych i żywych rybek, które świetnie odnajdą się w akwarium z gatunkami o zbliżonych rozmiarach. Ryby te należy karmić pokarmem suchym w płatkach lub granulkach, wzbogacanym o pokarm żywy lub mrożony – zbilansowana dieta zapewnia im dobrą kondycję i piękne ubarwienie. Ze względu na upodobanie do skakania danio pręgowanego należy pamiętać o przykryciu - świetnie odnajdują się w długich i płaskich akwariach.

 

Ryba Danio

 

 

8. Cierniooczek Kuhla

Gatunek ryby osiągający od 8 do 10 centymetrów. Ich ciała są długie i wstęgowate posiadające przy otworze gębowym trzy pary wąsików z pozoru przypominające węgorza. Są najbardziej aktywne nocą, a za dnia chętnie zakopują się w podłożu akwarium. To gatunek wszystkożerny – można postawić na pokarm suchy, żywy bądź mrożony. W akwariach preferują bezpieczne kryjówki, więc warto wyposażyć je w groty.

 

 

 

9. Mieczyk Hellera

Mieczyki są rybami stadnymi o żywotnym i ruchliwym usposobieniu. Osiągają długość do 12 centymetrów. Ich charakterystyczną cechą jest mieczowato wydłużona płetwa ogonowa. Mieczyki Hallera są rybami, które z chęcią przyjmują pokarm suchy jak i żywy oraz mrożony. Dodatkowo żywią się roślinami i glonami. Posiadając mieczyki należy zadbać o duże akwarium ok. 100 litrowe oraz odpowiednio wyposażyć je w rośliny zapewniające tym rybkom bezpieczeństwo. Należy uważać, aby nie umieścić dwóch samców tego gatunku w jednym akwarium, gdyż mogą być wobec siebie agresywne.

 

Mieczyk Hallera 

 

 

10. Prętnik Karłowaty

Samce tego gatunku osiągają długość 7,5 centymetra, samice około 6 centymetrów. Są dostępne w handlu w wielu wyróżniających się neonowych kolorach. Ich ciała są bocznie spłaszczone. W akwarium przyjmują większość pokarmów – można je karmić pokarmem suchym wzbogacanym pokarmem żywym i mrożonym. Akwarium dla tych rybek powinno być średniej wielkości i cechować się dużą ilością kryjówek i ciemnych miejsc. Są z usposobienia nieśmiałe i spokojne. Zazwyczaj sprzedawane są w parach i jest to najlepszy wybór.


 

Przeczytaj także: Jakie są najlepsze rybki do małego akwarium?Aleksandra Drzewińska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość