Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Barwniak czerwonobrzuchy – najważniejsze informacje o gatunku

Barwniak czerwonobrzuchy to ryba, która uwodzi akwarystów swoim wyglądem i jest ozdobą każdego zbiornika wodnego. Jak dbać o barwniaka, czy jest to ryba dla początkujących akwarystów i czy barwniak czerwonobrzuchy będzie dobrym kompanem dla innych ryb? Odpowiedzi na te pytania odkryjesz w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

 

 

Barwniak czerwonobrzuchy – opis i charakterystyka

Domem barwniaka czerwonobrzuchego jest Afryka. Tam zamieszkuje wody płytkie, wolno płynące lub stojące. Zdarzają się osobniki, które zasiedlają wody lekko zasolone. Barawniak czerwonobrzuchy uwielbia urzędować wśród gęstej roślinności, która, między innymi, daje mu schronienie. Boki barwniaka zdobią piękne, czerwone kolory. Wzdłuż ciała przebiega ciemniejszy pas. Samice są urodziwsze od samców. Samce z kolei są bardziej smukłe i większe: osiągają długość do 10 centymetrów. Płetwę grzbietową samca zdobią ciemne oka, które okala złota poświata. Barwniak czerwonobrzuchy jest tak piękny, że aż trudno oderwać od niego wzrok! Zaletą tej rybki jest także i to, że poradzi sobie z nią także początkujący i uważny na potrzeby ryb akwarysta.

 

Barwniak czerwonobrzuchy.

 

Barwniak czerwonobrzuchy - z jakimi rybami może być trzymany?

Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą łagodną. Jedynie w okresie tarła staje się terytorialny
i może być agresywny. Barwniaki dobrze czują się w towarzystwie:
• brzanek
• kirysek
• zbrojników
W większym akwarium barwniaki dobrze dogadają się też z innymi pielęgnicowatymi, ale tylko wtedy, gdy każda grupa będzie miała przestrzeń na swoje terytorium.

 

 

Jakie wymagania ma barwniak czerwonobrzuchy?

Barwniak dobrze będzie się czuł w średnim i dużym akwarium. Dla pary sprawdzi się zbiornik, który ma min. 70 litrów. Równocześnie jeżeli chcesz rozmnażać rybki, radzimy ci kupić przynajmniej 6 ryb, w tym 3 samice i 3 samce. Dlaczego? Ponieważ barwniaki wybierają sobie partnera i jeżeli kupisz parę, która nie będzie miała się ku sobie, to będzie problem. Czasami może zdarzyć się i tak, że jedna z ryb nie przeżyje tarła. Zatem najlepiej pozwolić barwniakom na własny wybór partnera i partnerki. Pamiętaj, że większe stado wymaga także większej przestrzeni.
Barwniak lubi piaszczyste dno, które będzie z łatwością przeczesywać. Musisz mu też zapewnić liczne kryjówki i schronienia. Świetnie sprawdzą się do tego korzenie do akwarium czy ozdoby. Do stworzenia kryjówek możesz też wykorzystać fragmenty ceramicznych donic czy łupiny orzecha kokosowego, w którym wywierca się otwory dla ryb. Barwniaki lubią roślinność. Żywe rośliny nie tylko zdobią akwarium, produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, ale także są naturalnym schronieniem dla ryb.

 

Zobacz akwaria

 

Barwniak czerwonobrzuchy - temperatura wody w akwarium

Temperatura wody w akwarium dla barwniaków powinna wynosić od 24 do 27 stopni Celsjusza. Podstawowym wyposażeniem akwarium, które pozwoli ci kontrolować temperaturę wody jest termometr. Polecamy ci też grzałkę z termostatem, która podgrzewa wodę do określonej temperatury. Wymagane PH wody to 5 – 7,5. Barwniaki lubią miękką i czystą wodę. Dlatego należy ją regularnie wymieniać w skali 1/4, 1/5.
Co je barwniak czerwonobrzuchy? Barwniak najchętniej pałaszuje żywy pokarm, ale nie pogardzi także pokarmem suchym. Karmienie tej rybki nie sprawia większych kłopotów. Równocześnie nie należy jej podawać larw ochotki czy rurecznika. Nieprawidłowe karmienie może prowadzić do chorób. Najlepiej karmić rybki mniejszą ilością karmy, ale za to częściej. Zresztą, ta sama zasada wspiera i nasze zdrowie. O czystość wody w akwarium oraz dobre samopoczucie ryb zadba też uzdatniacz wody, który, dzięki szczepom bakterii, oczyści ją w naturalny sposób i zapobiegnie rozmnażaniu organizmów patogennych, które wywołują choroby.

 

 

Barwniaki czerwonobrzuche - rozmnażanie

Rozmnażanie barwniaka jest proste. Przed tarłem radzimy ci przenieść ryby do osobnego akwarium, gdzie będzie dużo grot i jam. Temperatura wody w zbiorniku powinna osiągać 24 - 27 stopni Celsjusza. Musisz wiedzieć, że PH decyduje o płci narybku. Woda alkaiczna wpłynie na to, że będzie więcej samców, a woda kwaśna sprawi, że na świecie pojawi się więcej samic. Dlatego dla równowagi najlepiej zadbać o neutralne PH.
Po czym poznasz że przyszedł czas tarła? Po kolorze podbrzusza samicy, który przed tarłem stanie się bardziej intensywny (fioletowy). Jeżeli chodzi o zaloty
i pierwszy krok, to, zazwyczaj, wykonuje go samica. Samica wabi samca tańcem, pokazując mu swój piękny i kolorowy brzuch. Następnie para udaje się do kryjówki-jaskini, gdzie spędzają razem kilka dni. Ryby mogą też samodzielnie stworzyć miejsce swojej schadzki, na przykład wykopując grotę pod dekoracjami.
W przygotowanych wcześniej jamach i kryjówkach samica składa jajeczka. Może ich być nawet 3000. Jajeczka są czerwono-brunatne. Po 2 – 3 dniach wylęgają się z nich młode,
które potrzebują 7 – 8 dni, aby zacząć samodzielnie pływać. Podczas wylęgu samiec przyjmuje rolę ochroniarza. Broni dostępu do samicy i ikry. Może być agresywny w stosunku do innych ryb.

 

 

Barwniak czerwonobrzuchy podsumowanie

Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą akwarium. Czerwone, złote, oliwkowe i ciemne kolory zachwycają nie jednego akwarystę czy też przypadkowego widza, który przystaje przy akwarium, aby podziwiać piękno tej ryby. Dodatkową zaletą barwniaka jest to, iż jego wymaganiom sprosta także początkujący miłośnik podwodnego świata. Pamiętaj o tym, że barwniaka czerwonobrzuchego należy kupować w stadzie. Minimalna ilość ryb w akwarium to para, ale najlepiej od razu kupić 6 osobników: 3 samiczki i 3. samców. Dzięki temu damy rybom szansę na naturalny wybór partnera do tarła, bo może się zdarzyć, że jedna ryba nie odwzajemni względów drugiego osobnika.




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość