Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Razbora borneańska mała rybka z Borneo - najważniejsze informacje

Razbora borneańska to rybka słodkowodna należąca do rodziny karpiowatych. Jeżeli jesteś miłośnikiem akwarystyki, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, skąd pochodzi, jak wygląda oraz jakie ma wymagania ta ciekawa rybka.

 

 

Jak wygląda razbora borneańska

Domem razbory borneańskiej (Boraras brigittae) jest Azja. Tam razbora zamieszkuje wolnopłynące rzeki, jeziora oraz tereny bagniste okolic Borneo (stąd nazwa rybki). Razbora jest maleńka, to najmniejsza rybka z rodziny karpiowatych, która osiąga długość ok. 2 cm. Razbory nie da się przeoczyć, bo kolorem, który dominuje w jej ubarwieniu, jest soczysta czerwień. Tułów ryby zdobi ciemny pas, który wspaniale kontrastuje z ognistą czerwienią i w naturze pełni funkcję ochronną. Płetwy razbory są przeźroczyste, ale pokryte gdzieniegdzie czerwono-czarnym pasem. Czerwień samców jest nieco mocniejsza niż czerwień samic, a kolory pomagają samcom zdobyć względy pań.

 

 

Razbora borneańska wymagania

Jeżeli planujesz zaprosić do swojego akwarium razborę, musisz pamiętać o tym, że jest to rybka wybitnie stadna, a to oznacza, że w twoim zbiorniku powinno się znaleźć stadko, które składa się z minimum 10 osobników. Jeżeli nie zapewnisz rybce towarzystwa, odbije się to na jej zdrowiu, bo rybka nie zrealizuje swoich podstawowych potrzeb. Ponadto razbory to ryby spokojne, wręcz nieśmiałe, które odważniej czują się w grupie. W stadzie jeszcze mocniej widać ich piękno, bo intensywność ich ubarwienia zależy także od komfortu i samopoczucia ryby.

Mimo że razbora borneańska jest malutka, nie oznacza to, że możemy ją umieścić w niewielkim akwarium. 10-cio osobowa załoga będzie potrzebowała min. 40. litrowego zbiornika. Ponadto razbory lubią akwaria, w których jest dużo roślin, kryjówek, skał, korzeni. Ze względu na produkcję garbników radzimy ci umieszczać w akwarium z razborą szyszki olchy czy korę dębu. Garbniki to związki organiczne pochodzenia roślinnego, które działają bakteriobójczo i grzybobójczo, utrzymują kwaśne PH wody i zapewniają razborom odpowiednie środowisko do życia oraz rozmnażania (razbora borneańska lubi wodę miękką i kwaśną). Jakie jeszcze wymagania ma ta maleńka ryba? Razbora borneańska jest bardzo wrażliwa na gwałtowne ruchy wody. Dlatego prąd wody w akwarium nie może być duży. Te rybki są także wrażliwe na mocne oświetlenie, które korygujemy roślinami pływającymi.

 

Razbora borneańska a bojownik

Razbora borneańska jest delikatną, nieśmiałą i łagodną rybą, dlatego najlepiej będzie się czuła w towarzystwie podobnych kompanów. Do jednego akwarium można zaprosić osobniki, które są tylko nieco większe i tak samo przyjazne dla innych ryb. Odradzamy ci łączenie razbory z terytorialnym i drapieżnym bojownikiem. To fakt, że bojownik jest najmniej łaskawy dla ryb ze swojego gatunku i bliskich krewniaków, ale nie warto ryzykować. Ten rybi wojownik nie powinien być w akwarium towarzyskim. Kto zatem jest idealnym kompanem dla razbory? Idealni kompani dla razbory borneańskiej to:

• razbora plamista
• kirysek pigmej
• otosek
• razbora plamista
• krewetki karłowate

 

Zobacz akwaria


 

Razbora borneańska odżywianie

Razbory borneańskie są rybami wszystkożernymi. Chętnie spałaszują zarówno pokarm suchy (przed podaniem karmy dodatkowo ją rozdrobnij), jak i żywy. Akwaryści, którzy znają naturalne preferencje razbory podają rybkom larwy, zooplankton i drobne owady. W sklepach zoologicznych możesz znaleźć pokarm, który wspiera odporność, witalność, a także wpływa na kolorystykę ryb. Ważne: nie należy karmić razborek wyłącznie pokarmem suchym, należy łączyć go z pokarmem żywym i mrożonym.

 

 

Razbora borneańska rozmnażanie

Do rozmnażania razbora potrzebuje osobnego zbiornika (ok. 20 litrów), na którego dnie umieszczamy siatkę, która ochroni ikrę przed dorosłymi osobnikami. Siatka musi mieć malutkie oczka. ½ zbiornika wypełniamy mchem. Razbora borneańska rozmnaża się w temperaturze 26-28 stopni, woda w zbiorniku powinna być kwaśna (5-6.5 PH) i miękka. Temperaturę pomoże utrzymać odpowiednia grzałka.
W akwarium możesz zastosować niewielki filtr. Do tak przygotowanego zbiornika wkładasz dwie, trzy pary rybek. Samce rywalizują ze sobą naprężając płetwy, tańcząc, trącają ogon rywala, ale nawet w tej konkurencji widać łagodną naturę razbory borneańskiej, bo te potyczki nie są groźne. Po spotkaniu ze zwycięskim samcem samica składa ok. 50 jajeczek ikry. Co ciekawe tarło następuje zawsze rano, ze wschodem słońca. Po dwóch dniach następuje wylęg, a po ok. czterech dniach larwy zaczynają pływać, ale robią to zazwyczaj bardzo nieśmiało.

 

 

Razbora borneańska podsumowanie

Razbora borneańska to piękna, malutka rybka słodkowodna, która należy do rodziny karpiowatych. Wielu akwarystów podziwia jej kolorystykę, a także charakter. Razbora to przyjazna, delikatna i łagodna ryba, która dobrze czuje się jedynie w grupie. Jeżeli zdecydujemy się na razborę, musimy jej zapewnić co najmniej 9. osobowe towarzystwo innych razborek. Wtedy rybka będzie czuła się pewnie i śmiało zaprezentuje swoje wdzięki. Brak stada negatywnie wpłynie na jej zdrowie i zachowanie. Razbora to ryba wszystkożerna, ale potrzebuje zarówno suchego jak i żywego pokarmu. Najlepiej będzie się czuła w akwarium, w którym jest bujna roślinność, skałki i korzenie. Jest wrażliwa na mocne światło, które doskonale złagodzą rośliny pływające.

Przeczytaj więcej: Sadzenie roślin w akwarium



Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość