Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Glonojady - jakie są te popularne ryby akwariowe?

Glonojad to bardzo popularna ryba wśród akwarystów. Żywi się przede wszystkim roślinami, w tym glonami. Skąd pochodzą glonojady? Czy warto je hodować? Ile żyje glonojad i dlaczego jest całuśny? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule. Zapraszamy do świata glonojada.Glonojad rodzaje

Glonojady stanowią bardzo różnorodną grupę ryb. Różnice widoczne są nie tylko w wyglądzie, rozmiarze i kolorystyce zwierząt, ale także w ich usposobieniu, a nawet w diecie. Wśród akwarystów dużą popularnością cieszy się glonojad zwany zbrojnikiem pospolitym, ale oprócz zbrojnika pospolitego ceniony jest także glonojad syjamski czy zbrojnik lamparci.

 

Glonojad na dnie akwarium o ostrym podłożu kamienistym.

 

Glonojad co je

Glonojady to roślinożerne ryby, które lubią glony. W przeciwieństwie do większości dzieci przepadają za warzywami typu:
• kalafior
• papryka
• liście sałaty
• szpinak
• cukinia

Przed podaniem warzyw należy je wyczyścić, a niektóre ugotować i obrać ze skórki. Niektórzy kupują glonojada w nadziei, ze ten wesprze ich w czyszczeniu akwarium z glonów. Niestety, nie raz ich nadzieje nie zostają spełnione (to też zależy do gatunku glonojada, na przykład zbrojnik lapmarci może okazać się bardziej pomocny od zbrojnika pospolitego).

Glonojady wcinają glony, ale wcale nie jest to ich jedyne pożywienie. Niektóre lubią też mięso, na przykład rybią ikrę. Nie należy jednak przesadzać z podawaniem pokarmu mięsnego. Można to robić, mniej więcej, raz na tydzień.

W diecie glonojadów przeważają warzywa. W sklepach zoologicznych można kupić gotowy pokarm dla ryb, który zawiera właściwe dla danego gatunku składniki odżywcze. W przypadku glonojadów świetnie sprawdzi się pokarm w formie tabletek, które osiadają na dnie akwarium, czyli w miejscu żerowania tych ryb, i powoli uwalniają składniki pokarmowe. Ważne aby w pożywieniu była spirulina.

 

Zobacz ofertę karm dla rybGlonojad ile żyje

Długość życia glonojada zależy od gatunku ryby. Ale są to zwierzaki, które będą długo nas cieszyć swoim towarzystwem. Zbrojnik lamparci przeżyje nawet ponad 20 lat, natomiast mniejsze glonojady żyją zazwyczaj 12-13 lat. Długość życia nie jest zdeterminowana tylko gatunkiem ryb. Ważna jest też pielęgnacja, żywienie i zaspokajanie naturalnych potrzeb glonojadów. Te ryby buszują na dnie zbiornika, dlatego warto go wyłożyć korzeniami i piaskiem, który będzie im przypominał dno rzeki. Polecamy delikatny piasek, który chroni te, lubiące kopać, ryby przed uszkodzeniami skóry.Glonojad syjamski charakterystyka

Glonojad syjamski jest dość spory, bo osiąga długość do 25 centymetrów. To agresywna, terytorialna ryba, która potrzebuje dużo przestrzeni. Glonojad syjamski dobrze będzie się czuł w akwarium o długości wynoszącej min. 120 centymetrów.

Ta ryba to świetny wybór dla doświadczonych akwarystów, ponieważ jej hodowla jest znacznie bardziej wymagająca od hodowli innego glonojada – zbrojnika pospolitego, o którym powiemy za chwilę.

Jeżeli chcesz kupić glonojada syjamskiego, zaopatrz akwarium w bardziej wytrzymałe rośliny, które mają mocne liście, te bardziej delikatne szybko zostaną zniszczone . Ważny jest też zakup dobrego filtra biologicznego. Głównym pokarmem syjama są glony, ale ryba lubi także warzywa takie jak: groszek, ogórek, szpinak. Charakterystyczna budowa pyszczka w formie przyssawki pozwala rybie na spożywanie – zdrapywanie glonów z różnych powierzchni.

Glonojad syjamski lubi kryjówki, przebywa głównie na dnie zbiornika i będzie rywalizować o ten teren z innymi rybami. Nie radzimy łączyć go z paletkami czy pielęgnicami, bo glonojad lubi się do nich przyssać, co może być groźne dla jego towarzyszy. Dobrze dogada się z rybami kąsaczowatymi i karpiowatymi, a także tymi, które nie wchodzą na jego terytorium, czyli pływają w górnej części zbiornika. Najlepiej kupić jednego osobnika lub większą grupę – min. 6. ryb.

 

Glonojad wśród roślinności akwarium.

 

Zbrojnik pospolity

Zaczęliśmy dość groźnie, za to teraz przejdziemy do łagodniejszego i mniej wymagającego glonojada. Zbrojnik pospolity to bardzo często wybierana ryba do akwarium. W przeciwieństwo do glonojada syjamskiego jest zdecydowanie mniej agresywna, wręcz łagodna, ale, oczywiście, może też bronić swojego terytorium (zbrojnik pospolity nie jest zadziorny, ale nie jest też ciapą i potrafi zadbać o swoje granice).

Zbrojnik pospolity pochodzi z Ameryki Południowej, w której zamieszkuje rwące oraz stojące wody z dorzecza Amazonki. W porach deszczowych można go spotkać na zalanych terenach leśnych.

Jest znacznie mniejszy od glonojada syjamskiego, bo osiąga długość do 13 centymetrów. Ryba jest koloru ciemnobrunatnego z charakterystycznymi i jasnymi plamkami. Ma szeroką głowę, wypukły grzbiet i płaskie podbrzusze, które ułatwia jej poruszanie się po piaszczystym dnie (taką samą funkcję pełnią też płetwy piersiowe). Płetwy piersiowe (podobnie jak płaty skrzelowe) zbrojnika pospolitego są wyposażone w kolce, które wspierają go w walce z innymi zbrojnikami. Niemniej jednak, tak jak pisaliśmy, zbrojniki pospolite są łagodne
i dobrze dogadują się z innymi rybami. Najczęściej znajdziesz je na dnie zbiornika albo na szybie akwarium, do której przyssają się pyszczkiem – otwór gębowy zbrojników pospolitych jest zakończony przyssawką, stąd żartobliwie można o nich mówić, że są całuśne.Zbrojnik lamparci

Zbrojnik lamparci to piękny, duży sum o długości 50 – 60 centymetrów, który pochodzi z Ameryki Południowej. Potrzebuje sporego akwarium (min. 200 cm), wyścielonego piaskiem, w którym z lubością będzie kopać. Jeżeli zdecydujesz się na zakup zbrojnika lamparciego, zrezygnuj z delikatnych roślin, bo ryba szybko je zniszczy. Zaopatrz akwarium w rośliny o mocnych liściach. Dla zbrojnika lamparciego ważne są korzenie i kryjówki, w których będzie przesiadywał.

W przeciwieństwie do glonojada syjamskiego, lapart jest łagodną rybą. Dobrze dogada się z innymi, dużymi rybami, na przykład z brzankami i bocjami. Jednak może być agresywny w stosunku do ryb żerujących przy dnie. Nie łącz go w jednym akwarium z małymi rybkami, bo następnego dnia po wpuszczeniu glonojada do zbiornika, części małych rybek może już nie być, bo sum je zje. Co je zbrojnik lamparci (oprócz napotkanych małych rybek)? Zbrojnik lamparci uwielbia glony, nie pogardzi też sałatą czy szpinakiem i, oczywiście, gotowymi mieszankami, które z łatwością dostaniesz w sklepie zoologicznym.

Świat glonojadów jest barwny i różnorodny. Możemy o nim mówić godzinami, a i tak nie wyczerpalibyśmy tematu. Jeśli marzysz o stworzeniu domowego akwarium, śmiało możesz zaprosić do niego glonojada (w szczególności zbrojnika pospolitego) i na własnej skórze przekonać się o wyjątkowym charakterze tych ryb.
Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość