Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ryba bojownik – charakterystyka. Jakie ryby toleruje?

Ryba bojownik jest często spotykana w domowych akwariach. Z uwagi na imponujący wygląd stanowi ozdobę zbiornika. Interesuje wielu akwarystów, jednak nie poleca się jej początkującym hodowcom. Aby móc ją hodować, konieczna jest nie tylko wiedza na temat ryb, jakie bojownik zaakceptuje. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ryba bojownik z uwagi na swoją popularność nazywana bywa „królem akwariowych wód”. Istnieje wiele jej gatunków, lecz bez wątpienia najbardziej rozpowszechniony w zbiornikach jest bojownik syjamski. Sprawdź, jakie warunki należy zapewnić tym rybkom w akwarium i z jakimi innymi zwierzętami można je łączyć.

Bojownik odmiany kolorystycznej białej.

 

Ryba bojownik – podstawowe informacje

Bojownik to rodzaj ryb, dla określenia którego stosuje się także nazwę Betta. To okoniokształtne, słodkowodne ryby, zaliczane do rodziny guramiowatych. W środowisku naturalnym występują zwłaszcza w rejonie południowej Azji. Spotkać je można w wodach Pakistanu, Indii, Korei, Półwyspu Malajskiego. W obrębie tego rodzaju jest wiele gatunków, a jedne z bardziej popularnych to bojownik plamooki, karłowaty i bojownik Edyty.

Najbardziej rozpowszechniony w akwariach jest bojownik wspaniały, zwany też syjamskim. Pierwsze osobniki tego gatunku pojawiły się w Europie pod koniec XIX wieku. Bojownika przewieziono do Paryża, skąd hodowlę spopularyzowano na resztę kontynentu. Jak wygląda ryba bojownik? Bardziej okazałe są samce, mają dłuższe płetwy i szerszy pysk. Samice mają z kolei grubsze partie brzuszne, wyposażone są pokładełko, ich pysk jest szpiczasto zakończony. Ryba może występować w wielu odmianach kolorystycznych. Najczęściej spotykana jest ryba bojownik niebieska, czerwona, choć bywa też zielona, żółta, nawet dwu- bądź wielobarwna.

Czym żywi się bojownik? W naturze to zwierzę mięsożerne, drapieżnik. Stąd też jadłospis osobników trzymanych w akwarium powinien opierać się na pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Bojownikom podawać można larwy owadów, drobne bezkręgowce, zooplankton. Ryba ta może się posilać rurecznikami, ochotką, larwami komarów, wodzieniem, artemią, dafniami, grindami, narybkiem innych gatunków ryb. Pokarm podawany może być w różnej formie, w tym suszony, mrożony lub liofilizowany.

Bojownik wielobarwny w dobrze zagospodarowanym akwarium, z dużą ilością roślin i ozdób.

 

Jakie ryby toleruje bojownik?

Po pierwsze należy zaznaczyć, że rybka bojownik charakteryzuje się bardzo wojowniczym usposobieniem, od czego też wywodzi się jej nazwa. Większość gatunków (samców) jest agresywna wobec innych bojowników. Potrafią nawet nerwowo reagować na własne odbicie. Nie powinno się trzymać w jednym zbiorniku więcej niż jednego osobnika płci męskiej. W innym wypadku ryby będą toczyć między sobą walki o dominację i terytorium. W wielu rejonach azjatyckich organizowane są one nawet specjalnie, z zakładami. Mimo iż rany na ciele i poszarpane płetwy ulegają regeneracji, zdarza się, że ryby giną.

Samice są wobec siebie zdecydowanie bardziej tolerancyjne. A jak układają się relacje bojowników z innymi zwierzętami? Mogą być trzymane z rybami należącymi do innej grupy, przy czym rybki:
● nie mogą być zbyt duże, bo mogą obrać bojownika za cel, a zaatakowany będzie się bronił;
● nie mogą być małe, bo staną się ofiarami bojownika;
● nie mogą być szybko pływające i ruchliwe, bo bojowniki nie ruszają się dużo i mogą się stresować.

 

Zobacz akwaria dla bojowników



 

Ryba bojownik – wymagania

Ryba akwariowa bojownik z pewnością nie powinna być trzymana w tzw. kulach, bardzo małych zbiornikach, bez roślin i dodatkowego wyposażenia. Takie warunki będą dla niej zwyczajnie męczarnią. Poza tym warto wspomnieć, że rybka bojownik w kuli traci orientację, a w wyniku tego staje się mocno zestresowana, nadmiernie agresywna lub wręcz przeciwnie – osowiała, apatyczna. Aby bojownik prawidłowo się rozwijał i funkcjonował, należy mu zapewnić odpowiednie warunki.

Rybki akwariowe bojowniki powinny być trzymane w „kanciastych”, czyli kwadratowych lub prostokątnych zbiornikach. Dla samca powinno się przeznaczyć średnio 4–5 l, a dla pary co najmniej 10–15 l akwarium. Powinno się wybierać zbiorniki z pokrywą, z uwagi na ryzyko, że ryba wyskoczy. Niebezpieczne bywają też choroby związane ze sposobem ich oddychania. Bojownik to ryba labiryntowa – wyposażona jest w narząd błędnikowy, czyli labirynt będący rozszerzeniem komory skrzelowej. Dzięki temu bojownik oddycha po części powietrzem atmosferycznym. Z uwagi na taki sposób oddychania narażony jest na przeziębienia czy problemy z pęcherzem pławnym przy niewielkich zmianach temperatury wody i powietrza. Pokrywa w pewnym stopniu zmniejsza ich ryzyko.

Jeśli chodzi o wodę, to wskazana jest miękka do średnio twardej, o wartości pH 6,0–7,5 oraz temperaturze 25–28°C. Stąd też bardzo ważnym elementem wyposażenia akwarium będzie wydajny filtr z pompą i grzałka z termostatem. Aby jeszcze bardziej wyeksponować urodziwość bojowników, zaleca się wyposażenie zbiornika w jednolite ciemne tło i podłoże. W przypadku oświetlenia wymagania samych ryb nie są szczególne. Światło nie powinno być ani zbyt silne, ani za słabe. Ważne jest obsadzenie zbiornika zróżnicowaną i stosunkowo gęstą roślinnością, która stanowić będzie schronienie, miejsce do odpoczynku. Można też wstawić do zbiornika korzenie, duże kamienie bądź sztuczne dekoracje.

Samiec bojownika dwubarwny - biało - różowy. Bojowniki muszą być trzymane w sporym kwadratowym lub prostokątnym akwarium.

Choroby bojownika

Ile żyje ryba bojownik? Średnia długość życia wynosi 3–5 lat. Bojownik, tak jak inne ryby, narażony jest na różne choroby, m.in. na:
● choroby płetw czy bakteryjne zapalenie skóry wywoływane przez bakterie Pseudomonas fluorescens,
● ichtiofonozę wywołaną przez pasożytniczy grzyb, który atakuje całe ciało zwierzęcia wraz z narządami wewnętrznymi,
● chorobę aksamitną, znana też oodinozą, chorobą złotego piasku, rdzy, welwetową, wywoływaną przez pierwotniaki z grupy bruzdnic.

Ponadto nieprzykryte akwarium, różnica temperatury między wodą a powietrzem powoduje przeziębienie narządu oddechowego, które może stać się przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu pęcherza pławnego.

 

 

Ryba bojownik – cena

Ile kosztuje rybka bojownik? Ceny bojowników są różne. Wiele zależy od gatunku i miejsca zakupu. Samice tego najpopularniejszego, czyli bojownika syjamskiego, sprzedawane są za około 15 zł. Samce są droższe i kosztują średnio 30–40 zł. Cena bojownika będzie większa w specjalistycznym sklepie, czyli takim, który zajmuje się wyłącznie rybami, a nawet samymi bojownikami.

 



Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość