Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ryba danio - najważniejsze informacje o popularnych rybach akwariowych

Ryba danio wywodzi się z Azji i należy do grupy ryb słodkowodnych karpiowatych. Wyróżnia się kilka rodzajów danio, które różnią się od siebie wyglądem i usposobieniem. Osobniki należące do tego gatunku są bardzo żywiołowe i ruchliwe, powinno się je trzymać w stadzie, ale zaleca się nie mieszać ryb danio z innymi gatunkami. Są łatwe w utrzymaniu oraz stosunkowo tanie i szeroko dostępne na rynku polskim oraz zagranicznym. Coraz więcej początkujących hodowców decyduje się na zakup ryby danio, ze względu na ich atrakcyjny wygląd i niskie wymagania pielęgnacyjne.
Jeśli interesuje was wychowanie oraz rozmnażanie się ryb w dalszej części artykułu znajdziecie odpowiedź na wszelkie nurtujące was pytania.

 

Danio ryba fluorescencyjna

 

Ryba danio wymagania

Przed zakupem ryby danio warto dowiedzieć się, jakie wymagania ma ten gatunek. Danio to ryby bezproblemowe, lecz muszą być wychowywane w stadzie od 8 do nawet 10 sztuk w jednym zbiorniku wodnym, który nie może być mniejszy niż 60 litrów. Ryby potrzebują dużo miejsca i przestrzeni na rozmnażanie się czy codzienne zabawy. Akwarium musi być wyposażone w pokrywę, aby danio nie było w stanie z niego wyskoczyć, to rodzaj ryb, który większość czasu spędza w górnej części zbiornika. Wszelką roślinność powinno się sadzić z tyłu akwarium, gdzie ryby miałyby miejsce na ewentualne schronienie. Zalecana temperatura wody to 20 lub 25 stopni Celsjusza, warto zakupić termometr, dzięki czemu będziemy w stanie obserwować wszelkie zmiany temperatury w akwarium.
Wodę wymienia się w około 20% co 10 lub 14 dni, pH powinno być w granicach 7-8. Jeśli nie jesteśmy pewni co do niektórych parametrów, na rynku dostępne są testery, które mierzą dokładny poziom pH w zbiorniku.
Ryby danio, z jakimi rybami mogą być łączone? Okazuje się, że mimo iż to ryby stadne są bardzo towarzyskie i mogą żyć z wieloma innymi gatunkami. Mimo to warto unikać umieszczania kąsaczy i danio w jednym zbiorników, gdyż te pierwsze mają podatność na obgryzanie płetw. Ryby danio są żywiołowe, przez co inne spokojniejsze osobniki mogą czuć się nieswojo. Przed zakupem nowych ryb warto poczytać o ich preferencjach i typach charakteru, aby różne gatunki nie zaburzały swojego codziennego trybu życia.

 

Zobacz akwaria dla ryb

 

Ryba danio - wygląd

Wygląd ryb danio może się różnić ze względu na rodzaj, znanych jest kilka podstawowych gatunków, każde z nich zamieszkuje inną część świata. Danio pręgowany wywodzi się z Azji, znajdziemy go najczęściej w polach ryżowych czy kanałach stojących i mniejszych rzekach.
Samice ryby danio są większe od samców, rosną nawet do 5 cm, najpopularniejsze ubarwienia to:
  • ryby danio niebieskie,
  • ryby danio koralowe,
  • ryby danio zielone.


Gatunki mają charakterystyczne fioletowe pasy wzdłuż tułowia po zewnętrzną część płetwy ogonowej. Samce są stosunkowo mniejsze oraz posiadają intensywniejsze ubarwienie, popularne są danio fluorescencyjne, które są rybami hodowlanymi, do tej grupy należy również przykładowo danio albino. Podstawowe formy ryby danio są odporniejsze na choroby niż mutacje, powstałe w hodowlach.

 

Ryba danio z prążkami

 

Danio rozmnażanie

Proces rozmnażania się u ryby danio jest prosty, wymaga jedynie trzymania się kilku podstawowych zasad. Kilka dni przed tarłem oddzielamy parę od siebie i podaje się samiczce stosunkowo dużą ilość karmy. Oznaką gotowości do rozpoczęcia rozmnażania się można uznać moment, w którym ryba danio jest gruba, czyli brzuch samiczki znacznie się powiększa. Warto na sam okres tarła oddzielić samca i samicę od reszty stada oraz ustawić zbiornik obok okna, gdyż poranne promienie słońca pobudzają cały proces. Zaloty często są poprzedzone wzajemną gonitwą, nadmiernym pobudzeniem ryb. Ryba danio w ciąży jest w stanie złożyć nawet do 1000 jajeczek, a powstałe ikry opadają na podłoże. Warto odseparować jajeczka od reszty osobników, gdyż starsze ryby wyjadają ikry. Cały proces wylęgania się nie trwa dłużej niż 2 dni. Narybki w początkowej fazie powinno się karmić specjalistyczną karmą, dopiero w późniejszym okresie można powoli wprowadzać larwy czy nicienie.

 

 

Pożywienie dla ryby danio

Danio ryba należy do gatunku wszystkożernego, dlatego dobór odpowiedniej karmy nie powinien stanowić większego problemu. Ryba jest w stanie zjeść świeże, jak i mrożone jedzenie, ważne by kawałki nie były zbyt duże. Na rynku dostępne są karmy w formie granulatu lub płatków, mniejsze osobniki lepiej poradzą sobie z płatkami, a większe z granulatami. Pamiętajmy, że dieta musi być urozmaicona, aby rybie nie brakowało żadnych mikroelementów i witamin. Dobrze dobrany pokarm pomoże zachować kondycję i piękny wygląd danio oraz chroni przed chorobami. Automaty do karmienia ryb pomogą utrzymać systematyczność w posiłkach oraz uchronią przed przekarmieniem.

Może Cię zainteresować: Co jedzą ryby akwariowe?

 

 

Ryba danio cena

Ceny ryby danio mogą różnić się od siebie ze względu na miejsce zakupy. Warto wybierać danio ze sprawdzonych hodowli, by mieć pewność co do zdrowia i kondycji ryby. W sklepach zoologicznych znajdziemy nawet młode osobniki, których koszt za sztukę nie przekroczy 10 zł. Częstym problemem, jaki może się pojawić to wprowadzenie chorej ryby danio do zbiornika z innymi rybami, przez co całe akwarium jest w stanie się zarazić i zdechnąć.

 

Przeczytaj również: Akwarium na wymiar




Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość