Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rybki do małego akwarium - najpopularniejsze gatunki

Rybki warto dopasowywać do wielkości akwarium tak, aby czuły się tam komfortowo i swobodnie. Nie każdy z nas ma miejsce na duży zbiornik wodny w mieszkaniu, dlatego też małe akwaria do 15 litrów często są jedyną opcją dla niektórych osób. Dodatkowo małe akwaria wybierają osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką i nie wiedza jak postępować z konkretnymi rodzajami ryb. Dlatego też w poniższym artykule dowiecie się jakie rybki powinniśmy wybierać do akwarium 60 litrowego, a jakie do 10 litrowego oraz jakie wymagania ma każdy z gatunków.

 

Gupik czyli pawie oczko. 

 

Rybki do małego akwarium

Jak dobrać rybki do akwarium? Dobór akwarium zależy w dużej mierze od rodzaju rybek, na jakie się decydujemy. Nie każdy gatunek jest w stanie żyć w dużym akwarium, bo często czuje się tam zagubiony i potrzebuje mniejszych zbiorników.
Wybierając akwarium, od razu zastanówmy się nad jego wyposażeniem, czy dana ryba będzie potrzebowała filtra do wody, jakie podłoże powinniśmy kupić. Dlatego też poznanie wymagań hodowlanych ryb jest pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę.
Małe akwaria są zdecydowanie tańszą opcją niż te duże 100 litrowe, dodatkowo w mniejszych zbiornikach najczęściej hoduje się ryby słodkowodne, które nie wymagają zbyt dużo uwagi i specjalistycznych akcesoriów.

 

 

Ryby do małego akwarium - pierwsze akwarium

Początkujący akwaryści często wybierają małe akwaria, gdyż nie mają aż tak dużego doświadczenia w hodowli rybek i decydowanie się od razu na 100 litrowe akwaria nie są najlepszym rozwiązaniem. Warto na początku sprawdzić, czy mamy na tyle dużo czasu i cierpliwości, aby zajmować się rybkami. Jako pierwsze akwarium zaleca się wybierać pojemność około 30 litrów, nadal na rynku są dostępne również 15 litrowe kule, w których tylko poszczególne gatunki będą się czuły komfortowo. Wedle niektórych akwarystów w bardzo małych akwariach ryby częściej chorują.
Słodkowodne ryby są również najlepszym wyborem dla początkujących, dobrze czują się w małych akwariach i nie wymagają dużej ilości uwagi. Dobierając ryby, musimy zwrócić uwagę również na płeć, niektóre gatunki nie mogą przebywać z osobnikami tej samej płci, gdyż zaczynają walczyć o dominację w stadzie.

Przeczytaj więcej o tym jak założyć pierwsze akwarium

 

Zobacz akwaria

 

Jakie rybki do małego akwarium?

Najpopularniejsze odmiany rybek, które najlepiej czują się w małych zbiornikach wodnych to:

 

1. Bojownik syjamski

Ryba akwariowa, która charakteryzuje się długimi, barwnymi płetwami i kolorowym ubarwieniem. Zaliczana jest do grupy ryb słodkowodnych, nie zaleca się ich trzymać w kuli, mimo to akwarium nie musi być bardzo duże, to ryba, która jest przeznaczona do małych akwariów 30 litrowych. Nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o pielęgnacje, temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni, dlatego przydatny w kontrolowaniu tego parametru będzie termometr. Dodatkowo bojownik jest uważany za rybę, która jest odpowiednia dla początkujących akwarystów, jest łatwa w wychowaniu i można ją trzymać pojedynczo. W towarzystwie robi się dość agresywna i może podgryzać płetwy innych osobników.

 

Ryba bojownik. 

 

2. Bystrzyk

Kolejnym gatunkiem ryb do małego akwarium około 40 litrów czy nawet 50 litrów jest bystrzyk. Są stosunkowo niewielkie, mierzą do 2 cm długości, a 12 bystrzyków jest w stanie zapełnić akwarium o pojemności 30 litrów. Są przyjazne i dobrze współżyją z innymi gatunkami. Hodowla nie jest trudna, jedynie wymagają piaszczystego dna i filtra torfowego.

 

3. Kirysek pstry

Ryba słodkowodna, która również jest przeznaczona do małych akwariów 60 litrowych, są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Osiągają nawet do 8 centymetrów długości i nie należą do agresywnych gatunków, dlatego też nawet w małych zbiornikach wodnych dobrze się czują i poruszają się jedynie po dolnej części zbiornika.

 

4. Pawie oczko

Pawie oczko nazywane jest również gupikiem, to ryba słodkowodna, która jest również łatwa w utrzymaniu, lubi poruszać się w stadzie. Rośnie do 5 centymetrów i jest rybą przystosowaną do małych akwariów 30 litrowych, a nawet i 60 litowych. Gupiki sprawdzają się najlepiej w przypadku początkujących akwarystów, nie są wymagające, więc odnajdą się nawet w przypadku małych zbiorników wodnych.

 

5. Kardynałek chiński

Ryba do akwarium 15 litrowego, ale będzie czuła się równie dobrze w przypadku większych zbiorników. Rośnie do 4 centymetrów długości, temperatura wody nie powinna przekraczać 22 stopni. Kardynałek chiński to gatunek, który dobrze czuje się w stadzie, więc małe zbiorniki będą idealnym rozwiązaniem dla nich.

 

6. Danio

Danio to ryba, która powinna być hodowana w małych akwariach do 30 litrów. Jej długość nie przekracza 2 centymetrów długości, dlatego też w dużym zbiorniku czułaby się oszołomiona. Dobrze czuje się w stadzie do 8 osobników oraz w przeważnej liczbie samiczek. Samce bywają agresywne w stosunku do siebie i często podgryzają sobie płetwy. Danio to, dość wymagająca ryba, która wywodzi się z jezior Inlen, dlatego, jeśli decydujemy się na ten konkretny gatunek, musimy zapewnić jej dogodne warunki życia.

Dobór ryby, która będzie się dobrze czuła w małym akwarium, nie jest trudną sprawą, wymaga jedynie zapoznania się z wymaganiami konkretnych gatunków. Warto będąc w sklepie zoologicznym dopytywać się specjalistów o konkretne gatunki i ich preferencje co do pojemności akwarium.

 

 

Lida Pieczulis

Komentarze

Nowa wiadomość
Jaki rybki do akwarium 9L?
Widzę hejt na kule jak na mnie przez pirotechnikę.????
Rybka dla początkujących to bojownik????? Ciekawe. Żeby stworzyć mu dobre warunki trzeba mieć na ten temat wiedzę!!! W innym przypadku szybko chorują i krótko żyją. Zawsze najważniejsze powinno być dobro zwierząt, a nie kupowanie wymagającej ryby do pierwszego akwarium, bo podoba nam się jej wygląd nie mając pojęcia o akwarystyce!!!
Zgadzam się, że trzymanie zwierząt w kuli to znęcanie sie nad nimi, jednak kule mogą służyć chociażby do hodowania roślin, nie widze więc zabraniania ich
W kuli nie trzymamy zadnych ryb.
Pozwolę sobie zauważyć , że w kuli nie powinno się trzymać żadnych ryb. Uważam ,że to barbarzyństwo ,naraża się je na cierpienie i skraca się im życie. Sprzedaż kuli powinna być zakazana.