Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najpopularniejsze rośliny akwariowe. Czym się kierować przy ich wyborze?

Anubias, nurzniec, żabienica, a może lotos tygrysi? Jakie są najpopularniejsze i najłatwiejsze w utrzymaniu rośliny akwariowe? Czym się kierować podczas wyboru? A może lepiej wybrać rośliny sztuczne i nie martwić się pielęgnacją żywych roślin?

Akwarium to nie tylko środowisko do hodowli rybek, ale także niezwykła ozdoba każdego domu. Aby stworzyć najpiękniejsze akwarium, niezbędne są odpowiednie podłoża, tła i rośliny. Te ostatnie często spędzają sen z powiek akwarystom, bo okazuje się, że czasem łatwiej jest hodować rybki, niż podołać hodowli roślin akwariowych. Dlatego ważne jest, aby na początku swej drogi z akwarystyką wybrać takie rośliny, które łatwo jest utrzymać.

  Ryby wśród bujnej, zielonej roślinności akwariowej.

 

Dlaczego warto umieścić w akwarium żywe rośliny?

Warto wiedzieć, że rośliny w akwarium pełnią nie tylko funkcję ozdobną. Są one także żywym filtrem usuwającym wszelkie szkodliwe związki azotowe i fosforany – dzięki temu w akwarium nie namnażają się glony. Więc im więcej roślin w akwarium, tym wbrew pozorom łatwiej zadbać o jego czystość. Rośliny służą także rybom – stanowiąc często schronienie, miejsce składania jaj, a nawet pożywienie.

 

Zobacz akwaria

 

Rośliny akwariowe dla początkujących

Do roślin wodnych, szczególnie polecanych do pierwszego akwarium należą Anubias, Moczarka, Żabienieca, Nurzaniec, Lotos Tygrysi oraz Wgłębka. Większość spośród tych roślin jest uważana za inwazyjne – co ma swoje plusy i minusy. Plusem – zwłaszcza dla początkujących akwarystów jest to, że bardzo trudno je „zabić” niewłaściwą pielęgnacją. Minusem jest to, że trzeba dbać o to, aby zapobiegać ich nadmiernemu rozrostowi.


Annubas to rodzaj wytrzymałej rośliny o silnych, zielonych liściach, które w zależności od gatunku mogą przybierać różne kształty - jajowaty, wydłużony czy zbliżony do trójkąta. Roślina łatwo się zakorzenia, łatwo jest też również ją rozsadzić. Spośród wielu gatunków można wybrać zarówno małe odmiany – dorastające zaledwie do 3 cm - jak i takie o imponujących rozmiarach liści wynoszących 30 cm! Jest to roślina, która stosunkowo wolno rośnie.

Moczarka kanadyjska to roślina, którą znają prawie wszyscy, bo niegdyś była w prawie każdym akwarium. Roślina ma długie pędy porośnięte drobnymi listkami. Głównym problemem przy wprowadzaniu tej rośliny do akwarium jest jej ekspansywność. Moczarka kanadyjska rośnie bardzo szybko i bywa nawet nazywana„zarazą wodną”, bo jest zagrożeniem dla innych gatunków roślin wodnych w akwarium, bardzo szybko je przerastając i dominując.

Przeczytaj również: Kryptokoryna (zwartka) – najważniejsze informacje o uprawie tej rośliny 

Roślinka na podłożu kamiennym w akwarium



Żabienica to efektownie wyglądająca, dosyć popularna roślina akwariowa. Charakteryzują ją podłużne liście wyrastające rozetowo z grubego kłącza. Nie rośnie szybko, ale rozrasta się do wielkości około 40 cm, dlatego warto pozostawić jej podczas sadzenia sporo przestrzeni. Nie jest trudna w uprawie i dość wytrzymała na podgryzanie przez ryby.

Nurzaniec przypomina nieco podwodną trawę. To bardzo ekspansywna roślina, która dorasta do około 30 cm i bardzo szybko się rozrasta. Niestety usuwanie jej nadmiaru z akwarium bywa kłopotliwe, bo rozrastaniu ulega bryła korzeniowa, która znajduje się w podłożu. Aby skutecznie się jej pozbyć, trzeba też wykopać korzenie. Niemniej jednak jest to bardzo wytrzymała roślina, więc poradzą sobie z nią nawet początkujący akwaryści.

Lotos tygrysi – zwany też lotosem egipskim lub grzybieniem egipskim to piękna roślina o dużych liściach spotykana nie tylko w akwariach, ale także w oczkach wodnych. Jako jedyna spośród popularnych roślin występuje w czerwonej barwie, więc może stanowić doskonały akcent kolorystyczny na tle innych, zielonych roślin.

Wgłebka to bardzo uniwersalna roślina akwariowa, którą możne dać w każdym akwarium spektakularny efekt. Z uwagi na to, że nie posiada kłączy, może pływać na powierzchni wody, albo porastać stałe elementy akwarium – jak figurki czy kamienie. Można z niej także utworzyć efektownie wyglądający „trawnik”. Wgłębka stanowi idealne schronienie dla planktonu. Należy jednak pamiętać, że jest rośliną bardzo ekspansywną, więc trzeba zadbać, aby nie rozrosła się za bardzo – bo może zabierać światło i tlen innym roślinom i rybom.

 

Bujne rośliny zielone w akwarium

 

Trawa do akwarium - jak założyć podwodny trawnik?

Trawnik w akwarium to nic innego jak nasadzenie roślin wodnych przypominających trawę. Istnieje kilkanaście gatunków roślin świetnie nadających się na trawę do akwarium. Do najpopularniejszych można zaliczyć nurzańce, wgłębkę, trawkę brazylijską oraz niskie formy żabienic. Odpowiednie gatunki wybieramy w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i jaką wysokość – jeżeli zależy nam na gęstej, jednolitej powierzchni warto wybrać tylko jeden gatunek rośliny i dość gęsto go posadzić. Jeżeli planujemy uzyskać efekt bujnego, trójwymiarowego trawnika można połączyć kilka gatunków i je posadzić grupami – wyższe z tyłu, niższe z przodu.



Sztuczne rośliny do akwarium

Czy warto ozdobić akwarium sztucznymi roślinami? Tak – w kilku sytuacjach. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy zdecydowanie nie mają ręki do roślin i próby obsadzenia akwarium nawet najmniej wymagającymi roślinami się nie powiodą. Wtedy sztuczna roślina może być przyjemnym, ozdobnym akcentem w akwarium. Sztuczne rośliny do akwarium mogą się też przydać na samym początku zakładania akwarium – stanowiąc towarzystwo dla prawdziwych sadzonek, które potrzebują czasu, aby się rozrosnąć. Dzięki temu już od początku akwarium będzie wyglądać atrakcyjnie – gdy wypełnią przestrzeń naturalne rośliny, te sztuczne będzie można wyciągnąć.


 

Natalia Bąk

Komentarze

Nowa wiadomość
Dobry artykuł. Ostatnio też opisaliśmy kwestie wyboru roślin dla początkujących akwarystów na naszym blogu: https://dobryakwarysta.pl/najlepsze-rosliny-do-akwarium