Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakie ryby do pierwszego akwarium?

Gupiki, Neonki a może Akara z Maroni? Wybór rybek do pierwszego akwarium to nie lada zadanie. Podpowiadamy jak się do niego zabrać i na co zwrócić uwagę.

 

Pierwszych rybek nie wybieraj oczami

Wygląd to ważna cecha rybek, ale jeżeli jesteś początkujący, zwróć przede wszystkim uwagę na ich wymagania i łatwość w hodowli. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z akwarystyką, nie porywaj się na wymagające, rzadko spotykane gatunki. W końcu przede wszystkim zależy Ci na tym, aby były zdrowe i żyły długo i szczęśliwie.

 

Nie wszystkie gatunki ryb na raz!

Marzy Ci się kolorowe akwarium, w którym pływają po 2 rybki z każdego gatunku? Wybij sobie to z głowy. Musisz pamiętać, że każdy gatunek ryb ma nieco inne wymagania co do temperatury czy PH wody. Nie ma możliwości, by dogodzić wszystkim. Dlatego na początek wybierz 1, 2 – maksymalnie 3 gatunki o podobnych wymaganiach i dla nich przygotuj idealne akwarium. Boisz się, że będzie nudno? Pamiętaj, że akwarium to również rośliny i inne ozdoby, które mają znaczący wpływ na wygląd akwarium.

 

Więcej przestrzeni dla rybek

Rybki, tak jak ludzie – lubią przestrzeń. Najszczęśliwsze będą wtedy, kiedy akwarium nie będzie zbytnio zatłoczone. Każda rybka powinna mieć przynajmniej 5 litrów wody dla siebie.

 

Przeczytaj również: Jakie są najbardziej wytrzymałe rybki akwariowe?

 

Jedną z popularnych rybek akwariowych jest bojownik.

 

Jakie gatunki ryb są najlepsze dla początkującego akwarysty?

Gupik (Pawie Oczko) 

ryba, która nie jest zbyt wymagająca. Głupiki są spokojne, łagodne i towarzyskie. Najlepiej czują się w towarzystwie Mieczyków oraz Molinezji. Optymalne warunki do hodowli to: czysta, lekko zasadowa woda, o temperaturze 22-24ºC, mocne oświetlenie i rośliny oraz ozdoby zapewniające schronienie.

 

Mieczyk Hellera

ryby mieczyki hellera żyją parami i wymagają sporego akwarium z przykryciem z dużą ilością roślinności i ozdób. Co ważne w jednym akwarium mogą przebywać maksymalnie 3-4 samce tego samego gatunku, bo potrafią być wobec siebie agresywne.

 

Księżniczka Burundi 

to jeden z tych gatunków, które najlepiej hodować w dużej grupie, a najlepiej w akwarium jednogatunkowym. Potrafią być  agresywne w stosunku do wszystkich ryb, które naruszają ich rewiry. Jeżeli chcemy hodować je w akwarium z innymi gatunkami, to muszą oni zamieszkać w akwarium jako pierwsi i być więksi w momencie wpuszczania Księżniczek.

 

Drobniczka

idealne, mało wymagające ryby dla początkujących. Znoszą spadki temperatur wody nawet do 15°C i dostosowują się do szerokiego zakresu pH. Lubią chować się w roślinności i innych kryjówkach – jedyne czego naprawdę potrzebują to przestrzeń. Nie będą się dobrze czuły z zatłoczonych zbiornikach.

 

Akara Marońska 

idealna dla tych, którym się marzy tajemnicze, ciemne akwarium – ona takie uwielbia. Wyróżnia ją bardzo spokojne usposobienie, więc można ją spokojnie polecić początkującym.

 

Neon Innesa

jeden z najpopularniejszych gatunków w polskich akwariach. Podobnie jak Akara Marońska najlepiej się czują w zacienionych akwariach – ale i w takich wyglądają najkorzystniej.  Najlepiej się czują w dużych stadach, ale bez problemu tolerują większość małych gatunków ryb.

Przeczytaj również: Jak założyć pierwsze akwarium?

 

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

Komentarze

Nowa wiadomość
Witam. A jakie rybki polecacie do akwarium ok. 50 litrów, gdzie mieszkają Ampularie i żabki Karliki Szponiaste?
Dawidzie,
utrzymywanie rybki z szklanej kuli nie jest zalecane.
Przy jednej rybce potrzebny jest filtr? i oświetlenie ponieważ mój kolega ma zwykła kulę szklana i w środkuu sztuczne drzewa, kamyki ale nie ma filtru i oswietlenia (ma jedna rybkę)
Dawidzie,
w akwarium powinny znaleźć się jakiekolwiek ozdoby lub rośliny. Zapewnia to rybkom możliwość schronienia się, zapewnia większy spokój i komfort psychiczny. Dodatkowo takie elementy są elementem urozmaicającym środowisko ryb. Wybór ozdób powinien jednak zależeć od gatunku ryb czy innych zwierząt żyjących w akwarium i ich potrzeb oraz być podyktowany własnymi preferencjami i gustem.
Czy w środku musza być jakieś sztuczne drzewka, muszelki?
A czy przy jednej rybie musi być filtr?