Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Skalary – najważniejsze informacje o gatunku

Ryba skalar już dawno skradła serce większości akwarystom. To tropikalne zwierzę nie tylko zachwyca swoją urodą i barwną kolorystyką, ale także zadziornym charakterem. Poznaj skalara, zobacz jakie ma wymagania i dowiedz się, dlaczego ta rybka tak rozkochuje w sobie miłośników akwarystyki. Zapraszamy do lektury.

 

 

Skalary ryby - charakterystyka

Ryba skalar, inaczej zwana żaglowcem lub rybą księżycową, pochodzi z Ameryki Południowej. Ta rybka na swój dom w naturze wybiera obszary bagienne, zalewowe, pokryte bujną roślinnością, która stanowi dla niej dobre schronienie przed drapieżnikami.

Skalar należy do ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. Długość dorosłych osobników wynosi ok. 15 cm. Ciało skalara jest bocznie spłaszczone. Grzbiet ryby zdobi dumnie uniesiona płetwa, której skalar zawdzięcza swój przydomek: żaglowiec.
Ciało skalara zdobią srebrzysto-zielone lub oliwkowe barwy oraz trzy czarne pasy, które biegną pionowo wzdłuż głowy i reszty ciała.

Może Cię zainteresować: Najpopularniejsze rośliny akwariowe

 

Hodowla ryby skalar

Powyższy opis dotyczy osobników, które pochodzą od dzikich krewniaków i najmocniej ich przypominają. Równocześnie warto wiedzieć, że istnieje wiele odmian hodowlanych ryb, które odbiegają od pierwotnego wzorca, co nie raz skutkuje problemami ze zdrowiem. Zbyt duża ingerencja w kolory (skalar niebieski, złoty, srebrny) i kształty płetw mogą skutkować chorobami, niepłodnością czy ślepotą. Dlatego podczas zakupu warto zwrócić uwagę na pierwotny wzorzec, bo wtedy mamy gwarancję, że kupimy zdrową rybkę, która będzie nam towarzyszyć przez wiele lat. No, właśnie, ile lat żyje ryba skalar?

 

Ryba skalar pośród roślin w akwarium

 

Ryba skalar - długość życia

Skalar to ryba długowieczna. Zdrowe skalary, które są pod dobrą opieką, dożywają nawet 15. lat! Wyjątek stanowią stosunkowo nowe, dzikie odmiany skalarów, których grzbiet zdobią efektowne pomarańczowo-czerwone kolory. W przypadku tych ryb już po 2 - 3 latach dochodzi do widocznych procesów starzenia, które objawią się na przykład rzadszym tarłem. Skalary, tak jak inne ryby, chorują. Mogą być zaatakowane przez grzyby pleśniowe, pierwotniaki czy bakterie. Do najczęstszych objawów chorób ryb akwariowych zaliczamy:
• brak apetytu
• niemożność pobrania apetytu (ryba chce pobrać pokarm, ale nie może)
• zmianę w kolorystyce (np. białe plamki)
• osowiałość
• zlepione płetwy
• wzdęte ciało
• wysadzenie gałki ocznej
• problem z oddychaniem
• widoczne rany
• kołysanie się ryby zamiast pływania

Źródłem wielu chorób jest niezapewnienie rybom odpowiednich warunków bytowania: zła dieta czy nieodpowiednie warunki w akwarium (słaba jakość wody, spadek jakości filtracji, zbyt rzadka podmiana wody). Ryby kupione z niesprawdzonego źródła, także częściej chorują.

Przeczytaj także: Choroby ryb akwariowych

 

Skalar ryba wymagania

Są trzy rzeczy, które zapewnią twojej rybce dobre samopoczucie i zdrowie. Wśród nich wyróżniamy:
• dobrą dietę
• odpowiednie akwarium i warunki bytowania
• twoją uwagę i miłość do rybki

Skalary zjedzą suche płatki, ale to myśliwi, którzy uwielbiają surowe i mrożone mięso. Wystawiając jedynie swój łepek spośród roślin czy korzeni, atakują zbliżającą się ofiarę.
Ze smakiem schrupią krewetki, cyklopa czy dafnię. Do ulubionych smakołyków skalarów należą między innymi:
• larwy komarów
• larwy muchówek
• rureczniki

 

 

Akwarium dla skalarów

Dobrze dobrane i odpowiednio zadbane akwarium to drugi, bardzo ważny element, który decyduje o zdrowiu i życiu rybki. Jeżeli planujemy opiekować się jedynie parą rybek, to musimy im zapewnić akwarium o minimalnej długości 120 cm. W przypadku większej ilości skalarów minimalna długość zbiornika musi wynosić 150 cm. Zadbajmy też o wysokość. Minimalny parametr wysokości akwarium wynosi 50 centymetrów.

 

Zobacz akwaria



Ważne jest też podłoże. Skalary lubią buszować po dnie, zatem mogą się też zadławić podczas połykania zbyt dużego ziarna pisaku. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie tym rybom drobnoziarnistego podłoża. Skalary najlepiej czują w miękkiej wodzie, w związku z tym podłoże, które zatwardza wodę (np. piasek koralowy) nie jest wskazane.
PH wody w akwarium dla skalarów ma wahać się pomiędzy 6.0 - 7.4, a odpowiednia temperatura wody w akwarium ma wynosić 24-28 stopni Celsjusza.

Kiedy mówimy o podłożu nie sposób pominąć ozdób i roślinności. Już wiesz, że skalary to ugodzeni myśliwi. Te ryby uwielbiają kryjówki, które stworzysz na przykład ze skręconych korzeni.
Skalarom nie służy też gwałtowane wyrzucanie wody oraz zbyt duży przepływ, dlatego radzimy ci zaopatrzyć się w filtry zewnętrzne, na przykład w taki filtr.

Skalary są bardzo inteligentne. Szybko się uczą. Jeżeli zorientują się, że jakaś inna ryba zmieści się w ich pyszczku, niewątpliwie skorzystają z tej wiedzy. To zwierzęta o dużym instynkcie stadnym. Lubią i potrafią współpracować. Tworzą zhierarchizowane społeczności. Dlatego gdy chcesz kupić skalara, radzimy ci wybrać więcej osobników.
Skalary są uważane za łagodne ryby, ale wprawne oko akwarysty szybko zauważy, że potrafią zdominować inne osobniki w stadzie. Nie sposób odmówić im charakteru.



Ryba skalar podsumowanie

Skalary to wyjątkowe ryby. Oprócz tego, że zachwycają swoim wyglądem, są także charakterne. Jeżeli zakupimy skalara ze sprawdzonej hodowli i zapewnimy mu odpowiednie warunki, zostanie naszym przyjacielem na długie lata.

 

Może Cię zainteresować: Jak się pozbyć mętnej i zielonej wody w akwarium




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość