Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Mętna woda w akwarium – przyczyny i sposoby jej oczyszczania

Mętna woda w akwarium to jeden z częstszych problemów, z jakimi musi się zmierzyć akwarysta. Nie dość, że wygląda nieatrakcyjnie, wydziela niezbyt przyjemny zapach, to na dodatek może wpływać niekorzystnie na kondycję mieszkańców zbiornika. Sprawdź, jakie są jej przyczyny i jak ją oczyszczać.

Wypełniająca akwarium mętna woda najczęściej jest konsekwencją nadmiernego namnażania pierwotniaków. Zwalczanie efektu mętnej wody wymaga podjęcia specjalnych działań i czasu, ponieważ pierwotniaki zabierają tlen, co może doprowadzić do niedotlenienia i śmierci ryb. Wśród innych przyczyn zmętnienia wody wymienia się zmącenie podłoża oraz zakwit jednokomórkowych glonów.

 

Mętna woda w akwarium może przybrać kolor biały, zielony lub brązowy.


Dlaczego woda w akwarium jest mętna?

Mętna woda w akwarium o białym kolorze to konsekwencja zbyt dużej ilości pierwotniaków. Wśród przyczyn, które prowadzą do tego stanu, wymienia się przede wszystkim:
● niewłaściwe dekoracje, zwłaszcza źle wypreparowane lub zbyt świeże drewno,
● źle dobrane podłoże, będące miejscem zachodzenia procesów gnilnych,
● permanentne przekarmianie ryb, czyli za częste karmienie i/lub podawanie karmy w nadmiernej ilości,
● duża ilość organicznych zanieczyszczeń, do czego predysponują zaniedbania w odmulaniu podłoża,
● brak lub niedostateczne podmiany wody,
● niedostateczna filtracja powodowana przez źle czyszczony lub nieprawidłowo dobrany filtr,
● niedojrzały zbiornik, w którym ryby wpuszczone zostały zbyt szybko od momentu założenia.

To od przyczyny odpowiadającej za powstanie mętnej wody zależ sposób jej zwalczania, o czym w kolejnym akapicie.


Sposoby zwalczania mętnej wody w akwarium

Sposoby zwalczania niekorzystnego stanu wody są różne i bezpośrednio związane z wieloma przyczynami. Oto wskazówki, jak należy postępować:
● ryby powinno się wpuszczać tylko do dojrzałego zbiornika z zainicjowanymi procesami filtracji, nie wcześniej niż po upływie 2–3 tygodni od zalania go wodą;
● filtr powinien być dostosowany do wielkości zbiornika, a wkłady filtracyjne płukane w wodzie spuszczonej z akwarium;
● woda w zbiorniku powinna być podmieniana regularnie co tydzień w ilości przynajmniej 25% do 40%;
● podmieniając wodę, należy odmulać powierzchnię podłoża ze żwiru lub grubego piasku. Zabiegu nie przeprowadza się w przypadku dna wysypanego komercyjnym substratem organicznym. Posiadacze podłoża z drobnego piasku powinni go usunąć i zastąpić tym o średnicy ziaren wynoszącej 1–2 mm albo żwirem o średnicy ziaren 2–4 mm. Podłoże nie powinno sięgać wyżej niż 5–7 cm,
● nie wolno przekarmiać ryb – dorosłe osobniki powinno się karmić raz lub dwa razy dziennie, a podany pokarm spożyty w ciągu 45 sekund, warto raz w tygodniu przeprowadzić głodówkę i nie karmić ryb;
● pozbyć się trzeba wszelkich gnijących dekoracji typu korzenie, kora, kawałki drewna. Najlepiej sprawdzają się dekoracje wykonane z drewna mangrowego, dodatkowo obumarłych części roślin (najbardziej nabrudzić mogą kryptokoryny, które gubią wszystkie liście na raz);
● zaleca się zmniejszenie liczby rybek w zbiorniku albo zakup większego, kiedy mieszkańców akwarium jest za dużo.

Co zrobić, gdy woda w akwarium jest mętna? Powyższe działania skutecznie wspomaga specjalistyczny sprzęt. Sposobem na mętną wodę w akwarium jest instalacja sterylizatora UV. Dzięki niemu uzyska się bardzo szybką poprawę klarowności wody. Urządzenie w ciągu kilku godzin zwalcza większość pierwotniaków. Sterylizator UV należy dobrać do wielkości zbiornika – na każde 100 l powinna przypadać moc rzędu 5 W. Aby zapobiec pojawieniu się mętnej wody w nowo założonym akwarium, zaleca się nabycie sterylizatorów z diodami LED. Nawet jeśli popełni się jakieś błędy w prowadzeniu zbiornika, o które nietrudno na starcie, to urządzenie znacznie zmniejszy ryzyko mętnej wody.

 

Aby zachować piękne akwarium, bez mętnej wody, należy należycie je przygotować od pierwszych dni. Czysta woda w akwarium zapewnia najlepsze warunki rybom.


Czemu woda w akwarium robi się mętna?

Biała mętna woda w akwarium po wymianie zawartości zbiornika to nierzadka sytuacja. Z czego to wynika? Podstawą prawidłowego funkcjonowania akwarium jest obecność pewnych bakterii, które zapewniają rozkład znajdujących się w nim szkodliwych substancji (np. wydalin mieszkańców zbiornika, rozkład resztek niezjedzonego pokarmu, obumarłych części roślin). Za częsta zmiana wody oraz wysterylizowanie filtra przyczyniają się do zniszczenia równowagi biologicznej – zwalczenia dobroczynnych bakterii. W konsekwencji tego naturalne oczyszczanie zbiornika staje się niemożliwe. Powstaje w ten sposób idealne środowisko do życia i namnażania się pierwotniaków, których bardzo szybko przybywa. Warstwy filtracyjne powinno się czyścić w wodzie pochodzącej z akwarium, co zapobiegnie likwidowaniu pożytecznej flory bakteryjnej. A te potrzebują 3-4 tygodni do ponownego zasiedlenia zbiornika, lecz proces można przyśpieszyć, stosując specjalne preparaty. Tzw. biostarter można wsypać bezpośrednio do wody lub na wkłady filtracyjne.

 

Sprawdź filtry do akwarium


Nie tylko białe zmętnienie wody

W akwarium mętna woda może mieć też zabarwienie brązowe lub zielone. To pierwsze spowodowane jest przez zmącone podłoże. Aby je zwalczyć, wystarczy zebrać i wymienić wierzchnią warstwę podłoża, podmienić wodę i zastosować w filtrze wkład z gęstej waty filtracyjnej. Za to drugie odpowiada zakwit jednokomórkowych glonów. Wśród przyczyn zielonej mętnej wody w akwarium wymienia się zwłaszcza:
● zbyt silne i długie oświetlenie zbiornika,
● ustawienie akwarium za blisko okna,
● niedostateczną filtrację,
● zaniedbania pielęgnacyjne (niedostateczne odmulanie podłoża, za rzadkie i/lub małe podmiany wody).

Zwiększona ilość glonów, podobnie jak pierwotniaki, pojawić się może w niedojrzałym akwarium z niedoborem dobrych bakterii.

W czasie zakwitu wody trzeba dobrze ją napowietrzać – glony pobierają dużo tlenu, którego może nie wystarczyć dla mieszkańców akwarium. W zwalczaniu problemu sprawdzą się domowe sposoby: wyłączenie światła lub skrócenie czasu świecenia, ustawienie zbiornika z dala od okna, podmienianie wody, zadbanie o wydajną filtrację biologiczną, zastosowanie w filtrze wkładów eliminujących pływające glony. Zwalczanie zielonej zmętniałej wody w akwarium wspomóc można preparatami, w tym zwłaszcza silnym odpieniaczem. Przy mocnych zakwitach dodatkowo warto użyć generatora ozonu, a jeśli się go nie posiada, wskazana jest duża dawka węgla aktywnego z aktywnym przepływem wody.Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość