Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak pozbyć się zielonej wody w akwarium? Przegląd najbardziej znanych rozwiązań

Zielona woda w akwarium to problem przede wszystkim początkujących, niedoświadczonych akwarystów, choć nie tylko. Za jej pojawienie się odpowiadają liczne czynniki, w tym zwłaszcza zbyt duża liczba rybek, zalegający pokarm, nadmierna ekspozycja zbiornika na słońce. Istnieją na szczęście sposoby pozwalające na skuteczne zwalczenie tego problemu.

Zielona woda w akwarium wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim stanowi niekomfortowe środowisko życia dla mieszkańców zbiornika. Dlatego też niedopuszczenie do jej powstania, a jeśli już do tego dojdzie, skuteczne zwalczanie problemu jest bardzo ważne. Sprawdź, jakie rozwiązania są najbardziej popularne i dzięki czemu szybko stworzysz rybom na nowo odpowiednie warunki.

 

Akwarium z zieloną wodą, jej przyczyną może być za duże zagęszczenie ryb.


Jak zapewnić odpowiednie warunki w akwarium?

Dlaczego woda w akwarium robi się zielona? Ponieważ panują w niej nieodpowiednie warunki. Spełnienie następujących wymagań wpłynie korzystnie na jakość wody w zbiorniku:

  • wyposażenie w filtr przystosowany do wielkości zbiornika, który zapewni stałe oczyszczanie wody i jest w odpowiedni sposób płukany (wodą z akwarium), aby pozbyć się nagromadzonych zanieczyszczeń,
  • regularne (średnio co dwa tygodnie) zmienianie około 1/3 zawartości wody w zbiorniku,
  • odpowiednia liczba mieszkańców akwarium (zalecana proporcja to 1 litr wody na 1 cm długości ryby w akwarium),
  • regularne oczyszczanie pokrytych glonami elementów wyposażenia akwarium, np. magnetycznym czyścikiem,
  • nieprzekarmianie ryb i systematyczne usuwanie niezjedzonego pokarmu,
  • zapewnienie odpowiedniego składu mineralnego i pH wody,
  • odpowiednie oświetlenie (światło powinno być zapalone około 10 godzin dziennie),
  • obecność ślimaków, np. Neritina natalensis lub glonojadów, np. Crossocheilus siamensis, które naturalnie regulują ilość glonów oraz ryb, które się nimi żywią np. molinezji, kosiarek, otosków, gupików.



Na tym nie kończy się lista zalecanych warunków do wprowadzenia w akwarium, lecz ww. stanowią podstawę dla zwalczenia i zapobiegnięcia sytuacji, w wyniku których woda w akwarium zrobi się zielona.

 

Zielona woda w akwarium znacząco pogarsza komfort życia ryb.


Lampa zwalczająca zieloną wodę w akwarium

Jak pozbyć się zielonej wody w akwarium? Dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w specjalną lampę UV. W sposób szczególny poleca się tę, która do sterylizacji wykorzystuje promieniowanie UV-C. Taki rodzaj promieni nie powoduje zmian w składzie chemicznym wody. Akcesorium niszczy pierwotniaki, bakterie chorobotwórcze, glony, pleśnie i grzyby, a ten sposób przywraca i pomaga utrzymać krystalicznie czystą wodę. Lampa UV jest na tyle skuteczna, że nierzadko nie ma potrzeby korzystania z innych metod zwalczania zielonej wody w akwarium. W jaki sposób działa taka lampa? Montuje się ją na wylocie wody z filtra. Przechodząca przez nią woda zostaje naświetlona, co powoduje obumieranie znajdujących się w niej szkodliwych komórek. Decydując się na lampę, należy zwrócić uwagę na wielkość wlotów i wylotów, aby dopasować je do posiadanego węża, ponadto na moc, żywotność żarnika, maksymalne ciśnienie wody, długość lampy i przewodu, aby jak najlepiej dostosować akcesorium do wielkości zbiornika. W ten sposób praca lampy będzie efektywna.

 

Ryby w akwarium z zieloną wodą.


Zielona woda w akwarium – jaki preparat?

W sklepach zoologicznych jest szeroka oferta preparatów do zwalczania zielonej wody w akwarium. Większość z nich może być użyta do różnego rodzaju zbiorników, w tym m.in. słodkowodnego, morskiego, roślinnego, rafowego, a nawet do oczek wodnych. Decydując się na takie rozwiązanie, należy dobrze zapoznać się ze składem środka, aby nie doszło do żadnych skutków ubocznych. Preparat na zieloną wodę w akwarium może okazać się pomocny w różnych przypadkach, w wyniku których doszło do zanieczyszczenia, w tym przy przerybieniu, nadmiarze resztek organicznych i fosforanów, nieprawidłowym zakładaniu akwarium czy postawieniu go naprzeciw okna.

 

Zobacz akcesoria do czyszczenia akwarium



Woda zielona w akwarium może być spowodowana obecnością rozmaitych glonów. W związku z tym przed nabyciem środka zwalczającego ją należy zwrócić uwagę, czy ma on charakter ogólny i można go użyć na każdy rodzaj glonów, czy może przeznaczony jest tylko do konkretnego rodzaju. Usuwanie nadmiaru glonów w zbiorniku powinno się zestawić z jednoczesnym stosowaniem preparatów zapobiegających ich wzrostowi. Działanie oczyszczające zintensyfikuje dodatkowo prowadzona filtracja mechaniczna.



Olga Dąbska
Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość