Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Kirysek pstry - najważniejsze informacje o gatunku

Kirysek pstry to gatunek ryby wywodzący się z Ameryki Południowej, najczęściej spotkać go można w strumieniach i rzekach Brazylii i Urugwaju. Kirysek pstry jest popularną odmianą, którą kupimy w sklepie zoologicznym, to jedna z pierwszych ryb akwariowych, stadnych, słodkowodnych, o niewielkim rozmiarze.

Czy dany kirysek pstry to samiec, czy samica? Jak rozpoznać płeć i na jakie choroby najczęściej choruje dany gatunek? W dalszej części artykułu poznamy odpowiedzi na te i inne pytania.

 

Kirysek pstry cętkowany

 

Kirysek pstry - wygląd i charakter

Kirysek pstry należy do gatunku stadnego, najlepiej czuje się w grupie, zaleca się hodować około 6 sztuk w jednym zbiorniku wodnym. Ryba jest łatwa w utrzymaniu, dlatego też jest wybierana przez początkujących akwarystów.

Dorosłe osobniki osiągają około 7 centymetrów długości, mają charakterystyczne wąsy oraz ciemne plamy na grzbiecie i brązowy tułów. Odmiany hodowlane są mniej barwne niż te występujące w naturalnym środowisku. Mimo to możemy natrafić nawet na kiryska pstrego albinosa. Odróżnienie samca od samicy nie jest zbyt ciężkie, samce są mniejsze, ale posiadają większą płetwę grzbietową.

 

Utrzymanie kiryska pstrego i hodowla

Przygotowanie odpowiednich warunków życia dla ryby nie jest zbyt skomplikowane. Kirysek pstry powinien być trzymany w zbiorniku do około 50 litrów w stadzie z tym samym gatunkiem lub innymi rybami, takimi jak neon, mieczyk czy molinezja. Charakterystycznym zachowaniem ryby jest podpływanie do powierzchni oraz czyszczenie dna akwarium z resztek pożywienia. Dlatego też zaleca się nie wypełniać zbiornika ostrymi elementami, takimi jak żwir czy kamienie. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się piasek. Warto zaopatrzyć się również z kryjówki dla ryb oraz dekoracje. Jeśli chodzi o roślinność, można ograniczyć ją do minimum. Temperatura wody nie powinna przekraczać 29 stopni.

 

Kirysek pstry beżowy

 

Kirysek pstry - choroby

Kirysek pstry nie należy do grupy ryb wymagających, jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki, jest w stanie żyć kilka lat. Dlatego też warto zwracać uwagę na twardość wody, a jej pH powinno oscylować w granicach 6 pH. Dodatkowo najlepiej wybrać filtr wody z kilkoma rodzajami wkładów filtracyjnych. Kirysek pstry reaguje szczególnie na zanieczyszczenia wody, dlatego tak ważną rolę odgrywa odpowiedni filtr oraz regularne czyszczenie zbiornika. Do najczęstszych chorób, z jakimi może mieć do czynienia dany gatunek ryb, zalicza się:
- posocznice,
- limfocystoza,
- ichtiosporidioza.
Mimo to wskaźnik zachorowalności jest stosunkowo niski i tylko zaniedbanie warunków życia powoduje nawrót zachorowań.

 

Przeczytaj więcej o najczęstszych chorobach ryb akwariowych.

 

Rozmnażanie się kiryska

Proces rozmnażania się kiryska pstrego nie należy do skomplikowanych, często przebiega nawet bez wcześniejszej ingerencji człowieka. Jeśli hodujemy kilka ryb w tym samym zbiorniku wodnym, one są w stanie same się rozmnażać. Mimo to, gdy zależy nam na zaplanowanym powiększeniu hodowli, potrzebne będzie akwarium o konkretnych wymiarach 45x30x30, do którego przenosimy tarlaki i dokarmiany sporą ilością pokarmu przez kilka dni. Poleca się podawać im na przemian żywy i mrożony pokarm dla urozmaicenia. Na jedną samicę przypada około 2 samców, a dodatkowo wymiana wody na zimniejszą przyśpieszy proces tarła. Charakterystycznym znakiem rozpoczęcia tego okresu jest nadmierne pobudzenie u kiryska pstrego, objawia się to pływaniem góra dół wzdłuż przedniej ściany akwarium. Po zapłodnieniu samicy ikra jest przytwierdzona do rośliny, szyby zbiornika czy korzenia. Tego typu proces powtarza się do 4 razy, a tarło powinno trwać około godzinę. Samica kiryska pstrego wydaje nawet do 400 jajeczek, po 4 dniach wylęgają się pierwsze narybki. Poleca się przez okres pierwszych tygodni jednak oddzielić je od reszty stada, chociaż nie zauważa się sytuacji, podczas których dorosłe osobniki zjadają małe rybki, ale w celach bezpieczeństwa warto mieć to na uwadze. Karmienie narybku składa się z małych larw czy innych specjalistycznych pokarmów. Ważne, by utrzymywać czystość wody na wysokim poziomie i regularnie ją wymieniać, wtedy młode rybki mają największe szanse na przeżycie i szybki rozwój.

 

 

Czym karmić kiryska pstrego?

Karmienie kiryska pstrego nie różni się od karmienia innych ryb akwariowych, ważna jest różnorodność posiłków suszonych, jak i świeżych. Do tego grona zalicza się przeważnie pokarm odzwierzęcy, w niektórych przypadkach również roślinny. Młode osobniki również można karmić tą samą karmą lub wybierać specjalistyczną dopasowana do narybku. Na rynku są dostępne różne opcje pokarmów pakownych w większych ilościach lub mniejszych w zależności od naszych własnych preferencji.

 Przeczytaj więcej o tym, co jedzą ryby akwariowe

Kirysek pstry leopardzi.

 

Kirysek pstry - cena

Cena kiryska pstrego jest zależna od miejsca zakupu oraz rodzaju. Szacuje się, że cena jednego kiryska pstrego to około 5 złotych. To dość popularny gatunek, który bez problemu znajdziemy w każdym sklepie zoologicznym. Jeśli interesują nas inne odmiany, mniej znane o nietypowym ubarwieniu warto poszukać specjalistycznych hodowli, w których znajdziemy tego typu okazy. Podczas zakupu warto od razu zdecydować się na kilka sztuk kiryska pstrego, gdyż to ryba stadna, które najlepiej zaaklimatyzuje się w większej grupie.




Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość