Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Gurami złote (Gurami gold) – najważniejsze informacje o gatunku

Gurami złote to popularne i lubiane przez akwarystów rybki hodowlane. Jeżeli zamierzasz stworzyć własny, podwodny świat, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zadbać o gurami złote i zbudować dla tej rybki najlepsze akwarium.

 

 

Ryba akwariowa gurami złote

Gurami złote to dość spora ryba. Dorosłe osobniki osiągają długość do 12-15 cm. Jak sama nazwa wskazuje, ciało tej rybki zdobią głównie złote barwy z dodatkiem pomarańczy i czerwieni. Samice mają krótszą i zaokrągloną płetwę grzbietową, natomiast płetwy: grzbietowa i ogonowa samca są dłuższe i mają ostre zakończenie.

Gurami nie jest rybą wymagającą, ale przed zaproszeniem jej do swojego podwodnego świata, musisz wiedzieć, że samce wykazują zachowania agresywne w stosunku do innych samców tego samego gatunku: dzieje się tak szczególnie podczas tarła. Ile kosztuje gurami złote? Średni koszt za rybkę to 7 zł.

 

Gurami złote w roślinnym akwarium.

 

Gurami złote z jakimi rybami?

Gurami uchodzą za przyjazne i towarzyskie rybki, ale rybka – rybce nie równa. Musisz wiedzieć, że samce są terytorialne i, tak jak pisaliśmy, rywalizują z innymi samcami. Waśnie zdarzają się też między obiema płciami. Znany jest przypadek, w którym atakowania przez samca samica, w odwecie pozbawiła go życia, zatem zawsze należy obserwować stado i reagować na niebezpieczne sytuacje. Gurami złote dobrze dogadają się z:

• brzankami
• małymi razborami
• bocjami

Żeby zapewnić rybkom dobre warunki, należy kupić większe akwarium i umieścić w nim liczne kryjówki. Nie radzimy też łączyć gurami z dużymi – agresywnymi rybami, bo zdominują naszych złotych pupili.

 

 

Gurami złote - temperatura i warunki w akwarium

Minimalne akwarium dla gurami powinno mieć 100 - 120 litrów. Te rybki nie mają za dużych wymagań, co do parametrów panujących w ich podwodnym świecie. Temperatura w zbiorniku powinna wynosić 23-28 stopni Celsjusza. Ponadto gurami złote potrzebują miękkiej lub średnio twardej wody o PH 7. Woda musi być czysta i regularnie podmieniana: w proporcji 10-15%.

Rybki będą dobrze się rozwijać w mocno obsadzonym akwarium, w którym równocześnie będą miały przestrzeń do pływania: gurami lubią pływać w środkowej części zbiornika i tuż pod powierzchną wody. Oprócz roślin pierwszoplanowych, drugoplanowych i najwyższych – tylnych, radzimy ci dołożyć do akwarium rośliny pływające. Pamiętaj o tym, że gurami oddychają także powietrzem atmosferycznym i muszą mieć możliwość wychylenia swoich łebków ponad powierzchnię wody. Czego jeszcze potrzebują nasze rybki? Gurami lubią jasne oświetlenie i niewielki prąd wody.

Przeczytaj więcej: Jakie rośliny wybrać do akwarium?

 

Sprawdź ofertę roślin akwariowych dla gurami

 

Co jedzą gurami złote

Gurami złote nie mają dużych wymagań żywieniowych. Z chęcią spałaszują zarówno pokarm suchy jak i mrożony, a także roślinny. Pamiętaj o tym, że warto łączyć ze sobą pokarm suchy, żywy i mrożony. Gurami czasami mogą skusić się na stułbie, czyli jamochłony, które często przyczepiają się do roślin w akwarium. Chętnie zjedzą larwy komarów, ochotnika czy rureczniki.

 

Gurami złote w akwarium.

 

Gurami złote - choroby

Gurami cieszą się dobrym zdrowiem, ale w chwili gdy nie zapewnimy rybom dobrego środowiska, z dużym prawdopodobieństwem będą chorować. W chwili niedoboru witamin, złych parametrów wody (PH, miękkość, temperatura, czystość) oraz złej diety, rybki mogą zapaść na dziurawicę. Choroby mogą się też pojawić, w chwili gdy nieumiejętnie połączymy towarzyszy akwarium, ale gdy zadbamy o naszych pupili, będą w bardzo dobrej kondycji, bo gurami są silne i wytrzymałe.

Może Cię zainteresować: Najczęstsze choroby ryb akwariowych

 

 

Gurami złote rozmnażanie

Taniec godowy gurami złotego jest fascynujący. Samiec przejmuje inicjatywę i rozpoczyna zaloty: pokazuje swoją siłę, w pewnym momencie wygina się w kształt litery „U” i daje samicy przestrzeń do zbliżenia. Z boku wygląda to tak, jakby samiec obejmował samicę, która w pewnym momencie wypuszcza ikrę. Samica składa od ok. 500 do 1200 jajeczek. Samiec delikatnie wyłapuje pyszczkiem ikrę i składa jajeczka we wcześniej zbudowanym gnieździe. Co ciekawe, po złożeniu ikry to samiec pilnuje jajeczek i odgania inne ryby od gniazda. Niektórzy akwaryści po uwolnieniu jajeczek, radzą wyłowić samicę, by samiec nie zrobił jej krzywdy. Po 20 – 30 godzinach z ikry wykluwają się młode, które po 4-5. dniach zaczynają pływać. Wtedy też warto odseparować samca i zadbać o spokojny rozwój maluszków. Małe rybki najpierw karmimy żelowym pokarmem, a następnie po 7. dniach serwujemy dafnie, larwy czy artemię. Ważna jest obserwacja rybek i wyłapywanie agresywnych zachowań większych osobników. Gurami uchodzą za łagodne, ale nawet wśród młodych może dochodzić do aktu kanibalizmu.

 

Zobacz ofertę karm dla rybek

 

Gurami gold podsumowanie

Gurami gold (gurami złote) to wdzięczna i przepiękna rybka, która często jest ulubienicą akwarystów. Gurami nie ma zbyt dużych wymagań co do parametrów wody, jest to ryba prosta w utrzymaniu, co nie oznacza, że rybka nie ma swoich potrzeb. Akwarium dla gurami musi być dość mocno – miejscowo obsadzone roślinami, musimy też zadbać o równowagę biologiczną w zbiorniku, czyli, między innymi, o czystość, miękkość i PH wody. Gurami nie łączymy z agresywnymi osobnikami, ani też z rybkami, które lubią podgryzać płetwy swoim towarzyszom. Nasza złota rybka jest zazwyczaj przyjazna dla innych ryb, ale samce są terytorialne i mogą toczyć ze sobą walki: wszystko zależy od osobników, dlatego naszych pupili trzeba uważnie obserwować.

 




Laura Bugańska

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość