Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Ospa rybia – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Ospa u ryb akwariowych jest najczęstszą chorobą, z jaką spotykają się hodowcy. Ryby z białymi kropkami, kropkowatymi zmianami na skórze, dusznością i utratą apetytu powinny być izolowane i leczone. Brak naszej reakcji może doprowadzić do śmierci wszystkich osobników, które znajdują się w akwarium.

Leczenie ospy rybiej może obejmować umiejętne podniesienie temperatury wody, jej czasowe zasolenie lub użycie preparatów chemicznych. Przy planowaniu sposobu likwidacji choroby należy pamiętać, że nie wszystkie ryby mogą być poddawane tego typu zabiegom.

 

Rybia ospa często dotyka ryby akwariowe, źródłem zakażenia może być woda z pasożytami, chore rośliny, zakażony żywy pokarm.

Jakie są przyczyny zakażenia ospą rybią?

Ospa rybia wywołana jest przez zakażenie organizmu ryby pierwotniakiem o nazwie kulorzęsek podnabłonkowy. Jego formy rozwojowe, tzw. pływki, rozwijają się w cystach znajdujących się w wodzie. Po wydostaniu się na zewnątrz mogą przenikać do skrzeli i skóry ryby. Tam przechodzą kolejne fazy przemian, aż wreszcie przekształcają się w dorosłe osobniki. Następnie przebija się z tkanek na zewnątrz i uwalniają do wody następne pokolenie cyst. Z każdej z nich powstaje kilka tysięcy pływek, więc ospa jest bardzo zakaźna i szybko rozprzestrzenia się na kolejne osobniki.

 

Objawy ospy u ryb akwariowych

Zarażone ospą ryby akwariowe początkowo stają się niespokojne, ruchliwe, ocierają się o przedmioty znajdujące się w akwarium ze względu na świąd, który towarzyszy wbijaniu się pływek w skórę. Znajdujące się w wodzie pasożyty osadzają się również w miękkich tkankach na uszkodzenie skrzeli i duszność pokładają się się przy dnie albo przebywają stale tuż pod powierzchnią wody.
Ospa rybia (nazywana też ichtioftiriozą) nosi taką nazwę ze względu na fakt, że w zaawansowanej postaci choroby na skórze ryby pojawiają się rozsiane, białe punkcikowate zmiany. Skrzela chorych ryb mogą być dodatkowo mocno przekrwione, oczy mętne, a płetwy pozlepiane śluzowatą treścią.

 

Skąd bierze się ospa rybia w akwarium?

Ospa rybia pojawia się w akwarium, jeśli trafi do niego jakikolwiek materiał zawierający w sobie pływki. Źródłem zakażenia może być np.:
  • roślinność lub ryby kupione z niepewnego źródła
  • nieodkażony żywy pokarm (najczęściej odławiany w naturalnych zbiornikach)
  • uzupełnianie akwarium nieprzefiltrowaną wodą
  • przeniesienie pierwotniaków np. na siatce lub innych akcesoriach z drugiego, zakażonego wcześniej akwarium


Po zauważeniu objawów choroby u ryb należy je natychmiast odizolować. Ospa ryb jest chorobą bardzo szybko się rozprzestrzeniającą, z tego względu bardzo ważna jest prewencja.


Leczenie ospy rybiej

Kiedy zaobserwujemy objawy rybiej ospy w akwarium, musimy natychmiast podjąć kroki, które mogą zapobiec śmierci zakażonych osobników i rozprzestrzenianiu się choroby. Przede wszystkim powinno się odizolować chore osobniki. Nie należy mieszać wody ani przenosić obserwowanych zwierząt do akwarium, w którym przebywają zdrowe okazy. Podejrzaną karmę trzeba usunąć i nie podawać więcej rybom.
Domowe sposoby leczenia rybiej ospy to użycie podwyższonej temperatury albo soli. Wodę powinno się stopniowo podgrzewać do ok. 32 - 35*C. Powoduje to obumarcie wszystkich form rozwojowych kulorzęska. Wcześniej jednak musimy się upewnić, czy wszystkie ryby będą dobrze znosiły tak wysoką temperaturę otoczenia.
Alternatywnym sposobem leczenia ospy rybiej jest powolne zwiększanie zasolenia wody. Maksymalnie stężenie nie powinno przekraczać 10-15 g soli na każde 10 l wody. Aby przyspieszyć działanie soli, można podnieść temperaturę wody do 27-28*C. Podgrzewając ją, musimy pamiętać o dodatkowym napowietrzaniu akwarium, ponieważ rozpuszczalność gazów zdecydowanie się wtedy zmniejsza. Po 3–4 dniach należy stopniowo wrócić do normalnych ustawień termostatu, a słoną wodę wymienić na słodką.
Chorobotwórcze drobnoustroje można również eliminować preparatami chemicznymi na ospę, takimi jak błękit metylowy czy zieleń malachitowa. Efekt jest jednak zależny od odpowiedniego sposobu zastosowania preparatu. Odpowiedzi na pytanie, jak leczyć ospę rybią, warto więc poszukać u weterynarza lub innego, bardziej doświadczonego hodowcy.

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
Igor, słabe zdjęcie zrobiłeś , mozesz raz jeszcze wysłać
image
Moje ryby neony czerwone mają białe kropki mam jeszcze ryby kirysek pstr kirysek panda gupiki czerwone
image
Mam w akwarium ryby i zauważyłem że neony czerwone mają białe kropki ma też neony inesa kiryski pstr kiryski pandę i gupiki .Prosił bym o radę proszę!!!