Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Tęczanka neonowa – najważniejsze informacje o gatunku

Ryba słodkowodna, popularna wśród akwarystów, która wywodzi się z rodziny tarczówkowatych. Łatwa w utrzymaniu i hodowli tęczanka neonowa jest coraz to częściej wybieraną rybą akwariową, szczególnie przez początkujących miłośników ryb. Wywodzi się z Nowej Gwinei, gdzie zamieszkuje tereny roślinne czy miejsca, gdzie znajdują się zatopione konary drzew i krzaków.


Z jakimi rybami może być tęczanka neonowa, na jakie choroby choruje gatunek i czym powinniśmy je karmić? Odpowiedzi na pytania w dalszej części artykułu.

 

 

Tęczanka neonowa opis gatunku

Tęczanka neonowa to ryba, która charakteryzuje się nietypowym ubarwieniem. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki życia, zyskuje intensywny neonowy kolor, stąd też wywodzi się jej nazwa. Dorosłe osobniki w naturalnym środowisku mogą osiągnąć nawet 8 centymetrów długości, w akwarium szacuje się, że rosną do 6 centymetrów. Tęczanka neonowa posiada znaczące różnice w ubarwieniu pomiędzy samcem a samicą. Męski odpowiednik ryby jest smuklejszy, posiada jaskrawsze barwy i srebrny tułów. Płetwy są koloru pomarańczowego, a w przypadku samicy koloru żółtego.
Gatunek najlepiej czuje się w dużych stadach od 6 do nawet 10 osobników, tęczanka to aktywna ryba, która większość czasu spędza z przodu akwarium, dlatego jest cały czas widoczna.

 

 

Tęczanka neonowa hodowla

Hodowla tęczanki neonowej nie należy do trudnych, wystarczy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad czystości wody. Warto zainwestować w wysokiej jakości filtr do wody, który będzie oczyszczać zbiornik ze zbędnych zabrudzeń. Temperatura w akwarium powinna wynosić około 27 stopni, na rynku dostępne są specjalistyczne termometry do wody, które pomogą nam kontrolować jej wysokość.
Gatunek dobrze czuje się w gęsto obsadzonym roślinnością terenie, z ciemnym podłożem i małą ilością oświetlenia. Otwarta przestrzeń również jest znacząca dla tęczanki neonowej, dlatego, jeśli decydujemy się, na zakup kilku osobników, powinniśmy mieć akwarium o pojemności nawet 100 litrów.

Przeczytaj więcej jakie rośliny do akwarium?

 

Tęczanka neonowa rozmnażanie

Rozmnażanie się tęczanki neonowej nie należy do skomplikowanych, zbiornik tarliskowy powinien być o długości 45 centymetrów, woda średnio twarda, pH około 7.0 a temperatura wody 24-27 stopni. Podłoże nie jest konieczne, jedynie drobna roślinność. Ważne, by na początku karmić ryby mrożonym i świeżym jedzeniem, do momentu aż brzuch samicy się uwypukli, a barwy samca staną się intensywniejsze. Przenosimy parkę do zbiornika tarliskowego i w celu przyspieszenia całego procesu zapłodnienia możemy podnieść temperaturę w akwarium. Jajeczka przyczepiają się najczęściej do roślinności, niestety musimy być szczególnie uważni i przenosić je do innego zbiornika, bo ryby mają tendencję do zjadania jajeczek. Wylęg trwa przeważnie do 7 dni w zależności od warunków w akwarium. Karmienie małych rybek wymaga specjalnego pożywienia, takiego jak pierwotniaki. Po kilku dniach dietę narybku można trochę rozszerzyć o przykładowe larwy skorupiaków.

 

Zobacz akwaria

 

Tęczanka neonowa z jakimi rybami?

Tęczanka neonowa zalicza się do najłagodniejszych ryb akwariowych, jest towarzyska i ruchliwa, dlatego też musi żyć w stadzie, nie mniejszym niż 6 sztuk. Dobór pozostałych gatunków również nie jest trudny, musimy zwracać uwagę jedynie na wielkość ryb. Zdarzają się przypadki, że większe osobniki zjadają tęczanki neonowe. Dlatego też najczęstszymi towarzyszami dla nich jest:
- danio,
- brzanka,
- kirysek,
- pielęgniczka.


Jeśli nie jesteśmy pewni czy dany rodzaj ryb będzie opowiadał tęczance neonowej, warto zapytać sprzedawcę w sklepie, aby potem nie musieć oddzielać kilku gatunków od siebie.
W jednym stadzie samce często rywalizują o względy samiczek, dlatego też wyświetlają swoje najlepsze kolory w celu zaimponowania partnerkom. Tęczanka neonowa to ruchliwa i sprytna ryba, która często poluje na pożywienie innych ryb, jest na tyle duża i zwinna, że zdobyty pokarm przeważnie chowa w korzeniach, aby móc to później zjeść. Mimo to nie należy do rodzaju ryb agresywnych, zachowuje się raczej przyjaźnie w stosunku do innych gatunków, żyjących w tym samym zbiorniku wody.

 

 

Tęczanka neonowa choroby i pożywienie

Choroby, na jakie może być narażony ten gatunek ryb, jest bezpośrednio związany z żywieniem. Najczęściej tęczanka neonowa ma problemy z jelitami, dlatego musimy kontrolować ilość podawanego jedzenia. Powinno się karmić ryby od 2 do 3 razy dziennie, niewielkimi porcjami. Sięgajmy po jedzenie o wysokiej jakości, zaleca się mieszać świeże pokarmy z mrożonymi oraz suchymi, aby ryba miała różnorodną dietę.
Jeśli zadbamy o odpowiednie pożywienie i jakość wody w akwarium, tęczanka neonowa będzie miała intensywniejsze ubarwienie. Należy do grupy ryb, które są bardzo wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia w wodzie, dlatego warto uważnie obserwować jej stan i regularnie ją wymieniać, oraz dbać o odpowiedni poziom pH wody.

 

Przeczytaj więcej o prawidłowym żywieniu ryb akwariowych

 

Tęczanka neonowa cena

Cena ryby nie przekracza 7 złotych, w zależności od miejsca, w jakim kupujemy. Tęczanka neonowa jest na tyle popularnym gatunkiem, że znajdziemy ją bez problemu w każdym sklepie zoologicznym.

 Lida Pieczulis

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość