Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Rośliny bezpieczne dla kota

Koty są drapieżnikami i uwielbiają mięsne przysmaki, ale każdy właściciel małego tygrysa zapewne nie raz zauważył, jak jego przyjaciel podgryza doniczkowe rośliny albo z lubością skubie trawę. Czy takie roślinne menu jest bezpieczne dla naszych kotów? Niestety, nie zawsze. Przeczytaj artykuł i poznaj bezpieczne rośliny dla kota.

 

 

Dlaczego nasz kot zjada rośliny?


Zanim przekażemy ci listę bezpiecznych roślin dla kota, powiemy, dlaczego w ogóle nasze małe tygrysy sięgają po liście, łodygi czy kwiaty. Koty jedzą rośliny, bo przeczyszczają w ten sposób swój układ pokarmowy, zapobiegając tym samym zaleganiu kul włosowych i kul kałowych w jelitach. Kule włosowe to kocia przypadłość. Powstają na skutek czynności pielęgnacyjnych, kiedy nasz mruczek czyści swoje futerko i połyka swoją sierść.

Jeżeli kot ma sporo ruchu i dobrą dietę, sam doskonale radzi sobie z kulami, ale jeżeli nie zadbamy o niego w odpowiedni sposób, z dużym prawdopodobieństwem będzie miał problem z układem pokarmowym (kule utrudniają wypróżnienie). Na kule są bardziej narażone koty niewychodzące, które podczas spaceru nie mogą pochrupać zielonej trawy. Zwierzaki szukają wtedy alternatywy i sięgają po dostępne zasoby, czyli po nasze kwiaty doniczkowe, balkonowe czy też kwiaty cięte (np. czerwone tulipany).
Jednak ta zamianka może być bardzo niebezpieczna dla kota, ponieważ w niektórych przypadkach powoduje poważne zatrucia, a nawet śmierć.

 

Rudy kot w mieszkaniu pełnym kwiatów i roślin.

 

Rośliny i ich tajna broń

Szkodliwe substancje, które znajdują się w trujących dla kota roślinach, mają ważną misję: chronią je przed zniszczeniem i… zjedzeniem. Toksyna może znajdować się w całej roślince lub jej części.
Trujące składniki w organizmach roślinnych to:
• glikozydy
• alkaloidy
• saponiny


Nasze zwierzaki nie zatrują się od samego patrzenia na roślinę, ale już kontakt z, dajmy na to tulipanem, i zjedzenie trującej części kwiatka czy nawet wody z wazonu, jest groźne. Usuńmy niebezpieczne rośliny z naszego domu czy ogrodu. Możemy też mieć na zwierzaka oko, ale każdy, kto ma małego tygrysa i tysiąc spraw na głowie, wie, że ciągła obserwacja, to duże wyzwanie.

 

 

Zatrucie kota po zjedzeniu rośliny - objawy

Najczęstsze objawy zatrucia kota, to:

• ostra biegunka
• wymioty
• ślinienie się
• osłabienie, apatia
• problemy z oddychaniem
• osłabienie, apatia
• krew w kale
• zatrzymanie akcji serca
• brak apetytu
• drżenie, drgawki
• łzawienie oczu
• śmierć


Gdy zauważysz powyższy objaw, natychmiast usuń z pyszczka trującą roślinę i ekspresem pędź do weterynarza, bo czas może uratować życie twojemu przyjacielowi.
Ponadto koniecznie zapoznaj się z listą szkodliwych roślin dla kota. Tymczasem my pokażemy ci listę bezpiecznych roślin dla kota.

 

 

Bezpieczne rośliny dla kota

Żeby było ci prościej ogarnąć temat i do razu przejść do listy, która cię interesuje, zrobimy sobie podział na:
• bezpieczne rośliny doniczkowe dla kota
• rośliny pnące bezpieczne dla kota
• rośliny do ogrodu bezpieczne dla kota

  

Sfinks wącha zioła w doniczce.

 

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

Jeżeli twoim przyjacielem jest kot, zapewne nie raz przyłapałaś go na podskubywaniu roślin i kwiatów doniczkowych, które z taką czułością pielęgnowałaś. Wśród nich mogły się znajdować:

1. doniczkowy bambus
2. palma: areka i chamedora
3. trzykrotka
4. zielistka
5. fiołek afrykański
6. stefanotis
7. fitonia
8. fatsja japońska
9. nolina
10. storczyk


Powyższa lista jest bezpieczna dla twojego kota. Co więcej, jeżeli masz małego tygrysa w domu, od razu kupuj jukę, bo juka Schidigera oczyszcza układ moczowy i wątrobę kotka. Łagodzi też zapach kocich kupek, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niektórzy producenci pożywienia dla kotów włączają ekstrakty juki do swojej karmy.

 

Pnącza bezpieczne dla kota

Pnącza zdobią nasze balkony, ogrody, a także domy. Niestety, przy wyborze pnączy właścicielom kota powinien włączyć się porządny SOS. Czy to oznacza, że mają rezygnować z tego typu roślin? Skąd. Po prostu warto poszukać alternatywy i wybrać: różę pnącą, hoję czy ewentualnie roślinkę o wdzięcznej nazwie: groszek pachnący, tylko że w przypadku groszku trzeba mieć na uwadze to, że jego nasiona, mimo że wykazują niską toksyczność, powodują biegunkę i wymioty.

 

Rośliny ogrodowe bezpieczne dla kota

Jeżeli masz dom z ogrodem, to zapewne twój kot jest jego fanem i uwielbia buszować w zieleni, a także… podgryzać rośliny. Radzimy ci zatem usunąć szkodliwe okazy, a zaopatrzyć się w:
• chabry
• gerbery
• astry
• smagliczki
• cynie
• krwawnik pospolity

 

Koty polubią się też z pietruszką, ogórecznikiem, tymiankiem czy oregano, nie mówiąc już o kocimiętce.

Może Cię zainteresować: Jak uprawiać kocimiętkę na balkonie i w ogrodzie?

 

 

Czy nietrujące rośliny dla kota na pewno są ok?

Po przeczytaniu naszego artykułu już wiesz, które rośliny są bezpieczne dla twojego pupila, musisz jednak pamiętać, że brak toksycznej substancji, nie rozwiązuje całkowicie problemu. Radzimy ci też zrezygnować ze sztucznych nawozów oraz nabłyszczaczy, chemicznych środków ochrony roślin, które także są szkodliwe. Unikaj też kwiatów z kolcami (kaktusy), które mogą zranić twojego kota, kiedy wpadnie na nie z impetem.

Czy storczyk jest trujący dla kota?

Idealnym przykładem na powyższe jest właśnie storczyk. Uznawany jest on za roślinę bezpieczną dla kotów, a jednak co roku lekarze wterymarii zmagają sie z zatruciami kotów spowodowanymi właśnie tym kwiatem. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że storvzyki sa bardzo wymagającymi kwiatami - pod kątem pielęgnacji, a co za tym idzie często są wspomagane różnymi chemicznymi środkami. Dodatkowo, są bardzo delikatne i bardzo łatwo kotu jest połknąć części za pomocą swojego szorstkiego języka.

 

Trawa dla kotów

Na koniec naszej opowieści, chcemy ci podrzucić dobry patent na podgryzanie roślin, a jest nią kocia trawa dla kotów. Kocia trawa bardzo dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego, przeciwdziała zaleganiu mas kałowych i kul włosowych, dostarcza błonnika, zdecydowanie zmniejsza apetyt na trujące dla kota kwiaty doniczkowe i inne rośliny.

Przeczytaj więcej na temat właściwości trawy dla kotów.

Patent nr dwa to zabawki. Koty niejednokrotnie podgryzają rośliny z… nudów. Zapewnienie im dobrej rozrywki i zabawy nie tylko świetnie wpłynie na ich kondycję psychofizyczną, ale także pomoże nam w walce z obgryzaniem i jedzeniem roślin, które tak pieczołowicie pielęgnujemy. Gadżety możesz kupić w sklepie lub wykonać samodzielnie: w tym artykule zdradzamy ci kilka sprawdzonych sposobów na zabawki dla kota DIY. Genialnym pomysłem na wspólną aktywność jest też tor agility dla kotów, w którym wykorzystujemy zabawki, piłeczki, wędki, piórka oraz kapitalne tunele. Podczas zabawy świetnie sprawdzą się też kocie przysmaczki, które będą znakomitym motywatorem do działania.

 




Dominika Tarnacka

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość