Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Agility dla małych zwierząt - sprawdź jak ćwiczyć i bawić się z pupilami

Jeśli zadalibyśmy ci pytanie: czym jest agility dla zwierząt, to prawdopodobnie w twojej głowie pojawiłby się tor przeszkód, a na torze znajdowaliby się kolejno: przeszczęśliwy border collie wraz ze swoim – równie szczęśliwym opiekunem. Wcale nas to nie dziwi, ponieważ agility to psi sport, który cieszy się coraz większą popularnością. Równocześnie musisz wiedzieć, że agility nie jest tylko dla psów. Na torze przeszkód tak samo świetnie odnajdą się chomiki, szczury, koty czy króliki. Poznaj świat agility dla małych zwierząt.

 

 

Agility - co to jest?

Agility to, między innymi, psi sport. Cała idea polega na tym, że pies podąża za przewodnikiem po torze przeszkód. W tej dyscyplinie liczy się czas, prawidłowe wykonanie zadań, ale także zabawa. Co ciekawe, przed startem pies nie zna przebiegu trasy, więc bardzo ważne jest zgranie przewodnika i jego czworonożnego przyjaciela. Przewodnik prowadzi psa używając komend głosowych i mowy ciała. W tym teamie liczy się dobra komunikacja. A zgranie i komunikacja pojawiają się w wyniku bliskiej relacji, zaufania, uważności i… zabawy! Agility jest wyzwaniem i nauką zarówno dla psa jak i jego właściciela.

Pies podczas biegu pokonuje rozmaite przeszkody. Tor agility dla psa to:
• hopki
• rękawy, czyli miękkie tunele
• sztywne tunele
• opony
• palisady
• kładki
• tyczki do slalomu

Jak widzisz, sporo się tu dzieje!

 

Przeczytaj więcej o agility dla psa

Królik miniaturka na wybiegu przy klatce. 

 

Agility małe psy

Być może zastanawiasz się, czy agility ma jakieś ograniczenia, co do ras i rozmiarów psów. Nie, agility nie ma większych ograniczeń (oczywiście, jeśli aktywność nie szkodzi zdrowiu psa), ale ze względu na rozmiar zwierzęcia wyróżnia się trzy klasy:
• small dla psów do 35 cm w kłębie
• medium dla psów do 35–43 cm w kłębie
• large dla psów od 43 cm w kłębie

Zatem jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem maltańczyka, możesz śmiało zaprosić go do zabawy, treningu i aktywności. Maltańczyki są pełen życia, więc, prawdopodobnie, twój pies zakocha się w tym sporcie. Oczywiście tor przeszkód agility dla małego psa będzie wyglądał nieco inaczej niż dla labradora, bo przeszkody będą dostosowane od jego potrzeb, budowy i możliwości. Możecie przetestować tunel dla psów ras małych i średnich albo słupki zręcznościowe do slalomu. W tym sporcie jest jeszcze jedno ograniczenie – w zawodach mogą uczestniczyć tylko rasowe psy, ale… od czego jest przydomowy ogródek albo trawnik w parku? Zawsze możesz urządzić domowe agility i świetnie się przy tym bawić ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Nie zapomnij tylko o jednej, ważnej rzeczy – nagrodzie, czyli przysmakach dla psa. Mogą to być chrupki z jego ulubionej karmy albo specjalne ciasteczka. Każdy nawet najmniejszy sukces świętuj smaczkiem. Dzięki nagrodzie zabawa i trening sprawią wam dużo frajdy i satysfakcji. Pokaż swojemu małemu przyjacielowi, że jesteś z niego dumny!

 

Tor przeszkód do agility.

 

Agility dla kota

Koty to indywidualiści. Lubią chodzić swoimi ścieżkami, nie splamią swojego honoru wykonaniem żadnej komendy, chyba, że mają właśnie ochotę, coś dla nas zrobić. Czy tor przeszkód dla kota ma w ogóle sens? Oczywiście, że tak! Koty kochają zabawę, są zwinne, szybkie i niezwykle mądre. Agility dla kota to trening ciała i umysłu naszego małego tygrysa.
Wspólna zabawa na torze to także sposób na budowanie więzi z naszym przyjacielem. Ogromnym plusem agility dla kotów jest skierowanie ich energii na właściwe tory – dosłownie i w przenośni. Kot, który przez piętnaście minut szalał na torze, ćwiczył swoją równowagę i skakał za myszką-zabawką – odpuści obgryzanie kanapy czy wbijanie się w skórzane fotele.

 

 

Tor agility dla kota

Tor agility dla kota to czysty kolaż. Do jego stworzenia wykorzystaj zabawki; piłeczkę, myszki, wędkę. Na torze przeszkód genialnie sprawdzą się tunele. Tunele możesz kupić w sklepie lub zrobić je z materiału, a nawet ze zwykłego kartonu (bristolu), który ułożysz w kształt walca i skleisz klejem na gorąco. Z desek możesz zrobić małą, drewnianą huśtawkę – ta przeszkoda pozwoli ćwiczyć równowagę małemu tygrysowi. Tu także nie możesz zapomnieć o kocich przysmakach. Ze względu na charakter kotów, przekąski będą dodatkowym motywatorem do zabawy!
Przed zabraniem się do pracy nad torem, pomyśl, jaką przestrzeń chcesz przeznaczyć na zabawę i działaj! Pamiętaj o tym, ze tor musi być stabilny i bezpieczny dla kota.

 

Corgi wykonujący slalom w agility.

 

Agility dla chomika

Chomiki są niezwykle ciekawskie i mądre. Tak jak każde zwierzę, lubią zabawę, wyzwania i ruch. Kto by chciał cały dzień siedzieć w klatce lub wylegiwać się na hamaku, nawet najbardziej komfortowym?

Sklepy zoologiczne oferują różne, ciekawe zabawki dla chomika i małych ssaków ale to tor przeszkód jest prawdziwą petardą. Dlaczego? No jak to dlaczego? Bo tor agility dla chomika to wyzwanie! Możesz go stworzyć całkowicie sam: z papieru zrobisz tunele oraz koła do przeskakiwania, z kartonu stworzysz zagadkowy labirynt oraz skrzynię ze skarbami, czyli z marchewką. Z zapałek albo patyków (zadbaj o to, żeby były gładkie) zrobisz tor do slalomu oraz przeszkodę do przeskoczenia. Wystarczy, że użyjesz kleju na ciepło, aby połączyć elementy.

Sam widzisz, że już samo projektowanie toru dla twojego przyjaciela, jest niezłą zabawą, dzięki której rozwijasz swoją kreatywność, umiejętność planowania i zdolności manualne.


Ciekawym pomysłem będzie połączenie ręcznie stworzonych przeszkód z zabawkami, które znajdziesz w sklepach zoologicznych. Tor urozmaici plac zabaw, drabinka albo tunel z drewna. Jeśli będziesz samodzielnie projektować tunel dla swojego chomika, zadbaj o to, żeby był odpowiedniej wielkości i dawał małemu przestrzeń. Możesz w nim wyciąć dziurki przez które twój przyjaciel będzie wystawiał swój ciekawski pyszczek.

 

Szczur na zabawce w klatce.

 

Agility dla szczura

Szczury są piekielnie inteligentne. To niezwykle ciekawe świata istoty, które bardzo szybko się uczą. Mają doskonale wykształcone zdolności komunikacyjne. Szczur, tak jak inne zwierzęta, oswaja się z człowiekiem poprzez kontakt (branie na kolana, głaskanie, spacerki po ramionach, wspólne zwiedzanie mieszkania, zabawę). Dlatego tor przeszkód będzie dla was kolejnym pretekstem do wspólnego spędzania czasu i budowania relacji.
Szczury uwielbiają się wspinać, chować w kryjówkach, dlatego labirynt, który zamieścisz na torze, oraz na przykład ten tunel, będą dla niego wspaniałym placem zabaw! Podobnie jak w przypadku toru przeszkód dla chomika część konstrukcji możesz wykonać samodzielnie z kartonów, papieru – bristolu, drewienek, a część zabawek kupić w sklepie zoologicznym.

 

Zobacz ofertę zabawek dla małych ssaków.

 

Agility dla małych zwierząt podsumowanie

Bez względu na swój rozmiar zwierzęta kochają zabawę. Zabawa uczy, rozwija ich naturalne predyspozycje, dba o kondycję psycho-fizyczną naszych zwierzęcych przyjaciół. Agility jest jedną z ciekawszych form spędzana czasu z naszymi pupilami. Budowanie relacji poprzez zabawę jest wspaniałą przygodą, która dostarczy wam ogromnej radości.

 

Przeczytaj również: Rabbit hopping, czy to idealny sport dla królika?

 

 

Dominika Tarnacka

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość