Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Maltańczyk (Maltese dog) - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie (Encyklopedia psów)

Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras psów, zaraz obok samojeda, basenji czy shih tzu. Jego historia sięga starożytności, a pierwsze, oficjalne wzmianki są już z IX w. p.n.e.. Urzekły one wszystkie warstwy społeczne. Ludziom w osadach te psy pomagały w zwalczaniu myszy i innych małych gryzoni, arystokracji służyły jako towarzystwo i ocieplacze do rąk, a artystów inspirowały do tworzenia. Maltańczyki występują na wielu obrazach, rzeźbach, a nawet są podmiotami w wierszach. Czym te urocze, białe pieski podbiły serca ludzi?

Aktualnie maltańczyki wiodą prym jako psy do towarzystwa. W Polsce pojawiły się już w okolicach 1320 roku, jednak rozkwit rasy nastąpił w okresie międzywojennym. II Wojna Światowa znacząco osłabiła i zdziesiątkowała populację maltańczyków, natomiast po jej zakończeniu rozpoczęto ponowne wzmacnianie rasy i od tamtej pory nie ma ona sobie równych.

 

Maltańczyk szczeniak. Czarne, duże oczy, czarny nos i wargi nadają maltańczykom miłego, wręcz dziecięcego wyrazu pyszczka.

 

Jak wyglądają maltańczyki? Wzorzec rasy

Niewielkie, białe i puszyste psy należą do sekcji biszonów we wzorcu z FCI. Samce są nieznacznie większe i cięższe od samic. Ogólnie waga maltańczyka powinna mieścić się w przedziale 2 – 4 kg, natomiast wysokość w kłębie (najwyższy punkt tułowia psa, mniej więcej nasada szyi, na wysokości łopatek) to od 20 do 25 cm. Charakterystyczne dla tej rasy są czarne, idealnie okrągłe, duże oczy, które na tle białej sierści wyglądają jak węgielki. Nos, wargi, powieki i poduszki łap również są czarne. Takie połączenie nadaje maltańczykom niezwykle uroczy i słodki wygląd. Ich kufa jest średniej do małej długości. Uszy lekko uniesione, trójkątne. Głowa jest raczej szeroka, a szyja długa. Sylwetka maltanów wpisana jest w prostokąt, grzbiet prosty i długi, zakończony wysoko osadzonym, zagiętym ogonem. Chód bardzo płynny, lekki.

Psy te są już na tyle małą rasą, że niebezpieczne jest jeszcze ich miniaturyzowanie. Tzw. miniaturka maltańczyka może cierpieć na wiele poważnych chorób. Masa ciała oraz wzrost maltańczyków powinien mieścić się w granicach wyznaczonych przez wzorzec.

Szata maltańczyków jest ich wizytówką – gęsta, długa i biała. Dodatkowo, dopuszczalny jest jedynie lekki odcień kości słoniowej. Wszystkie inne zabarwienia czy znaczenia dyskwalifikują psa z rasy. Na brwiach włosy tworzą piękne kłosy, wyglądające niczym rzęsy i dodające uroku psu. Okrywa włosowa psów tej rasy powinna być lśniąca, jedwabista i gładka w dotyku. Dosyć gęsta i ciężka. Nie dopuszczany jest włos kręcony, kędzierzawy czy lokowany. Jedynie na łapach w okresie szczenięcym możliwy jest włos lekko kędzierzawy.

 

 

Pies maltańczyk - pielęgnacja i fryzury

Sierść maltańczyków wymaga regularnej pielęgnacji. Brak włosów puchowych sprawia, że te psy bardzo mało linieją, ale jednocześnie taka struktura okrywy włosowej ma silne tendencje do kołtunienia i do zbierania wszystkiego dookoła w czasie spacerów. Co najmniej raz w miesiącu, a często i co dwa tygodnie, należy maltańczyki kąpać. Zaleca się szampony do skóry delikatnej, a sierści białej. Dobrym pomysłem są także szampony nawilżające. Przed każdą kąpielą należy psa dokładnie wyczesać. Nakładanie szamponu i wmasowywanie go powinno być wykonywać delikatnie, ruchami do dołu, aby nie skołtunić mokrej sierści. Suszenie najlepiej rozpocząć ręcznikiem, a następnie suszarką i jednocześnie czesać włosy.

Opiekun maltańczyka musi przygotować się na codzienne sesje czesania psa. W tym celu najlepiej przyzwyczajać psa od małego. Zaleca się używanie grzebienia metalowego o wąskim rozstawie ząbków, ewentualnie po rozczesaniu - pudlówki. Można zaopatrzyć się w nożyczki dobrej jakości w celu strzyżenia i podcinania sierści.

 

Kosmetyki do pielęgnacji maltańczyków/

 

Sierść maltańczyków można podcinać lub ścinać, bez obawy o niewłaściwe późniejsze odrastanie. Jednak wybierając się już do groomera warto wypróbować nowe fryzury dla swojego pupila - dłuższe włosy na uszach czy kufie lub odwrotnie - kufa przycięta na okrągło. Na głowie można zebrać kucyk. Włosy na grzbicie mogą tworzyć piękną suknię lub być przycięte na sportowo. Pamiętać należy o okresie letnim, kiedy to za krótkie ogolenie psa może skutkować poparzeniami słonecznymi lub udarem.

Do codziennych obowiązków opiekuna będzie należało również przemywanie oczu. Co pewien czas należy podcinać pazury psa, a także wyrywać włosy z uszu.

Te niewielkie pieski lubią być rozpieszczane. Posłanie dla psa maltańczyka powinno być miękkie, puchate, ale dosyć niskie, aby pies mógł bez problemu do niego wejść. Legowisko dla maltańczyka najlepiej ustawić je na widoku, bo te psy uwielbiają być blisko ludzi, nawet podczas spania.

 

 Wzorzec maltańczyków określa ich sierść na bardzo długą, powinna być nawet dłuższa niż sam pies! Utrzymanie takiej szaty w dobrym stanie wymaga sporego zaangażowania.

 

Zdrowie maltańczyków

Rasa ta uchodzi za wyjątkowo zdrowotną i długowieczną. Odpowiednio pielęgnowane dożywają 20 lat w zdrowiu i witalności. Nie mają szczególnych tendencji do chorób genetycznych. Należy jednak uważać na ich masę ciała, gdyż są to łakomczuchy. Dobrze dobrana karma pozwoli na zachowanie zdrowia i ładnej sylwetki psa. Podstawą jest wysokiej jakości, łatwostrawny pokarm, bazujący na mięsie. Bardzo ważne jest zbilansowanie, również pod kątem witamin i kwasów Omega, które poprawią wygląd i stan sierści. Należy mieć na uwadze, że są to delikatne psy, u których mogą rozwijać się alergie pokarmowe. Dlatego, aby temu zapobiec zaleca się od szczenięctwa podawać pełnowartościowe karmy. Nie wolno podawać psom ludzkiego jedzenia, może ono doprowadzić jedynie do tycia, problemów gastrycznych, a nawet poważniejszych schorzeń. Odpowiednie żywienie i nie przekarmianie psa pozwoli również na zachowanie w zdrowiu jego układu kostno-szkieletowego, w szczególności stawów. Jako psy ras małych, są one narażone na wypadanie rzepki. W młodym wieku należy oszczędzać psa i nie fundować mu zbyt dużego wysiłku fizycznego, gdyż może to zwiększyć możliwość problemów ze stawami.

Typową dla maltańczyków przypadłością są tzw. zacieki lub przebarwienia w okolicy oczu i ust. Przy oczach może to być spowodowane m.in. niedrożnością kanalików łzowych, podrażnianiem spojówek przez dotykające włosy lub zapaleniami spojówek.

Dodatkowo, dosyć szybko pojawia się kamień nazębny u psów tej rasy, więc obowiązkowa jest pielęgnacja i higiena uzębienia od najmłodszych lat.

 

Maltańczyk - cena

Powyższe inforamcje o zdrowiu maltańczyków dotyczą jednak psów z legalnej, dobrej hodowli. Tylko one gwarantują długie i szczęśliwe życie psa. Należy się wystrzegać pseudohodowli czy niepewnych źródeł. Cena maltańczyka z rodowodem, w zależności od wielkości, doświadczenia oraz prestiżu hodowli, może wynosić od 1 500 zł do nawet 3 000 zł za psa nakolankowego. Cena maltańczyka kupionego z myślą o założeniu hodowli to koszt kolosalnie większy. Przed kupnem psa należy odwiedzić hodowlę, zwrócić uwagę na rodziców wybranego szczeniaka oraz na cały miot szczeniąt. Hodowca powinien bez problemu opowiedzieć o całej psiej rodzinie i w razie potrzeby pokazać wyniki niezbędnych badań. Zdarza się, że hodowle szukają dobrego domu dla swoich rasowych piesków, które już np. nie będą praktykowały w hodowli. Wiele ludzi również wystawia ogłoszenia "maltańczyk za darmo", z różnych życiowych powodów.

 

Sierść maltańczyków często się przebarwia, a oczy łzawią. Aby temu zapobiec konieczna jest regularna pielęgnacja.

  

Maltańczyk - usposobienie, charakter

Wesoły, towarzyski, uwielbiający kontakt z człowiekiem. Taki jest pies maltańczyk. Odnajdą się one wszędzie, byle by być ze swoim opiekunem. Z tego względu nie są polecane dla osób, których często nie ma w domu. Długotrwały i regularny brak towarzystwa bardzo źle wpływa na psy tej rasy, mogą popaść w depresję i lęk separacyjny. Wbrew pozorom są to psy delikatne i wrażliwe. Samo podniesienie na nie głosu jest karą, którą doskonale rozumieją.

Częste przebywanie z opiekunami nie oznacza jedynie siedzenia na kanapie. Maltańczyki lubią zabawy i treningi. Mogą brać udział w psich sportach – cechują się dobrą kondycją i szybko się uczą. To psy pojętne, ale trzeba od małego wpajać im pewne zasady. Jako małe, sprytne psy, mogą szybko wykorzystać każdą nieuwagę opiekuna.

W stosunku do obcych są nieśmiałe i raczej nieufne. Gości przywitają szczekaniem, ale szybko się dają przekupić, np przysmakami dla psa. Bardzo ważna jest socjalizacja maltańczyków już od wieku szczenięcego, pozwoli to na przyzwyczajenie psa i zaznajomienie go z różnymi sytuacjami. Takie małe pieski, z uwagi na ich dobro, nie są polecane do rodzin z bardzo małymi dziećmi. Mogą one niechcący zrobić małym psom poważną krzywdę. Również podczas zabaw z większymi psami należy uważać, aby nie zaszło za daleko.

 

Psy rasy maltańczyk chętnie się przytulają, leżą na kolanach i śpią wraz z opiekunami. Dobrze wychowany i zsocjalizowany pies jest wspaniałym przyjacielem i towarzyszem we wszystkich codziennych czynnościach na długie lata.

 

O tym jak wybrać najlepsze imię dla suczki maltańczyka pisaliśmy we wcześniejszych tekstach.

 Maltańczyki towarzyszą swoim opiekunom we wszystkich czynnościach, nawet podczas posiłków.

 

Ciekawostki o maltańczykach:

  • W grobowcu faraona Ramzesa II odnaleziono rzeźby maltańczyków

  • Już w IX w. p.n.e. Artystoteles wspomina maltańczyki w stworzonym przez siebie spisie psów

  • Maltańczyki do Wielkiej Brytanii dotarły w I w. n.e.

  • Wbrew pozorom nazwa rasy nie ma związku z Maltą, a z portami, pierwszy człon nazwy wywodzi się od semickiego „malat”, czyli portu, zatoki

  • Maltańczyki były ulubieńcami m.in. królowej Francji Marii Antoniny, brytyjskiej królowej Wiktorii, cesarzowej Józefiny Bonaparte

  • Sprawdź imiona dla maltańczyka

 

 

 

Karolina Łuszczyk

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość