Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Basenji – najważniejsze informacje o rasie

Basenji jest psem pastersko - stróżującym koczowniczych plemion azjatyckich i afrykańskich. Obecnie nadal korzysta się z jego pomocy w polowaniu na mniejsze zwierzęta afrykańskie. W większości przypadków pełni funkcję psa do towarzystwa. Cieszy się z obecności ludzkiej rodziny, lecz wybiera sobie jednego właściciela.

Basenji nazywany bywa także terierem kongijskim (choć w rzeczywistości terierem nie jest), psem Cheopsa i psem kongijskim. Bardzo rzadko szczeka. Wydaje z siebie za to odgłosy podobne do jodłowania. W wyniku tego określa się go mianem kociego psa. Ze względu na upór i niezależność okrzyknięty został najtrudniejszym uczniem wśród psów.

 

Basenji uchodzi za pomost między dzikimi przodkami psów, a współczesnym psem domowym. Pierwsze zapiski o basenji pochodzą z 3600 r.p.n.e.


Basenji – historia rasy


Basenji w klasyfikacji FCI figuruje w grupie 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym oraz w sekcji 6 - Psy ras pierwotnych. Zwierzę wywodzi się z terenów Afryki Środkowej. Zaliczany jest do pierwotnych ras psów strefy równikowej. Uważa się, że przodkowie basenji żyli w starożytnym Egipcie. Do Europy psy te trafiły w XIX w. jednak nie zdołały przetrwać w tak odmiennym środowisku. Kolejne próby były już w XX wieku i zakończyły się sukcesem - zostały rozmnożone na starym kontynencie w Wielkiej Brytanii w 1937 r. W Polsce cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Wiąże się to w dużej mierze z tym, że pojawiły się tu dość niedawno (w 1992 r.).

 


Basenji – sylwetka


Pies afrykański basenji jest niewielkich rozmiarów. Dorosłe osobniki osiągają: suka 38–42 cm wysokości i 9–10 kg masy ciała, pies 41–45 cm wysokości i 10–12 kg masy ciała. Przedstawiciele tej rasy mają krótką, błyszczącą, przylegającą, delikatną sierść, która jest dwukolorowa – z białymi plamami. Najczęściej występują połączenia czarne, czarne podpalane, rude i płowe z białym. Możliwe są również osobniki pręgowane lub trójkolorowe. Basenji mają ciemne oczy. Wyprostowane uszy powodują, że na ich czole pojawiają się zmarszczki.

Umaszczenie basenji jest niezwykle efektowne. Zazwyczaj dwukolorowe, rzadziej trójkolorowe, pręgowane lub podpalane. Wraz z aksamitną i krótką sierścią basensji robią duże wrażenie.


Basenji – zachowanie i charakter


Rasa psów basenji posiada mocno rozwinięty instynkt łowiecki. Czworonogom tym zdarza się nie zwracać uwagi na komendy opiekuna, kiedy złapią trop. Dlatego na wszelki wypadek powinno się je zaopatrzyć w adresówki. To popularna forma identyfikacji zwierzęcia. Zamieszczając na niej dane kontaktowe, znacznie ułatwi się odnalezienie pupila.

Pies rasy basenji charakteryzuje się dużą inteligencją i mądrością. Jest pojętny, ale ze względu na dużą niezależność wymaga konsekwencji, wytrwałości i motywacji do nauki. Pies kongijski jest radosny, wesoły, wierny opiekunowi, nieufny natomiast wobec obcych. Ma dużo energii. Powinien aktywnie spędzać czas. Podczas spacerów najlepiej sprawdzą się szelki. Znacznie podnoszą one komfort spacerów. Nie można zapomnieć o pozostałych koniecznych akcesoriach spacerowych.Basenji – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja


Średnia długość życia basenji wynosi 13–15 lat. Pies tej rasy dobrze znosi wysokie temperatury. Nie lubi zimna ani wilgoci. Wśród najczęściej dotykających go dolegliwości wymienia się: syndrom Fanconiego (chorobę nerek), przepuklinę pachwinową, dysplazję biodra, colobomę (rozszczepienie oka).

W opisie rasy basenji należy zaznaczyć, że czworonogi te są bardzo czyste. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczne jest regularne cotygodniowe szczotkowanie. Gubią mało sierści.

Za najlepsze żywienie dla basenji uważa się dietę BARF. Jeśli jednak opiekunowie nie mają wystarczająco dużo czasu na przygotowywanie posiłków albo należytej wiedzy na ten temat, lepszym wyborem będzie gotowa karma wysokiej jakości.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
66253
37.39   

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Waga opakowania (kg): 

0.2, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z kurczakiem dla psów wszystkich ras. SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski, które mogą być podawane między posiłkami, sprawiając wiele radości czworonogom i budując dobre relacje pomiędzy właścicielem a psem. Smart Bones Chicken Sticks przeznaczone są dla każdego psa. Zewnętrzna...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61256
22.06   

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak z batatami i piersią kurczaka dla psów ra średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom.   Najważniejsze cechy: Ze...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+

61253
22.06   

Wielkość pupila: 

Rasy średnie, 

Waga opakowania (kg): 

0.158, 

Producent: 

SMART BONES

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Gryzak o smaku wołowiny dla psów ras średnich. Dla miłośników psów, SmartBones to smaczne i zdrowe przekąski pomiędzy posiłkami, które wzmacniają relację właściciela z psem i sprawiają wiele radości naszym czworonożnym przyjaciołom. Gryzaki nie zawierają surowej skóry, dzięki czemu są...
Kupując ten produkt otrzymasz: 6 pkt
wysyłamy w 72 godziny
+