Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Basenji – najważniejsze informacje o rasie

Basenji jest psem pasterskostróżującym koczowniczych plemion azjatyckich i afrykańskich. Obecnie nadal korzysta się z jego pomocy w polowaniu na mniejsze zwierzęta afrykańskie. W większości przypadków pełni funkcję psa do towarzystwa. Cieszy się z obecności ludzkiej rodziny, lecz wybiera sobie jednego właściciela.

Basenji nazywany bywa także terierem kongijskim (choć w rzeczywistości terierem nie jest), psem Cheopsa i psem kongijskim. Bardzo rzadko szczeka. Wydaje z siebie za to odgłosy podobne do jodłowania. W wyniku tego określa się go mianem kociego psa. Ze względu na upór i niezależność okrzyknięty został najtrudniejszym uczniem wśród psów.

 

Pies basenji rudy z białym.

 

Basenji – historia rasy


Pies basenji w klasyfikacji FCI figuruje w grupie 5 - Szpice i psy w typie pierwotnym oraz w sekcji 6 - Psy ras pierwotnych. Zwierzę wywodzi się z terenów Afryki Środkowej. Zaliczany jest do pierwotnych ras psów strefy równikowej. Uważa się, że przodkowie basenji żyli w starożytnym Egipcie. Do Europy psy te trafiły w XIX w. jednak nie zdołały przetrwać w tak odmiennym środowisku. Kolejne próby były już w XX wieku i zakończyły się sukcesem - zostały rozmnożone na starym kontynencie w Wielkiej Brytanii w 1937 r. W Polsce cieszą się niewielkim zainteresowaniem. Wiąże się to w dużej mierze z tym, że pojawiły się tu dość niedawno (w 1992 r.).

Basenji uchodzi za pomost między dzikimi przodkami psów, a współczesnym psem domowym. Pierwsze zapiski o basenji pochodzą z 3600 r.p.n.e.

 

Pies basenji – sylwetka


Pies afrykański basenji jest niewielkich rozmiarów. Dorosłe osobniki osiągają: suka 38–42 cm wysokości i 9–10 kg masy ciała, pies 41–45 cm wysokości i 10–12 kg masy ciała. Przedstawiciele tej rasy mają krótką, błyszczącą, przylegającą, delikatną sierść, która jest dwukolorowa – z białymi plamami. Najczęściej występują połączenia czarne, czarne podpalane, rude i płowe z białym. Możliwe są również osobniki pręgowane lub trójkolorowe. Basenji mają ciemne oczy. Wyprostowane uszy powodują, że na ich czole pojawiają się zmarszczki.

 

Basenji tricolor i dwukolorowy - rudy.

 

Basenji – charakter i zachowanie


Rasa psów basenji posiada mocno rozwinięty instynkt łowiecki. Czworonogom tym zdarza się nie zwracać uwagi na komendy opiekuna, kiedy złapią trop. Dlatego na wszelki wypadek powinno się je zaopatrzyć w adresówki. To popularna forma identyfikacji zwierzęcia. Zamieszczając na niej dane kontaktowe, znacznie ułatwi się odnalezienie pupila.

Pies basenji charakteryzuje się dużą inteligencją i mądrością. Jest pojętny, ale ze względu na dużą niezależność wymaga konsekwencji, wytrwałości i motywacji do nauki. Pies kongijski jest radosny, wesoły, wierny opiekunowi, nieufny natomiast wobec obcych. Ma dużo energii. Powinien aktywnie spędzać czas. Podczas spacerów najlepiej sprawdzą się szelki. Znacznie podnoszą one komfort spacerów. Nie można zapomnieć o pozostałych koniecznych akcesoriach spacerowych.

Przeczytaj także: Jak najlepiej wychować psa?

 

Karma dla psa basenji.

 

Basenji – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja


Średnia długość życia basenji wynosi 13–15 lat. Pies tej rasy dobrze znosi wysokie temperatury. Nie lubi zimna ani wilgoci. Wśród najczęściej dotykających go dolegliwości wymienia się: syndrom Fanconiego (chorobę nerek), przepuklinę pachwinową, dysplazję biodra, colobomę (rozszczepienie oka).

W opisie rasy basenji należy zaznaczyć, że czworonogi te są bardzo czyste. Nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczne jest regularne cotygodniowe szczotkowanie. Gubią mało sierści.

Za najlepsze żywienie dla basenji uważa się dietę BARF dla psa Jeśli jednak opiekunowie nie mają wystarczająco dużo czasu na przygotowywanie posiłków albo należytej wiedzy na ten temat, lepszym wyborem będzie gotowa karma wysokiej jakości.

 

Może Cię zainteresować: Chore nadnercza u psa - czy to wyrok?

 

 

Basenji - cena

Hodowle tej rasy psów są w Polsce popularne. Hodowcy, aby powiększać pulę genową podopiecznych, muszą sprowadzać reproduktorów z zagranicy, a całe przedsięwzięcie jest bardzo kosztowne. To wszystko przekłada się na wysokie ceny szczeniąt basenji. Dodatkowymi kryteriami, jakie należy mieć na uwadze to umaszczenie psa, renoma i wygrane hodowli i przede wszystkim dalsze przeznaczenie szczeniaka - nakolankowy czy przeznaczony do dalszej hodowli.

Cena za szczeniaka basenji to od 5500 zł do 7000 zł. Psy z renomowanych hodowli oraz szczenięta tricolor osiągają większe ceny. Miesięczny koszt utrzymania psa basenji oscyluje przy 400 zł. Największe koszta to karma oraz treningi psa.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość