Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

TOP 5 najpopularniejszych ras psów stróżujących. Czy pies stróżujący jest dla Ciebie?

Jakie są najlepsze rasy psów stróżujących? Jakimi cechami powinien się wyróżniać taki pies? Czym się kierować wybierając psa do pilnowania domu?

Psy stróżujące to grupa psów, których głównym zadaniem jest bronienie mienia przed intruzami – domu, ludzi czy stada. Odpowiednią rasę można wybrać w zależności od tego, czego pies ma przede wszystkim strzec i jakiej roli oczekujemy. Bo wśród przedstawicieli tej grupy psów można wyodrębnić m.in. psy pasterskie, które przede wszystkim świetnie pilnują stada, psy obronne – których głównym zadaniem jest reakcja na realne zagrożenie, ale też na przykład psy, których pierwotnym przeznaczeniem był udział w polowaniach – psy myśliwskie są bardzo czujne i w porę zauważają zagrożenie, głośno o nim alarmując.

 

Doberman pilnuje posesji

 

Jaki jest najlepszy pies do pilnowania domu?

Wszystkie psy stróżujące muszą się wyróżniać odwagą, szybkością i samodzielnością, a równocześnie pełnym oddaniem właścicielowi. Poniżej przedstawiamy 5 najpopularniejszych ras spełniających się jako doskonali stróże.

 

1) Doberman – idealny pies stróżujący na podwórko

Już samym swym wyglądem wzbudza respekt, stanowiąc niemalże gwarancje, że nikt niepowołany nie przekroczy progu domu czy posesji. Doberman wyróżnia się niezwykłą siłą i inteligencją. W razie zagrożenia nie cofnie się przed atakiem. Ale dobrze wychowany i socjalizowany dla rodziny jest czułym, przyjaznym towarzyszem. Pies ten sprawdza się zarówno jako pies stróżujący jak i pies obronny. Doberman ze względu na swoją krótka sierść nie powinien jednak spędzać czasu stale na zewnątrz – zwłaszcza podczas mrozów. Jeżeli nie chcemy, aby przebywał w domu, konieczny jest ogrzewany kojec.
Przeczytaj więcej o dobermanie.

 

2) Owczarek niemiecki - pies obronny i stróżujący

Jako pies wszechstronny świetnie sprawdza się w roli stróża i obrońcy. Inteligentny i bystry – w porę zauważa zagrożenie i głośno o nim alarmuje. Jeżeli zajdzie taka konieczność rzuci się do obrony. Pamiętać jednak należy, że owczarki to psy stworzone do pracy z człowiekiem, nie powinien więc pozostawać długo w samotności na posesji czy w kojcu.
Dowiedz się więcej jaki jest owczarek niemiecki.

 

3) Owczarek podhalański – pies pasterski i stróżujący

To typowy przedstawiciel psów stróżujących i pasterskich. Jego głównym zadaniem jest pilnowanie posesji i w razie zagrożenia alarmowanie. Pies ten samą swą posturą odstrasza potencjalne zagrożenia i jak każdy pies w sytuacji krytycznej zaatakuje, ale nie jest to jego główny cel.

Przeczytaj więcej o rasie owczarek podhalański.

 

Owczarek podhalański jako pies stróżujący.

 

4) Owczarek kaukaski – duży pies stróżujący

To idealny wybór na psa stróżującego i obronnego, który ma głównie spędzać czas na posesji lub w kojcu. Pies ten dobrze znosi samotność, nie znaczy to jednak, że nie potrzebuje kontaktu z człowiekiem - jak każdy pies, potrzebuje uwagi i troski ze strony właściciela. Jako obrońca i stróż jest silny i nieustraszony.
Przeczytaj więcej o owczarkach kaukaskich

 

5) Yorkshire Terrier – mały pies stróżujący

Umieszczenie w zestawieniu Yorka może dziwić, ale wbrew pozorom teriery – a zwłaszcza Yorki to znakomici stróże. Oczywiście ich zadaniem jest głównie ostrzeganie, a nie obrona mienia. Terriery są bardzo czujne, odważne i szczekliwe. Mają dobry instynkt terytorialny i są oddane właścicielowi.
Przeczytaj więcej o psach rasy York.

 

Mały pies stróżujący podczas obchodu na posesji.

 

Pies obronny, a pies stróżujący?

Nie każdy pies obronny sprawdzi się w roli stróża i nie każdy stróż jest psem obronnym – wystarczy spojrzeć na Yorka. Rolą psa obronnego jest reakcja w sytuacji zagrożenia, nie musi mieć instynktu terytorialnego i jeżeli nie dzieje się właścicielowi nic złego, to może się zdarzyć, że wpuści do mieszkania obcych (nawet tych niepożądanych) – i jeszcze się z ich wizyty ucieszy. Pies stróżujący natomiast będzie reagował na pojawienie się obcych na danym terenie, ale nie koniecznie będzie skłonny do obrony w sytuacji zagrożenia – albo tez fizyczne uwarunkowania mu na to nie pozwolą.

 

Zobacz akcesoria do treningu psa

 

Pies stróżujący i dla dzieci

Wybierając psa typowo stróżującego, bez cech psa obronnego – zwykle nie ma znaczenia, czy pies taki będzie przebywał z dziećmi. Wątpliwości pojawiają się przy psach obronnych, które mogą wykazywać częściej niż inne rasy zachowania agresywne. Pamiętać jednak należy, że nieuzasadniona agresja – a zwłaszcza wobec własnej rodziny – nigdy nie jest zachowaniem normalnym i pożądanym, a zawsze kryje się za nią jakiś problem wychowawczy lub behawioralny. Nawet psy z listy ras uznanych za agresywne nie muszą (a nawet nie powinny) stanowić zagrożenia dla dzieci. Co więcej, w większości przypadków to właśnie dzieci otoczone są przez te psy największą opieką.

Trzeba jednak pamiętać, że posiadanie psa obronnego wymaga ostrożności i uwagi – pies taki może być zagrożeniem dla nieznajomych gości np. gdy do dzieci przychodzą koledzy, albo dla przechodniów jeżeli brama ogrodu nie zostanie zamknięta.




Natalia Bąk


Komentarze

Nowa wiadomość
Ty pytasz czy stwierdzasz?
Ten ostatni faktycznie pasuje do zdjęcia ???? artykuł na poziomie gazety wyborczej ????