Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Yorkshire terrier - charakterystyka, pielęgnacja, zdrowie (Encyklopedia psów)

Yorkshire terrier mimo swojej drobnej, niepozornej budowy i niewinnego wyglądu, jest psem aktywnym i wymagającym wiele uwagi.

 

 

Yorkshire terrier - opis i historia rasy

Yorki pochodzą z hrabstwa Yorkshire, znajdującego się na północy Wielkiej Brytanii. Mimo tego, że obecnie są uważane typowo za psy do towarzystwa, kiedyś były uważane za lepsze od kotów w polowaniach na myszy!

Rasa nie ma długiej historii, a mimo to zdobyła miano jednej z najpopularniejszej na całym świecie. Początek rasy miał miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy, jeszcze psy w typie terriera, pomagały ubogim robotnikom strzec domostw, tępić szczury, a nawet w czasie polowań na króliki i inną drobną zwierzynę. W kolejnych latach biedna ludność musiała emigrować wraz ze swoimi zwierzętami i tak trafiła do hrabstwa York. To właśnie tam rozpoczęło się łączenie tych piesków z terrierami angielskimi i maltańczykami. Nowa pula genowa zdecydowanie wpłynęła na jakość okrywy włosowej psów yorkshire i zmodyfikowała wygląd małych psów na jeszcze bardziej uroczy. Zapewne to zdecydowało o rosnącej popularności małych yorków. Hodowcy zaprzestali pracy hodowlanej nad umiejętnościami łowieckimi psów, a skupili się bardziej na urodzie oraz miłym charakterze. Yorkshire terriery zaczęły trafiać na salony arystokratów i dam.

 

York w szelkach radośnie przechadza się po trawie.

 

Yorkshire terrier - waga i wzorzec

Według wytycznych FCI psy yorkshire terrier osiągają w kłębie 22 - 24,5 cm, niezależnie od płci, a ich waga nie powinna przekraczać 3 kg.

Yorki są psami karłowatymi. Ich grzbiet jest krótki i prosty, nogi równe i mocno owłosione. Ogon noszony jest ponad linią grzbietu, powinien być z długimi piórami sierści. Głowa yorków jest wąska, ale stosunkowo duża do reszty ciała. Uszy małe, muszą być stojące, w kształcie odwróconej litery V. Nos głęboko czarny, podobnie jak i oczy - średniej wielkości, błyszczące.

Yorkshire terriery aż do 1895 roku miały mieć kopiowane uszy. Później na szczęście zaniechano u nich tego zabiegu.

Umaszczenie yorków jest ciemnostalowo-niebieskie, szczególnie ogon powinien mieć błękitną sierść. Na klatce piersiowej sierść jest intensywnie podpalana (płowa), błyszcząca. Włosy są jaśniejsze na końcach. Cała okrywa powinna być jedwabista, lejąca, długa (na kufie najdłuższa) i bez podszerstka. Przedziałek powinien biec od nasady nosa aż do ogona.

 

Pielęgnacja i fryzury dla yorkshire terriera

Szata yorka jest gładka, jedwabista, lśniąca. Co ważne, nie posiada podszerstka, ale wbew pozorom wymaga szczególnej pielęgnacji i poświęcania sporej uwagi. Z tego też względu yorkshire terriery są jednymi z częstszych gości w salonach groomerskich. To tam wyrywa się włosy z uszu (zapobiega to infekcjom usznym), przycina włosy między opuszkami palców, rozczesuje dokładnie włos, i przycina włosy na uszach w kształt trójkątów, a także odsłania oczy poprzez przycięcie bezpiecznymi nożyczkami okolic kufy. Degażówkami modeluje się sierść na całym ciele. Yorkshire terriery zazwyczaj dobrze znoszą pielęgnację i lubią wykonywane zabiegi. Należy jednak pamiętać, aby w upalne i letnie dni nie ścinać sierści yorków bardzo krótko, ponieważ może to spowodować poparzenia skóry, alergie, a nawet udar.

Yorków nie powinno kąpać się częściej, niż raz w miesiącu, chyba, że naprawdę pilnie zachodzi taka potrzeba, czyli np. pies ubrudzi się od stóp do głów na spacerze. Do mycia wybiera się szampon dla psów długowłosych, a po zakończonym myciu powinno się nałożyć specjalną odżywkę, albo wybrać produkt, który już ją zawiera. W sklepach zoologicznych można bez problemu kupić szampony przeznaczone specjalnie dla psów tej rasy. Po kąpieli bardzo ważne jest rozczesanie jego sierści, najlepiej miękką i delikatną szczotką.

Jeśli psiak zmoknie na spacerze, czy akurat wyjdzie z kąpieli, trzeba go bardzo dokładnie wysuszyć, ręcznikiem, lub suszarką z bezpiecznej odległości- tym sposobem zapobiegniemy przeziębieniom.

York, podobnie jak inne małe rasy, mają skłonność do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego od szczeniaka trzeba go uczyć cierpliwości podczas wykonywania niezbędnych zabiegów higienicznych. Warto wprowadzać poszczególne zabiegi podczas zabawy, przyzwyczajać psa powoli do tego, że dotykamy jego uszu, sprawdzamy pazury, czy rozczesujemy sierść.

Warto również poświęcić czas i wyczarować yorkowi fryzurę. Dzięki temu odsłonimy mu oczy i zapobiegniemy plątaniu się włosów. Do fryzury dla yorka potrzebne są specjalne niewyrywające włosów gumeczki i spinki.

 

York w pełnej okrywie włosowej. Zadbana sierść jest dumą dla yorków, jest miękka i lejąca.

 

Zdrowie yorkshire terrierów

Yorki są niestety dość chorowitymi i wrażliwymi psami, często występują u nich takie choroby i problemy jak:

  1. Zapadnięcie tchawicy
  2. Zwichnięcie rzepki
  3. Podwichnięcie szczytowo-obrotowe – czyli nieprawidłowe ułożenie kręgów szyjnych
  4. Wnętrostwo- niezstąpienie jednego lub obu jąder do worka mosznowego (uwarunkowane genetycznie)
  5. Nadmiernie wytwarzanie płynu mózgowo- rdzeniowego- prowadzi do wodogłowia
  6. Zapalenia gruczołów okołoodbytowych
  7. Dysplazja stawu łokciowego
  8. Hipoglikemia

Mimo swojej chorowitości, są uważane za psy długowieczne, żyją ponad 15 lat, ale co wiąże się z długim wiekiem, wymagają profilaktyki i ochrony stawów.

Ta rasa ze względu na swoje niewielkie rozmiary i brak podszerstka, jest podatna na przeziębienia, dlatego na chłodniejsze dni warto zaopatrzyć się w ciepłe ubranko, a podczas deszczu w kombinezon przeciwdeszczowy.

 

Yorkshire terrier - usposobienie

Yorki uwielbiają towarzystwo i zabawę. Tutaj znajdziesz polecane zabawki dla psa. Będą wspaniałymi kompanami dzieciaków, chociaż zabawa powinna odbywać się pod nadzorem dorosłych, szczególnie w przypadku młodszych dzieci. Nie powinny brać szczeniaka na ręce, ciągnąć go za włosy, a wszelkie zabawy powinny odbywać się na ziemi. Mimo swojej waleczności, jest malutkim pieskiem i można łatwo wyrządzić mu krzywdę.  

Yorki odziedziczyły charakter w dużej mierze po swoich myśliwskich przodkach, którzy byli waleczni i odważni, ale też niezależni i uparci. Dlatego ten mały psiak nie boi się większych od siebie (co może prowadzić do nie lada tarapatów). Z drugiej strony nie powinniśmy próbować uchronić go przed wszystkimi zagrożeniami świata, ponieważ to może zaowocować nerwowością, nieufnością i lękiem przed nieznanym. Pozwalajmy mu poznawać otaczający go świat, nie tylko z perspektywy naszych rąk. Z uwagi na upartość tej rasy, standardowe szkolenie nie będzie dobrym pomysłem. Owszem, można z powodzeniem nauczyć go kilku komend, ale są to psy raczej niezależne i nie do końca będą chciały przystać na naszą wizję.

Jeśli już chcemy nauczyć yorka kilku sztuczek, tak jak w przypadku pielęgnacji, polecam robić to w trakcie zabawy- powinien wtedy szybko przyswoić nowe komendy. Nie zapominajmy o odpowiedniej dawce motywacji psa - przysmaki dla psów sprawdzą się w tej roli idealnie.

Są to psy idealne dla prawie każdego, ale trzeba pamiętać, że mimo uroczych pozorów, mamy do czynienia z terierem, który wymaga konsekwencji w wychowaniu i pielęgnacji.

 

 

Yorkshire terrier - cena i szczeniaki

Yorkshire terrier jest rasą miniaturową - karłowatą. Wiąże się to z trudniejszymi porodami i mniejszą plennością samic, mniejszymi miotami, a co za tym idzie wysoką ceną szczeniąt. Szczeniak z hodowli FCI yorkshire terrier kosztuje od 3500 do 4000 zł. Jeszcze droższe są szczenięta, które mają być przeznaczone do dalszej hodowli.

Koszt utrzymania psa yorkshire nie jest wysoki, jednak zawsze należy mieć przygotowane zaplecze finansowe w razie wystąpienia schorzeń i chorób, co do których yorki mają duże predyspozycje. Leczenie yorków jest kosztowne.

 

 

Ciekawostki o rasie yorkshire terrier

  • znajdują się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ras w USA.
  • ze względu na swoje małe rozmiary i niewielką wagę, nie powinno się zostawiać go na zewnątrz bez nadzoru- duże ptaki mogą zaatakować, a nawet porwać psiaka!
  • są znane ze swoich terapeutycznych umiejętności, które są wykorzystywane w szpitalach, czy domach opieki
  • bywają hałaśliwe i podejrzliwe wobec obcych- to pozostałość po ich myśliwskich przodkach

 

Starszy yorkshire siedzi grzecznie na krześle i wpatruje się w obiektyw. Ma długą grzywkę, a jego sierść jest czarno - brązowa.

 

 

Maja Magiera

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nowa wiadomość
Chciałabym kupić yorka terriera może pani lub pan polecić najlepszą