Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Strzyżenie psa w domu i u groomera – zasady, wady i zalety

Strzyżenie psa w domu wymaga wiele cierpliwości i zdolności manualnych. Należy też zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. W przypadku psów, które mają brać udział w wystawach, najlepiej udać się do specjalisty, aby wygląd zwierzęcia po zabiegu był zgodny z przyjętymi dla danej rasy wzorcami.

 

Strzyżenie psa jest procesem, na który składa się również kąpiel, suszenie i rozczesywanie sierści. Jeśli zainwestujemy w odpowiednie narzędzia, przy pewnej wprawie możemy wykonywać te czynności samodzielnie. Cena strzyżenia psa jest relatywnie wysoka, więc zaoszczędzimy w ten sposób sporą kwotę.

 

Strzyżenie psów powinno być prowadzone jedynie przez osoby zaznajomione z tematem i posiadające odpowiednie umiejętności. Złe strzyżenie czy golenie może łatwo zranić psa i pozostawić już na długo uraz. Estetyka zabiegu wykonanego w domu też nigdy nie będzie zbliżona do tej z salonu groomerskiego.

 

Czy można ostrzyc każdego psa?

Strzyżenie psów to zabieg, który wykonuje się głównie u ras nie posiadających podszerstka – krótkiej, miękkiej i puchatej warstwy sierści, chroniącej zwierzę przed wpływem warunków zewnętrznych. Rasy psów, które mają jedynie włosie okrywowe (odpowiednie do strzyżenia), to np. teriery, maltańczyki, foksteriery, spaniele, pudle czy niektóre owczarki.

 

Strzyżenie psa – jak zrobić to w domu?

Przygotowując się do strzyżenia psa w domu, musimy zgromadzić odpowiednie narzędzia i kosmetyki. Szampony i odżywki dla ludzi mogą wywoływać u czworonogów odczyny alergiczne i stan zapalny skóry, a ze względu na dodatki zapachowe – drażnić wrażliwy psi węch. Trzeba zatem zakupić preparaty przeznaczone do pielęgnacji psów. Nie powinniśmy też korzystać z „ludzkich” maszynek do strzyżenia. Ich konstrukcja jest zbyt delikatna do psiej sierści. Dlatego należy wybrać sprzęt odpowiedni do rasy pupila (np. istnieją specjalne maszynki do strzyżenia psów shih tzu i yorków). Jeśli chcemy posłużyć się nożyczkami, powinny być ostre i naoliwione, by cięcie przebiegało płynnie, nie szarpało sierści i nie powodowało dyskomfortu zwierzęcia. I w tym przypadku wskazany jest zakup nożyczek do strzyżenia czworonogów.

Niezależnie od rasy psa, do strzyżenia trzeba się dobrze przygotować. Warto wcześniej poobserwować, jak pupilem zajmuje się specjalista – groomer, czyli psi fryzjer. Rozpoczynając strzyżenie, psa należy dokładnie umyć i rozczesać. Jeśli zamierzamy korzystać z maszynki, sierść trzeba podsuszyć suszarką (ta przeznaczona dla ludzi jest do tego celu odpowiednia). Do cięcia musimy przygotować sobie wygodne stanowisko pracy (np. ławę, na której ustawimy psa) oraz zapas smakołyków, które pupil będzie dostawał jako nagrodę za spokojne zachowanie.

Nie ma znaczenia, czy strzyżenie zaczniemy od łba, tułowia czy ogona. Powinniśmy jednak od początku wiedzieć, jak pupil ma wyglądać po zakończeniu zabiegu. Należy uważać, by nie przystrzyc psa za bardzo. Możemy bowiem w ten sposób naruszyć jego zdolność do termoregulacji (zachowania właściwej temperatury). Warto wiedzieć, że sierść chroni psa nie tylko przed zimnem, ale również przed niekorzystnym działaniem słońca.

 

Niektóre rasy psów nie nadają się zupełnie do strzyżenia i golenia. Profesjonalny groomer dobierze odpowiedni zabieg dla ochrony i wzmocnienia stanu skóry i sierści psa, nie narażając go na ubytki w zdrowiu.

 

Strzyżenie psa u fryzjera – czy warto?

 

Korzystanie z usług groomera jest praktyczną, choć niekiedy drogą opcją. To, ile kosztuje strzyżenie psa, zależy od wielu czynników – od rasy zwierzęcia po lokalizację salonu. Profesjonalista może wycenić zabieg nawet na kilkaset złotych. Mamy jednak gwarancję usługi wysokiej klasy narzędziami oraz zastosowania odpowiednich kosmetyków. Ze względu na wprawę groomera cała procedura trwa krócej niż w domowych warunkach, co przekłada się korzystnie na samopoczucie czworonoga. A jeżeli nasz pupil nie znosi strzyżenia, powierzenie tej czynności innej osobie ma jeszcze jedną zaletę – nie będziemy się kojarzyli zwierzęciu ze znienawidzoną procedurą. Jeśli rasowy pies ma wziąć udział w wystawie, stanowczo powinien udać się do fryzjera. Groomer zna doskonale wymagania, jakie – zgodnie z wzorcem rasy – należy zachować przy strzyżeniu.

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość