Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak dbać o psa w czasie upałów? Porady weterynarza

Jak dbać o psa w upały? Pogoda w ostatnim czasie daje nam już przedsmak nadchodzącego lata. Planujemy wakacje i dalekie wyjazdy, na które co raz częściej decydujemy się zabrać naszego psa. W okresie upałów nasi pupile wymagają jednak szczególnej opieki, aby zapewnić im bezpieczeństwo w czasie wysokich temperatur. Może to jednak wymagać pewnych modyfikacji dotychczasowego planu dnia. Jak w takim razie zaplanować codzienne spacery i co należy ze sobą zabierać w długie podróże?

 

Najdłuższy spacer w ciągu dnia należy zaplanować na godziny poranne lub wieczorne, gdy upał staje się najmniej uciążliwy dla naszego psa. Pozostałe wyjścia powinny być możliwie krótkie. Pamiętajmy, że wysiłek fizyczny zwiększa ryzyko przegrzania, z tego powodu intensywne treningi powinny być ograniczone w okresie letnim. Również trasa naszych spacerów powinna być dobrze przemyślana. Zapewnijmy psu możliwie największą ilość cienia. Powierzchnie asfaltowe w pełnym słońcu mocno się nagrzewają, po czym bardzo wolno stygną. Warto o tym pamiętać, gdyż wrażliwe opuszki naszych czworonogów mogą zostać z tego powodu dotkliwie poparzone. Na każdym spacerze należy mieć zapas chłodnej wody dla psa. Na rynku są dostępne wygodne poidła na tę okazję, które ułatwią nam podanie wody naszemu pupilowi w każdej sytuacji. Jeżeli nasz pies musi odbywać spacery w kagańcu watro zainwestować w taki o budowie fizjologicznej. Umożliwia on picie bez konieczności zdejmowania, ale jego podstawową zaletą jest możliwość ziajania. Psy pocą się jedynie szczątkowo w okolicy opuszek łap, a ich sposobem na chłodzenie jest właśnie intensywnie uwalnianie ciepła wraz z parą wodną przez układ oddechowy. Z tego powodu stosowanie tzw. kagańców weterynaryjnych w czasie spacerów, czyli ciasno okalających pysk, jest niebezpieczne dla zdrowia i życia naszego czworonoga.

 

Zobacz także: Wakacje z psem - jak się przygotować?

 

Pies łapie piłki w basenie. Aportowanie dowodne jest dobrym pomysłem w upalne dni, dla psów potrafiących pływać.

 

Jakie psy są bardziej narażone na przegrzanie? 

Niektóre psy są szczególnie narażone na negatywny wpływ promieni słonecznych. Zwiększoną uwagą powinny być objęte szczenięta, seniorzy oraz osobniki chore i otyłe. Psy ras małych przegrzewają się dużo szybciej niż więksi przedstawiciele tego gatunku, dlatego wszelkie środki zachowawcze są u nich szczególnie ważne. Przed okresem letnim naszych długowłosych podopiecznych warto ostrzyc krócej, jednak z zachowaniem takiej długości sierści, aby chroniła one skórę przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych. Skóra naszych pupili jest bardzo wrażliwa, szczególnie u osobników białych. Rasy bezwłose wymagają wręcz kremów ochronnych, aby zapobiegać poparzeniom słonecznym.

 

 Lato a podróż z psem samochodem

Podróż samochodem w czasie upału, zwłaszcza pozbawionym klimatyzacji może być bardzo uciążliwa dla psa. Zaplanujmy ją najlepiej w godzinach nocnych lub porannych. Konieczny jest zapas wody dla naszego pupila oraz częste postoje w zacienionych miejscach, aby umożliwić czworonogom nawodnienie się oraz schłodzenie. W oknach warto zamontować rolety zacieniające,  które ograniczą nagrzewanie się wnętrza pojazdu. W czasie szybkiej jazdy szeroko pootwierane okna mogą się przyczyniać do zachorowania u naszego psa, dlatego należy szukać złotego środka pomiędzy ryzykiem przegrzania a narażaniem psa na silne podmuchy powietrza. W żadnym wypadku nie wolno zostawiać zwierząt samych w aucie w trakcie upałów, nawet krótki pobyt we wnętrzu rozgrzanym do 60-70oC może stanowić dla naszego pupila śmiertelne niebezpieczeństwo.

 

Jakie są objawy przegrzania u psa?

Bardzo ważna jest obserwacja naszych czworonogów. Każdy zna swojego psa najlepiej i jest w stanie wyłapać pierwsze niepokojące sygnały wskazujące na udar cieplny. W przypadku przegrzania jako pierwsze możemy dostrzec intensywne dyszenie oraz przyspieszony oddech, który jest wyraźnie płytszy niż zwykle. Pies chce w ten sposób pozbyć się nadmiaru ciepła, jednak jest to metoda o wiele mniej efektywna niż pocenie się. Przyspiesza również akcja serca, a po obejrzeniu błon śluzowych może nas zaniepokoić ich suchość oraz zmieniona barwa (często są szare bądź sine). W takiej sytuacji należy zabrać możliwie szybko psa w chłodne miejsce i rozpocząć stopniowe ochładzanie jego ciała. Jeżeli pies nie stracił przytomności podajemy mu chłodne picie. Jeżeli pies jest nieprzytomny należy ułożyć go tak, aby jego szyja była wyprostowana, co ułatwi mu oddychanie. Psa polewamy letnią a nie lodowatą wodą, aby uniknąć szoku termicznego. W ten sposób wstępnie schłodzonego psa należy niezwłocznie przetransportować do najbliższego lekarza weterynarii w celu udzielenia mu fachowej pomocy.

 

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności możemy cieszyć się piękną letnią pogodą wraz z naszym pupilem. Jednak zawsze bacznie obserwujmy zachowanie naszych pupili i nie bagatelizujmy ryzyka przegrzania zwłaszcza w zamkniętych pojazdach.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

 

Dorota Jóskowiak

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość