Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jak udzielić psu pierwszej pomocy? Koniecznie przeczytaj!

Posiadanie psa to ogromna przyjemność, jednak zdarzają się sytuacje gdy od nas zależy zdrowie i życie naszego pupila. W takich chwilach musimy zachować zimną krew i wykazać się elementarną wiedzą od której może bardzo wiele zależeć. Na początek warto sprawdzić zawartość swojej domowej apteczki i zweryfikować, czy poza podstawowym wyposażeniem takim jak woda utleniona, koc termiczny i materiały opatrunkowe znajdują się tam również produkty przystosowane do pomocy psu jak termometr doodbytniczy czy szczypce do usuwania kleszczy.

 

Po pierwsze udzielając pomocy psu musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Pies, który cierpi bądź jest w szoku, może zachowywać się zupełnie inaczej niż na co dzień, a nawet może okazywać agresję. W takich sytuacjach warto mieć kaganiec, a w razie jego braku można zrobić prowizoryczny ze sznurka, linki bądź bandaża. Nie należy jednak zakładać czegokolwiek na pysk psu, który ma uraz w jego okolicy,  krwotok z nosa, trudności w oddychaniu bądź wymiotuje.

 

Sztuczne oddychanie u psa

W przypadku psa, który uległ wypadkowi należy jako pierwsze umieścić zwierzaka w bezpiecznym miejscu najlepiej na prowizorycznych noszach czy kocu oraz powiadomić odpowiednie służby ratunkowe. Wszystkie czynności wykonujemy spokojnie, nie krzyczymy i staramy się nie dodawać psu niepotrzebnego bólu i stresu. Psy w szoku często uciekają z miejsca wypadku co stanowi dla nich dodatkowe zagrożenie życia. Gdy przystępujemy do udzielania pierwszej pomocy musimy ocenić podstawowe parametry życiowe zwierzaka, czyli tętno i oddech. Jeżeli pies nie oddycha na początek należy sprawdzić czy drogi oddechowe nie są zablokowane np. wymiocinami, które niezwłocznie należy oczyścić. Jeżeli pies jest nieprzytomny należy ułożyć go na prawym boku, wyciągnąć jego język na wierzch i odchylić jego głowę do góry aby ułatwić mu oddychanie. Jeżeli pies nie oddycha i nie wyczuwany tętna (sprawdzamy na wewnętrznej stronie uda, lub przykładając bezpośrednio ucho do klatki piersiowej tuż za łokciem), należy przystąpić do reanimacji. Uciskamy klatkę piersiową tuż za łokciem z siłą dostosowaną do wielkości psa (klatka piersiowa powinna się uginać na ok 30% swojej głębokości). Na 15 uciśnięć (powinniśmy wykonywać ok 100 uciśnięć na minutę) wykonujemy 2 wdechy (sztuczne oddychanie u małych psów jest ryzykowne, lepiej ograniczać się do masażu serca). Jeżeli stan psa jest stabilny należy opatrzyć jego obrażenia. W przypadku silnego krwawienia ranę należy uciskać 5-10min w celu zatamowania krwotoku po czym ją dezynfekujemy i zakładamy opatrunek uciskowy. W przypadku silnego krwotoku z tętnicy konieczna jest niezwłoczna ingerencja lekarza weterynarii. Jednym z najczęstszych typów obrażeń komunikacyjnych są złamania i zwichnięcia, w ich przypadku należy unieruchomić uszkodzone kości przy pomocy patyka czy innego podobnego przedmiotu i zabezpieczamy całość materiałami opatrunkowymi. W przypadku złamań otwartych przed założeniem opatrunku ranę należy oczyścić i zdezynfekować.

 

 Na rozpoczęcie pierwszej pomocy mamy mało czasu. Jak przeprowadzić poprawnie pierwszą pomoc psu lub kotu?

Przegrzanie psa

 W okresie upałów osoby pozbawione wyobraźni pozostawiają psy w autach nie biorąc pod uwagę, że wewnątrz samochodu temperatura potrafi wzrosnąć do poziomu niebezpiecznego dla życia. Jeżeli przyjdzie nam ratować przegrzanego psiaka musimy jak w przypadku wypadku komunikacyjnego ocenić jego parametry życiowe i w razie potrzeby przystąpić do reanimacji. Jeżeli pies jest nieprzytomny ale oddycha i jest zachowana prawidłowa akcja serca należy możliwie schładzać psa najlepiej zwilżając mu sierść wodą i zabierając go w chłodne miejsce. Okłady z lodu nie są wskazane. Jeżeli pies jest przytomny podajemy mu również wodę (może być z dodatkiem elektrolitów) do woli. Przegrzany pies powinien być możliwie szybko przekazany pod opiekę lekarza weterynarii, który ustabilizuje jego stan i stopień nawodnienia.

 

Użądlenie przez owada

W życiu codziennym musimy sobie radzić również z innymi nagłymi sytuacjami jak np. użądlenie przez owada. W przypadku obecności żądła w ranie należy je usunąć a ranę oczyścić i zdezynfekować. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku znalezienia kleszcza wbitego w skórę naszego zwierzaka. Jeżeli potrafimy sami go usunąć i mamy do tego odpowiedni przyrząd można to zrobić w domowym zaciszu, po czym rana również wymaga dezynfekcji i dokładnego sprawdzenia czy cały kleszcz został prawidłowo usunięty.  Wizyta u lekarza weterynarii jest konieczna w przypadku reakcji alergicznej, silnego obrzęku, apatii lub intensywnego drapania i wygryzania okolicy rany.

 

Zadławienie patykiem lub innym ciałem obcym

Częstym problemem u psich pasjonatów patyków i kości jest ryzyko zadławienia. Jeżeli w takim przypadku pies nie może oddychać a ciało obce jest widoczne można spróbować usunąć je samodzielnie (należy zachować ostrożność ze względu na ryzyko pogryzienia). Nawet jeśli nam się to uda należy niezwłocznie wybrać się do lekarza weterynarii aby zbadał psa i ocenił obrażenia. Jeżeli sami nie potrafimy pomóc zwierzakowi, konieczny jest natychmiastowy transport do najbliższej placówki weterynaryjnej.

 

Na wszelkie wypadki nagłe jak wcześniej wymienione jak i w przypadku spożycia przez zwierzę substancji toksycznych, poparzenia czy inne ciężkie do przewidzenia sytuacje, które bezpośrednio zagrażają zdrowiu i życiu naszego pupila, warto być zaznajomionym z okolicznymi przychodniami weterynaryjnymi działającymi całodobowo, aby w każdej chwili móc zapewnić naszemu pupilowi odpowiednią opiekę medyczną.

 

Teksty na blogu nie są poradą lekarską oraz nie zastępują wizyty u lekarza weterynarii.

 

Dorota Jóskowiak

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość