Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wakacje z psem nad morzem, w górach, za granicą – jak się dobrze przygotować?

Wakacje z psem to zwykle zdecydowanie lepszy pomysł niż pozostawienie pupila pod czyjąś opieką. Należy jednak odpowiednio wcześnie się do nich przygotowywać. Jedną z zasadniczych kwestii jest szczepienie czworonoga. O czym jeszcze trzeba pomyśleć przed wyjazdem z psem na wakacje?

 

Niezależnie od tego, czy chcemy spędzić z psem wakacje nad morzem, nad jeziorem czy w górach, musimy pamiętać o zapewnieniu mu pełnego bezpieczeństwa i komfortu w podróży, a także w nowym otoczeniu. Powinniśmy także sprawdzić wcześniej, czy w miejscach, w które się wybieramy, nie ma ograniczeń dotyczących przebywania zwierząt. Dodatkowo spełnienia szeregu formalności wymagają wakacje z psem za granicą.

 

Psa trzeba także zabezpieczać przed pchłami i kleszczami zaleconym przez lekarza preparatem (np. kroplami typu spot-on czy specjalną obrożą).

 

Wakacje z psem a szczepienia ochronne

Wybierając się na wakacje z psem, musimy przede wszystkim dołożyć starań o to, by zmiana środowiska nie wiązała się z zagrożeniem dla jego zdrowia. Wyjazd w miejsca, w których pupil będzie miał częsty kontakt z przyrodą, oznacza możliwość kontaktu z pasożytami, np. kleszczami. Podczas wakacji z psem nad jeziorem czy w górach trudno też zwykle uniknąć ryzyka jego kontaktu z dzikimi czy wiejskimi zwierzętami, których stan zdrowia nie jest znany. W związku z tym należy z odpowiednim wyprzedzeniem wybrać się do weterynarza i sprawdzić, czy pupil nie powinien zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie czy innym zakaźnym chorobom, które łatwo spotkać w określonym otoczeniu. Psa trzeba także zabezpieczać przed pchłami i kleszczami zaleconym przez lekarza preparatem (np. kroplami typu spot-on czy specjalną obrożą).

 

Wakacje z psem za granicą

Zanim wyjedziemy z psem na wakacje za granicę, trzeba koniecznie sprawdzić, jakie są zasady podróżowania ze zwierzętami, zarówno w kraju będącym celem naszej wyprawy, jak i w tych, przez które planujemy przejeżdżać. W państwach Unii Europejskiej na przykład pupil musi mieć:

  • specjalny paszport,
  • mikrochip zgodny z normami ISO,
  • szczepienie przeciw wściekliźnie.

 

W niektórych krajach można spotkać się z dodatkowymi wymaganiami. Poza UE wymagania są zróżnicowane. Należy liczyć się nawet z zakazem wwożenia zwierząt bez odbycia odpowiednio długiej kwarantanny. Dlatego szczegółowych informacji należy zaczerpnąć na długo przed planowanymi wakacjami z psem.

 

Zanim wyjedziemy z psem na wakacje za granicę, trzeba koniecznie sprawdzić, jakie są zasady podróżowania ze zwierzętami, zarówno w kraju będącym celem naszej wyprawy, jak i w tych, przez które planujemy przejeżdżać.

 

Jak zadbać o psa na wakacjach?

Pies z chęcią towarzyszy swym opiekunom, nawet z dala od własnego terytorium. Nie oznacza to jednak, że nie przeżywa podróży. Aby w nowych warunkach czuł się bezpiecznie, warto zabrać mu jego posłanie, ulubioną poduszkę lub zabawkę. Podczas podróży musimy robić regularne przerwy, w trakcie których pies będzie miał szansę poruszać się i załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli jest ciepło, w żadnym przypadku nie wolno zwierzęcia zostawiać samego w zamkniętym aucie nawet na krótką chwilę. W trakcie pobytu na plaży czy na górskim szlaku musimy mieć zawsze pod ręką butelkę z czystą wodą i miskę, z której zwierzę może się napić. Pamiętajmy też, że w czasie długiego spaceru należy podsunąć pupilowi odżywczy smakołyk. Przebywając nad morzem czy nad jeziorem, pies najprawdopodobniej będzie się kąpał, biegał po zaroślach, tarzał w piasku itp. Należy częściej niż zwykle czesać jego sierść, a także usuwać znalezione kleszcze.

 

Sprzęt podróżny dla psa

 

Jak zadbać o komfort innych wczasowiczów?

Wyjazd poza miejsce stałego pobytu oznacza dla psa wiele nowych bodźców i emocji, w związku z którymi może zachowywać się nieprzewidywalnie. Nawet jeśli nasz pupil zazwyczaj jest łagodny i posłuszny, będąc wśród ludzi, zawsze zakładajmy mu smycz lub kaganiec. Pamiętajmy też o tym, że w niektóre miejsca zwierząt w ogóle nie wolno wprowadzać. Dostosujmy do tych przepisów nasze plany związane z wypoczynkiem.

 

 

 

Anna Dobroń

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nowa wiadomość
image
Polecam Domki w Rowach na Różanej 8 to wymarzone miejsce na urlop dla rodzin z psem. Domki o wysokim standardzie, właścicielka miła widać że kocha pieski. Plaża dedykowana dla psów, niedaleko spacerkiem przez lasek. Na ośrodku plac zabaw dla dzieci na pewno wrócimy