Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Najgroźniejsze rasy psów. W czym tkwi agresja psów?

Rottweiler, pies kanaryjski, pitbull czy dog argentyński to kilka ras psów spośród 11 wpisanych na listę psów agresywnych. Czy rzeczywiście wszystkie są niebezpieczne? Co sprawia, że jakaś rasa jest agresywna? A może to tylko krzywdzące etykiety?


Polski urzędowy spis psów uznanych za agresywne obejmuje 11 ras. Rasy te zostały uznane za potencjalnie najbardziej niebezpieczne i aby móc je posiadać potrzebne jest zezwolenie. Czy to znaczy, że takie psy zawsze są zagrożeniem? I tak, i nie.

Z jednej strony trzeba uczciwie powiedzieć, że większość psów, niezależnie od rasy może być potencjalnie niebezpiecznych, jeżeli nie będą odpowiednio socjalizowane i wychowywane. Z kolei psy, które są poprawnie prowadzone, nigdy nie zrobią krzywdy swojemu właścicielowi lub domownikom – nawet jeżeli są na liście psów uznawanych za agresywne i z pewnością większość właścicieli owych psów przyzna, że przecież ich pies to oaza łagodności i największy pieszczoch w rodzinie.
Z drugiej jednak strony owa lista nie powstała bez przyczyny – znalazły się na niej psy, które najczęściej mają więcej siły, silniejszy instynkt obronny, czy też są trudniejsze w szkoleniu, dlatego wymagają odpowiedzialnego właściciela, bo dopiero w rękach niedoświadczonego człowieka mogą być zagrożeniem.

 Tosa inu należy do najgroźniejszych psów według polskiego prawa.

 

Najgroźniejsze psy w Polsce – lista

Według polskiego prawa najagresywniejsze psy to m.in.:

1. amerykański pit bull terrier
2. pies z Majorki
3. buldog amerykański
4. dog argentyński
5. pies kanaryjski
6. tosa inu
7. rottweiler 
8. akbash dog
9. anatolian karabash
10. moskiewski stróżujący
11. owczarek kaukaski


Aby utrzymywać psa którejś z tych ras, potrzebne jest zezwolenie organu gminy. Żeby je otrzymać, należy wykazać, że nie będzie on stanowił zagrożenia dla ludzi lub zwierząt – a w przypadku, kiedy do takie zagrożenia dojdzie, zezwolenie może być cofnięte.

 

 

Najgroźniejszy pies świata to…

… ten w nieodpowiednich rękach! Nie ma jednej rasy, która by skazywała psy na taką etykietę. Każdy, udomowiony pies do tego domu się nadaje i może być najlepszym przyjacielem domowników. Najagresywniejsze psy to najczęściej te, które są skrzywdzone, które są źle wychowane, które się boją lub, które wykonują taką pracę i owszem mogą być agresywne np. wobec obcych, którzy wchodzą na posesję. Polski Związek Kynologiczny jasno skrytykował polską listę psów agresywnych słowami: „W żadnym przypadku nie należy kojarzyć zjawiska agresji z konkretną rasą psów. Bez względu na rasę czy jej brak, psa zmienia w niebezpieczne narzędzie człowiek niewłaściwie nim kierujący… ustawowa banicja dla psów jakiejkolwiek rasy jest w związku z tym niesłuszna, niesprawiedliwa i niegodna cywilizowanego społeczeństwa.”

 

Brak socjalizacji, stres, agresja ludzi może wywołać agresję u psów. Dodatkowym czynnikiem jest genetyka i predyspozycje ras do wybuchowego charakteru.

 

Przyczyny agresji u psa

O tym, czy dany pies jest agresywny, w najmniejszym stopniu decyduje rasa. Ale jest kilka innych, możliwych przyczyn, które warto wziąć pod uwagę m.in. walka o dominację w stadzie, agresja o podłożu hormonalnym, agresja w odpowiedzi na zagrożenie, traumatyczne przeżycia, zła socjalizacja, agresja łowna czy agresja przemieszona. Każdy pies może niemalże w jednakowym stopniu przejawiać agresję w wyżej wymienionym zakresie zarówno jeżeli należy do psów uznawanych za agresywne, jak i taki z rasy wyjątkowo łagodnej.

 

 

Mój pies jest agresywny – co robić?

Jak już ustaliliśmy, mimo że istnieje pewna lista ras uznawanych za agresywne, nie jest ona decydująca, co do występowania zjawiska agresji u psów, bo to nie rasa jest jej podłożem. I w gruncie rzeczy nawet mały pudelek może być agresywny. Co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim warto umówić się z behawiorystą – pomoże on ustalić przyczynę niepoprawnego zachowania u psa i pomoże wdrożyć szkolenie, które z dużym prawdopodobieństwem wyeliminuje agresywne zachowanie. Często dobrym rozwiązaniem eliminującym agresywne zachowanie jest kastracja lub sterylizacja. Mając psa, który przejawia agresywne zachowanie pamiętajmy, aby zadbać o bezpieczeństwo innych ludzi i psów – przede wszystkim taki pies zawsze powinien być na smyczy, a w miejscach publicznych dodatkowo w kagańcu. Jeżeli agresja występuje na podłożu nerwowym pomocne może okazać się stosowanie antystresowej obroży.


Pamiętajmy też, że najczęściej agresywne zachowanie psa nie wynika z osobowości psa, a jest jedynie odpowiedzią na niezaspokojone potrzeby psa lub jest skutkiem niepoprawnego wychowania. Zanim więc źle ocenimy naszego czworonoga, spójrzmy na niego życzliwym okiem i poszukajmy głębiej przyczyny złego zachowania – bo to najczęściej nie w psie, a w opiekunie lub otoczeniu tkwi problem.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość