Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

American Bully – najważniejsze informacje o rasie

American Bully nie jest popularną rasą w Polsce. Cechą charakterystyczną tych psów jest umięśniona sylwetka. Aby prawidłowo ją rozwinąć, potrzebują dużo ruchu. Znacznie różnią się wysokością, przez co podzielono je na 4 kategorie: miniaturowe, standardowe, klasyczne oraz XL.

 

American Bully to stosunkowo młoda, lecz rozwijająca się dynamicznie rasa. Czworonogi przypominają swoim wyglądem amstaffy i pitbulle, przy czym posiadają mocniejszą budowę. Od wspomnianych ras różnią się charakterem. American Bully jest przyjazny, wierny, rodzinny i nie przejawia agresji.

 

Bardzo umięśnione psy - american bully mogą przerażać, jednak są one łagodne i przyjacielskie. Nie można jednak zapomnieć, że potrzebują dużo ruchu i jeszcze więcej jedzenia.

 

American Bully – historia rasy

American Bully to rasa uznana w 2004 roku przez American Kennel Club, a w 2013 roku również przez United Kennel Club. Powstała z połączenia American Staffordshire Terrier i American Pit Bull Terrier. Choć niektórzy hodowcy zakładają, że użytych zostało do tego co najmniej pięć innych ras, w tym buldog amerykański, buldog angielski, buldog staroangielski, Staffordshire Bull Terrier i buldog francuski. Rasa wywodzi się z USA, gdzie cieszy się dużą popularnością.

 

American Bully – sylwetka

American Bully to rasa, w obrębie której wyróżnia się 4 oficjalne odmiany różniące się wzrostem:

  • American Bully Pocket (kieszonkowe) – psy osiągają 36–43 cm, a suki 33–40 cm;
  • American Bully Standard – psy osiągają 43–51 cm, a suki 41–48 cm;
  • American Bully Classic – czworonogi osiągają taki sam wzrost, co przedstawiciele Standard, przy czym mają od nich nieco bardziej umięśnione, zwarte, masywne ciało;
  • American Bully XL – psy osiągają 51–57 cm, a suki 48–54 cm.

 

Poza wyżej wymienionymi odmianami wyhodowano również psy o mniejszym i większym wzroście, ale nie zostały uznane za legalne przez kluby kynologiczne.

 

Do prawidłowego rozwoju muskulatury czworonogi potrzebują regularnego treningu. Wyrobienie mięśni jest w ich przypadku bardzo ważne, ponieważ muszą dźwigać dość sporą jak na ich wzrost masę ciała. Należy zapewnić im dużą dawkę ruchu. Konieczne jest zatem nabycie akcesoriów spacerowych. Warto też wyposażyć się w zabawki dla psa urozmaicające nieco czas spędzony na dworze.

 

 

American Bully – zachowanie i charakter

American Bully to oddany towarzysz rodziny. Posiada duże zdolności adaptacyjne. Szybko nawiązuje kontakt z człowiekiem. Jest mało konfliktowy w stosunku do innych psów i na ogół dobrze żyje z innymi zwierzętami domowymi. American Bully to radosny, przyjacielski, lubiący zabawę czworonóg. Warto wspomnieć, że bywa uparty i trudno go poskromić, a przy złej socjalizacji i złym prowadzeniu może wykazywać cechy dominujące. American Bully wymaga odpowiedzialnego i zrównowazonego opiekuna, na którym pies będzie mógł polegać. Konieczna jest podstawa szkolenia szczeniaka już od samego początku. Przydatne wówczas okazują się akcesoria treningowe i ćwiczenia z klikerem. Warto również zapisać psa do szkółki czy psiego przedszkola.

Należy wiedzieć, że American Bully nie sprawdzi się jako pierwszy pies. Jest to rasa wymagająca - przede wszystkim pewnego, znającego psią psychikę opiekuna. Przy złym prowadzeniu, pies ten może stać się sfrustrowany i przejawiać nawet zachowania agreswyne. Konieczna jest tutaj znajomość psiej mowy ciała, aby w porę móc wyłapać sygnały jakie wysyła pies. Nie powinno się również droczyć z psem, ani przekraczać jego granic. American Bully przyparty do muru, zaatakuje.

 

American bully jest bardzo ciekawskim psem. Chętnie zaczepia i zaprasza do zabawy, czasami może być nadmiernie uparty, a także cierpieć na lęk separacyjny - stąd bardzo ważne jest stanowcze wychowanie od szczeniaka.

American Bully – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Średnia długość życia American Bully wynosi 8–12 lat. Suki wydają na świat w jednym miocie od 4 nawet do 8 szczeniąt. Psy te są dość odporne na choroby, a najczęściej spotyka się u nich ektropion (dolna powieka wywija się na zewnątrz, co sprawia, że jest ono pozbawione naturalnego nawilżenia) i entropion (wywinięcie dolnej powieki do wewnątrz, drażni wówczas powierzchnię gałki ocznej, powoduje ból i nadmierne łzawienie). Przy dolegliwościach tych konieczna jest pomoc weterynarza. American Bully narażony jest też na zespół brachycefaliczny. To stan patologiczny dotykający psy o krótkich kufach, który może prowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej.

 

Psy te mają krótką, gładką i błyszczącą sierść. Aby pięknie się prezentowała, warto wyposażyć się w specjalne szczotki. Zobacz więcej produktów z kategorii Grooming i uroda, które mogą się przydać do pielęgnacji twojego pupila. Szczotkowanie powinno się rozpocząć od 2 miesiąca życia zwierzęcia. American Bully nie zrzucają dużo sierści, więc w zupełności wystarczy, by były czesane raz na kilka dni. W odżywianiu należy postawić na psią karmę adekwatną do potrzeb pupila o wysokiej zawartości mięsa, które powinno być na pierwszym miejscu listy składników.

 

American Bully – cena

Szczeniak American Bully kosztuje ok. 3000 zł. Przeszkodą może być jednak niska dostępność hodowli i miotów w Polsce. Najwięcej hodowli AMerican Bully znajduje się w USA, decydując się na psa stamtąd należy doliczyć koszty podróży lub transportu psa do Polski. Należy mieć również na uwadze fakt, że American Bully nie jest zarejestrowany w FCI, co wiąże się z mniejszymi restrykcjami przestrzeganymi przez hodowle.

Średni miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy to ok. 300 zł.

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Zdjęcia: Pixabay.com

Komentarze

Nowa wiadomość
Do wszystkich przeciwników rasy w temacie Anglii..Proszę się dokładnie zapoznać z ilością ataków,a wtedy pisać głupoty.Anglia jest bardzo restrykcyjna pod tym względem.Na niekorzyść ludzi z ręką do psa.Kazdy pies może zabić.Nawet jamnik.Jak będzie źle prowadzony.Ale to już ręka człowieka,nie natury psa.A więc proszę się dowiedzieć czegoś więcej na temat ataków,jak i właścicieli tych psów.Patologia stworzyła patologię.Nie pochodzenie psa.Amen!
To nie psy są złe tylko ludzie !! Którzy są nie odpowiedzialni i źli z natury ! Największym mordercom jest człowiek i to jego należało by sie eliminowac !!
Mam dość ludzi boi dup ,którzy chodzą i opowiadają jak bardzo ta rasa jest agresywna i, że nie są to przyjazne psy , każdy bully ,którego spotkałam na własnej drodze standard i xl był dla mnie przyjazny i chętny pieszczot pomimo bycia obcym dla nich , chętnie domagały się pieszczot, sama mam takiego psa , miałam też kontakt z amstaffami i właściwie często rzucają się do nas na spacerze małe pierdki na szczęście moja sunia mądrzejsza ma je w tyłku ,ale właściele mówią,że mój pies groźny a jak idzie to zajmuje się sobą i spacerem a mniejsze psy rzucają się i co mam ja zrobić? to boli ona też może mieć przez to traumę czy my ludzie bici za nic nie możemy mieć po tym traumy? kogo obchodzi mój pies ,a mnie i jak rzucają yorki,maltańczyki ujadacze powinnam zrobić porządek nie raz właściciel jest nieroztropny i mówi a co taki pieseczek może , dużo mój pies to stworzenie które czuje także i pod tą straszną skorupą jaką widzą ludzie jest miłość wierność i zdarza się też strach bo one nie są tylko gniewne i agresywne ,ale i się boją niekiedy, ja sobie z sunią radze ,a ludzie od małych psów nie potrafią! też powiedzieć zakażcie takiego psa też może zabić, a i jeszcze jedno będąc małym smrodem w wiek 7lat pies jamnik sąsiada ugryzł mnie w ucho schyliłam głowę widząc, że biegnie gdyby nie to dostałby się do szyi w ostatnim momencie skryłam szyje. , jak debil właściciel agresywny i agresji uczy to pies może być nieodpowiednio zsocjalizowany lub bije. Mam takiego psa jestem spokojna i ułożonego mam psa, Wina człowieka nie psa! Jeśli ktoś ma nie tak w głowie to nie wina czworonoga nie powinna ta osoba żadnego psa mieć czy to taki czy taki ,a i jeszcze raz konsekwentnie podchodzić trzeba do członka rodziny na 4 łapach bo ludzie nie raz za dużo pozwalają i wchodzi na głowę nie słucha się , socjalizacja to podstawa! Ja nagradzam psa smaczkami i jest ok umie sztuczki wie jak się zachować ,a z sama z siebie olewa inne psy,ale mnie i tak boli to ,że one się sadzą jak ziemniaki w polu , a człowiek zwróci uwagę to tekst typu to mały piesek nic nie zrobi nie zaszkodzi co może ,wtedy myślę sobie ,że człowiek debil nie umie sobie radzić i kto na tym cierpi? mój pies i ja , a tamten pies i właściciel żyje jak chce ,a ja smycz i dbam o bezpieczeństwo ,a tam co tam smycz kaganiec co tam pies nie do odwołania a tam!!
Taka spokojna rasa, że po śmiertelnych wypadkach z udziałem tych pchlarzy w UK zakazali hodowli, handlu i posiadania tej rasy. U nas też ro powinni wprowadzić i nawet poszerzyć listę zakazanych ras.
Rada zakazana w Wielkiej Brytanii za szczególnie niebezpieczną i całkowicie zakazana. Pisanie, że jest jest łagodna jest nieodpowiedzialne.
W ciągu ostatnich dwóch lat przedstawiciele rasy American XL Bully stały za połową wszystkich zgonów w Wielkiej Brytanii także proszę głupot nie pisać że to spokojna rasa.