logo Pobierz aplikację
i korzystaj z rabatów

Pobierz apkę
Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

American Bully – najważniejsze informacje o rasie

American Bully nie jest popularną rasą w Polsce. Cechą charakterystyczną tych psów jest umięśniona sylwetka. Aby prawidłowo ją rozwinąć, potrzebują dużo ruchu. Znacznie różnią się wysokością, przez co podzielono je na 4 kategorie: miniaturowe, standardowe, klasyczne oraz XL.

 

American Bully to stosunkowo młoda, lecz rozwijająca się dynamicznie rasa. Czworonogi przypominają swoim wyglądem amstaffy i pitbulle, przy czym posiadają mocniejszą budowę. Od wspomnianych ras różnią się charakterem. American Bully jest spokojny, przyjazny, wierny, rodzinny i nie przejawia agresji.

 

Bardzo umięśnione psy - american bully mogą przerażać, jednak są one łagodne i przyjacielskie. Nie można jednak zapomnieć, że potrzebują dużo ruchu i jeszcze więcej jedzenia.

 

American Bully – historia rasy

American Bully to rasa uznana w 2004 roku przez American Kennel Club, a w 2013 roku również przez United Kennel Club. Powstała z połączenia American Staffordshire Terrier i American Pit Bull Terrier. Choć niektórzy hodowcy zakładają, że użytych zostało do tego co najmniej pięć innych ras, w tym buldog amerykański, buldog angielski, buldog staroangielski, Staffordshire Bull Terrier i buldog francuski. Rasa wywodzi się z USA, gdzie cieszy się dużą popularnością.

 

American Bully – sylwetka

American Bully to rasa, w obrębie której wyróżnia się 4 oficjalne odmiany różniące się wzrostem:

  • American Bully Pocket (kieszonkowe) – psy osiągają 36–43 cm, a suki 33–40 cm;
  • American Bully Standard – psy osiągają 43–51 cm, a suki 41–48 cm;
  • American Bully Classic – czworonogi osiągają taki sam wzrost, co przedstawiciele Standard, przy czym mają od nich nieco bardziej umięśnione, zwarte, masywne ciało;
  • American Bully XL – psy osiągają 51–57 cm, a suki 48–54 cm.

 

Poza wyżej wymienionymi odmianami wyhodowano również psy o mniejszym i większym wzroście, ale nie zostały uznane za legalne przez kluby kynologiczne.

 

Do prawidłowego rozwoju muskulatury czworonogi potrzebują regularnego treningu. Wyrobienie mięśni jest w ich przypadku bardzo ważne, ponieważ muszą dźwigać dość sporą jak na ich wzrost masę ciała. Należy zapewnić im dużą dawkę ruchu. Konieczne jest zatem nabycie akcesoriów spacerowych. Warto też wyposażyć się w zabawki urozmaicające nieco czas spędzony na dworze.

 

 

American Bully – zachowanie i charakter

American Bully to doskonały towarzysz rodziny. Posiada duże zdolności adaptacyjne. Szybko nawiązuje kontakt z człowiekiem. Jest mało konfliktowy i dobrze żyje z innymi zwierzętami domowymi. To spokojny, radosny, przyjacielski, lubiący zabawę czworonóg. Warto wspomnieć, że bywa uparty i trudno go poskromić. Przydatne wówczas okazują się akcesoria treningowe i ćwiczenia z klikerem.

 

American bully jest bardzo ciekawskim psem. Chętnie zaczepia i zaprasza do zabawy, czasami może być nadmiernie uparty, a także cierpieć na lęk separacyjny - stąd bardzo ważne jest stanowcze wychowanie od szczeniaka.

American Bully – zdrowie, pielęgnacja, żywienie

Średnia długość życia American Bully wynosi 8–12 lat. Suki wydają na świat w jednym miocie od 4 nawet do 8 szczeniąt. Psy te są dość odporne na choroby, a najczęściej spotyka się u nich ektropion (dolna powieka wywija się na zewnątrz, co sprawia, że jest ono pozbawione naturalnego nawilżenia) i entropion (wywinięcie dolnej powieki do wewnątrz, drażni wówczas powierzchnię gałki ocznej, powoduje ból i nadmierne łzawienie). Przy dolegliwościach tych konieczna jest pomoc weterynarza. American Bully narażony jest też na zespół brachycefaliczny. To stan patologiczny dotykający psy o krótkich kufach, który może prowadzić do ciężkiej niewydolności oddechowej.

 

Psy te mają krótką, gładką i błyszczącą sierść. Aby pięknie się prezentowała, warto wyposażyć się w specjalne szczotki. Zobacz więcej produktów z kategorii Grooming i uroda, które mogą się przydać do pielęgnacji twojego pupila. Szczotkowanie powinno się rozpocząć od 2 miesiąca życia zwierzęcia. American Bully nie zrzucają dużo sierści, więc w zupełności wystarczy, by były czesane raz na kilka dni. W odżywianiu należy postawić na karmę adekwatną do potrzeb pupila o wysokiej zawartości mięsa, które powinno być na pierwszym miejscu listy składników.

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość