Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Amstaff (American staffordshire terrier) - charakter, zdrowie, akcesoria (Encyklopedia ras)

Rasa, która podzieliła miłośników psów i od wieków budzi kontrowersje. Aktualnie w Polsce plasuje się na szczycie najpopularniejszych i najczęściej kupowanych ras. Co takiego kryje się pod fenomenem Amstaffów? Czy amerykański stafforshire powinien być wpisany na listę groźnych ras czy wręcz przeciwnie - uchodzić za idealną niańkę dla dzieci, jak ma to miejsce w Wielkiej Brytanii?

 

 

Historia rasy amstaff

W XVIII wieku w Anglii panowała moda na prowadzenie walk psów. Z tego też powodu powstawały specjalne hodowle buldogów ukierunkowane typowo na psy bojowe - muskularne i wytrzymałe. Większą zwinność próbowano uzyskać łącząc je ze zwrotnymi terrierami. W drugiej połowie XIX wieku rozpoczęła się fala emigracji z Anglii do Ameryki, a wraz z nią na inne kontynenty przedostały się przodkowie American staffordshire terriera.

Psy tej rasy podbiły serca tamtejszych mieszkańców. Utworzyły się dwie grupy miłośników - drobniejszych osobników, używanych do łapania szczurów oraz dużych i dorodnych walczących psów. Mniejsze szczurołapy zapoczątkowały nową rasę - boston terrier, natomiast te bojowe nazywane były ogólnie pit-bull-terrierami.

Z czasem zmniejszała się ilość osoób chętnych do oglądania walczących ze sobą psów, toteż protoplaści amsfaffów coraz częściej kończyły na wystawach i jako psy do towarzystwa. Tak też nastąpił kolejny rozłam w obrębie rasy i FCI zarejestrowało odrębną kastę - American staffordshire terriera.

 

Amstaff blue.

 

Jak wygląda amstaff? Waga i wzorzec

Amerykański staffordshire terier jest psem o bardzo silnej i muskularnej budowie ciała. Sylwetkę amstaffa można wpisać w prostokąt, jest lekko wydłużona, z delikatnie opadającym zadem i nisko osadzonym ogonem. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka. Nogi silne, w widocznym zarysem mięśni, stosunkowo krótkie, ale proste. Jego głowa zdecydowanie się wyróżnia – jest szeroka, z mocnym stopem i żuchwą oraz z dobrze zarysowanymi szczękami. Osadzona na grubej szyi. Szeroko rozstawione oczy są głęboko osadzone, czarne. U amstaffów wymogiem jest czarna trufla nosowa, inne barwy lub odbarwienia dyskwalifikują psa. 

 

Suka amstaffa jest nieznacznie mniejsza od samca. Jej wysokość w kłębie powinna oscylować między 43 a 46 cm, u samca dopuszczalny jest wzrost do 48 cm. Waga amstaffa nie powinna przekroczyć 40 kg.

 

Rasa psów amstaff - rodzaje

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna FCI dopuszcza właściwie wszystkie umaszczenia występujące u tej rasy – jednobarwne, wielobarwne, łaciaste czy amstaffy pręgowane. Aktualnie najbardziej pożądane są amstaffy niebieskie, tzw. blue lub błękitne. Natomiast najmniej cenione są umaszczenia białe, podpalane, brązowe, a także amstaffy czarne lub szare i brązowe.

 

Amstaff prążkowany jest jedną z odmian barwnych tej rasy. Najbardziej pożądanym aktualnie jest amstaff błękitny tzw. blue.

 

Pielęgnacja amstaffa

Sierść amstaffów składa się jedynie z włosów okrywowych. Są one krótkie, sztywne i ostro zakończone. Całość tworzy spójną, zbitą, ale gładką i lśniącą strukturę. Jednak w okresie zmożonego linienia te drobne włosy ciężko usunąć z materiałów – koców, ubrań, tapicerek, dywanów. Z tego też powodu zaleca się szczotkowanie psa raz w tygodniu, a w tym celu można wykorzystać płaską szczotkę z bardzo gęstym włosiem lub szczotkę z naturalnym włosiem, która zbierze martwe włosy i nabłyszczy sierść. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie gumowej szczotki lub rękawicy. W ciepłe dni można po prostu przetrzeć psa wilgotną ściereczką.

Psy amstaffy nie wymagają dużo czasu przeznaczonego na ich pielęgnację. Ich sierść nie brudzi się zbyt łatwo i nie ma tendencji do zbierania brudu czy kurzu. Kąpiele można wykonywać nawet co parę miesięcy, w zależności od widocznej konieczności. Nie należy jednak zapominać o regularnym przycinaniu pazurów psów.

Te amstaffy, ze względu na brak podszerstka należą do psich zmarzluchów. Szczególnie w zimę lub inne mroźne okresy te psy sobie nie radzą. Warto wtedy zdecydować się na zakup ocieplacza. Ubranko dla amstaffa powinno być dobrze dopasowane, aby nie krępowało ruchów tego energicznego psa. Do noszenia sweterków i kurtek dla psów dobrze przyzwyczajać już szczeniaka amstaffa.

 

Amstaffy to psy bardzo energiczne i oddane. Należy dobrze ukierunkować ich zapędy i zapewnić im sporo aktywności.

 

Amstaff - choroby

Amstaffy uchodzą za rasę psów stosunkowo zdrową i cieszącą się do końca dobrą kondycją. Są to psy mocne i silne, umięśnione.

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej i dobrej hodowli psów, a przed zakupem sprawdzenie aktualnych badań i linii hodowlanych. Niewłaściwie prowadzony rozród i złe dobieranie psów może zwiększać możliwości chorób układu stawowego oraz krwionośnego, jednak najgroźniejsze są tutaj problemy behawioralne na tyle psychicznym.

W niektórych liniach możliwe są wady zgryzu psów, tendencje do wypadania rzepek kolanowych lub dysplazji stawów biodrowych, a także do niewydolności serca. Amstaff biały może mieć wrodzone predyspozycje do głuchoty.

Amstaffy - żywienie

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta psa i zapewnienie mu sporej dawki ruchu. Te teriery mają ogromny apetyt, który może skutkować nadmiernym zwiększaniem się ich masy ciała. Karma dla amstaffa powinna zawierać dużą ilością białka pochodzenia zwierzęcego, które pozwoli zregenerować mięśnie tych atletycznych psów i wzmocni ich stawy. Można zdecydować się na karmę suchą lub mokrą. Dobrym dodatkiem do diety american terierów jest mięso i mięsne kości. Psy tej rasy uwielbiają BARF lub całe elementy tuszek zwierzęcych. Mocne szczęki tych psów pozwalają na szybkie i sprawne rozprawienie się z surowym posiłkiem.

 

Ile żyje amstaff?

Amstaffy żyją ok. 10 – 12 lat. Wiele zależy od dobrej hodowli i dobrych praktyk hodowlanych wpływających na zdrowie juz szczeniąt amstaffa. Regularne badania i wprowadzenie profilaktyki zdrowotnej pozwolo na szybkie wykrycie chorób i leczenie

 

Smycze i szelki dla amstaffa.

 

Amstaff - charakter

Amerykański Staffordshire terrier jest psem chętnym do współpracy i polegającym na swoim opiekunie. Poniekąd jest to pozostałość po trenowaniu ich do walk psów, gdzie mogły one polegać tylko na sobie i swoim panu. Cecha ta sprawia, że amstaffy są łatwe do szkolenia, ciekawskie i bardzo sprytne, ale zarazem wrażliwe. Nie można stosować przy nich kar fizycznych, krzyków, zachowań awersyjnych. Szybko doprowadziłoby to do złamania więzi między opiekunem a psem i frustracji, zagubienia psa objawiających się agresją, a nawet atakiem amstaffa.

Należy pamiętać, że te amerykańskie terriery są psami bardzo energicznymi i wymagającymi dużo aktywności na dworze. Dużą ilość energii amstaffa należy ukierunkować w dobrą stronę, inaczej pies sam znajdzie sobie zajęcie, najczęściej jednak związane z niszczycielskimi zapędami. Amstaffy bardzo dobrze odnajdują się w psich sportach, będą świetnymi kompanami jazdy na rowerze czy biegania.

Stosunek amstaff a dzieci w dużej mierze zależy od sposobu wychowania psa i zachowania się dziecka. Dzisiaj ta rasa psów trzymana jest jako obronno-rodzinna, jednak należy mieć na uwadze jej wywodzenie się z grupy psów bojowych i dosyć niski próg tolerancji. Dlatego też nie zaleca się pozostawiania psa samego z dzieckiem, zawsze powinny przebywać czy bawić się w obecności osoby dorosłej.

American staffordshire może mieć również problemy ze współżyciem i współdzieleniem przestrzeni z innymi psami, ale przede wszystkim innymi gatunkami. Mniejsze osobniki mogą zostać zaatakowane przez amstaffa.

Charakter amstaffa jest czasami na tyle specyficzny, że od razu na myśl przychodzi dla niego imię lub przezwisko. Jeśli jednak zastanawiasz się jak nazwać swojego amstaffa to przedstawiamy listę imion dla psów oraz podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszę imię dla psa.

 

Już mały amstaff potrzebuje dyscypliny i stanowczości w wychowaniu. Amerykański staffordshire łatwo wykorzystuje nieuwagę opiekuna.

 

Jak wychować amstaffa?

Szkolenie psa amstaffa należy rozpocząć już od najmłodszych jego lat. Nie można zapominać o przeszłości i ukształtowaniu psów tej rasy. Wymagają one regularnych treningów, ale przede wszystkim opiekuna odpowiedzialnego, stanowczego i konsekwentnego.

Amstaffy nie są polecane dla niedoświadczonych opiekunów, dopiero zapoznających się z psami i ich wychowaniem. American terrier jest bardzo sprytnym psem, umiejącym wykorzystywać i zapamiętywać nawet najmniejsze luki w uwadze właściciela. Dobrym pomysłem przy szczeniakach amerykańskich staffordshire terrier są psie przedszkola, które pozwolą za socjalizację psów, ale także na wytłumaczenie opiekunom schemat zachowań amstaffa. Źle prowadzony pies może stać się sfrustrowany, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu agresji.

W przypadku szczeniaków amstaffa, a także już przy osobnikach dorosłych, przydatne może okazać się szkolenie w kierunku klatki kennelowej dla psa. Szczególnie na początku niespożyta energia psa może powodować niszczenie wszystkich rzeczy i mieszkania. Klatka kennelowa pozwala psu się uspokoić, stanowi dla niego swego rodzaju azyl. Oczywiście klatka dla psa nie może być dla niego karą czy pułapką. Odpowiedni trening szybko sprawi, że po aktywności, wysiłku klatka w domu będzie legowiskiem dla amstaffa. Do środka kennelu należy wyłożyć miękką, dużą poduszkę lub koc, który wyścieli wnętrze.

 

Czy amstaff to rasa niebezpieczna?

Pies amstaff nie został wpisany na polską listę psów niebezpiecznych. Więc według prawa nie jest potrzebne posiadanie zezwolenie na jego posiadanie, ani nie są wymagane specjalne kwalifikacje czy dokumenty.

Najważniejsze, aby utrzymać zrównoważonego i dobrego amstaffa jest jego wychowanie - i to już od szczeniaka. Socjalizacja psów i regularny trening poparty odpowiednią motywacją, a także zapewnienie psu możliwości spełaniania swoich potrzeb gatunkowych - wybiegania, tropienia, łowienia, gryzienia oraz aktywności psychicznej - pozwoli na uzyskanie niezwykłej więzi z psem. Amstaffy potrafią być najlepszymi przyjaciółmi i czułymi opiekunami, nawet najmłodszych członków rodzin.

 

Zabawki dla amstaffa muszą być bardzo wytrzymałe. Siła szczęk amstafa jest bardzo duża.

 

Akcesoria dla amstaffa

Opiekun psa tej rasy musi zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy, aby być przygotowanym na każdą ewentualność. Zabawki dla amstaffa powinny być mocne i wytrzymałe, solidnie wykonane, aby potężne szczęki tego psa nie rozerwały ich w godzinę. Koniecznością są zabawki w pełni bezpieczne. Dobrze sprawdzą się te do aportowania czy rzucania, frisbee, piłki, dyski, kongi. Pluszaki często nie wytrzymują siły uścisku.

Dla psa tej rasy nie zaleca się używania obroży, a zdecydowanie postawienie na szelki dla amstaffa. Nie powinny one jednak napierać na obojczyki psa, co mogłoby doprowadzić do powstawania wad postawy. Dodatkowo, noszenie obroży przy tak dużej energiczności i sile tych psów, może doprowadzić do urazów szyi i pierwszych kręgów kręgosłupa. Smycz powinna być gruba i mocna, polecana jest sznurowa lub ze sprężyną czy gumą w środku.

Należy również dobrać odpowiedni kaganiec dla amstaffa. Najlepszy będzie taki fizjologiczny, w którym pies będzie mógł swobodnie oddychać, ziajać, napić się wody.

 

Amstaff - cena

Ile kosztuje amstaff? Cena amstaffa oscyluje w okolicach 3000 - 5000 zł. Cena amstaffa przeznaczonego do dalszej hodowli jest jeszcze wyższa i może sięgać 8000 zł.

Ceny znacznie poniżej średniej mogą wskazywać na brak rodowodu lub niekompetencję prowadzonej hodowli. Amstaff bez rodowodu nie jest psem rasowym, a jedynie w typie rasy i nigdy nie ma pewności co do jego zgodności ze wzorcem. Sprzedawanie takich szczeniaków jest nielegalne, dlatego tak ważne jest sprawdzenie hodowli przed decyzją o kupnie młodego amstaffa. Warto wiedzieć czym się charakteryzuje dobra hodowla psów, zawsze należy się udać do jej siedziby, porozmawiać z hodowcą m.in. o przeprowadzanych badaniach miotów, żywieniu psów, a także przyjrzeć się warunkom jakie panują w miejscu bytowania psów.

Jeżeli ktoś nie posiada na raz tyle pieniędzy na zakup psa, a jest przekonany i gotowy na amstaffa, to istnieją fundacje oraz schroniska, gdzie można dostać psa amstaff za darmo. Należy jednak pamiętać, że taki psy potrzebują zazwyczaj leczenia i pracy behawioralnej, które to mogą okazać się bardzo drogie. Amstaffy z adopcji mogą początkowo reagować w sposób niekontrolowany, a także być psami z problemami. Na pewno nie są to osobniki polecane dla małych dzieci czy początkujących psiarzy.

 

Szczeniaki amstaffa powinny być żywiołowe i ciekawskie, chętne do nawiązywania kontaków. Szczeniaki apatyczne, z widocznymi naciekami na oczach czy brudnymi uszami powinny wzbudzić niepokój co do rzetelności prowadzenia danej hodowli.

 

 

Ciekawostki o psie amstaff:

  • Najsławniejszym amstaffem na świecie jest sierżant Stubby, żyjący ok 10 lat. Należał do 102 Pułku Piechoty Stanów Zjednoczonych i brał udział w 17 bitwach podczas I Wojny Światowej

  • W serialu „Klan urwisów” jednym z głównych aktorów jest pies rasy Amstaff Petey

  • W Wielkiej Brytanii ta rasa psów jest bardzo popularna, uchodzi za najlepszych przyjaciół dzieci i nazywana jest "psimi nianiami"

  • W niektórych krajach, np. we Francji czy Holandii, zostały wprowadzone obostrzenia odnośnie posiadania psów rasy Amstaff

  • W 1880 roku założono w USA księgę hodowlaną dla psów bojowych i stworzono regulamin walk

  • W Anglii od 1835 roku obowiązuje zakaz walk psów, natomiast w Amryce dopiero od 1900 roku

 

 

Karolina Łuszczyk

 

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość