Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Klatka kennelowa dla psa, którą wybrać?

Czy klatka dla psa w domu to dobry pomysł? Czy to rozwiązanie tylko dla agresywnych psów? Czy służy psu, czy tylko właścicielom? Wreszcie – jaką wybrać, by najlepiej spełniała swoją rolę?

Coraz częściej na liście wyprawkowej dla szczeniaka pojawia się pozycja – klatka kennelowa. Zarówno jeżeli chodzi o duże, uważane za groźne psy jak amstaff czy pit bull, jak i małe, łagodne maltańczyki czy yorki. Ich podstawową funkcją jest ograniczenie przestrzeni psa w domu, ale klatka pomaga nie tylko właścicielom – odpowiednio wprowadzona może stać się ulubionym miejscem odpoczynku psa.

 

Klatka dla psa powinna być na tyle duża, aby pies mógł się w niej swobodnie poruszać, obracać i stanąć. Musi to być wygodne i bezpieczne miejsce dla psa.


Po co klatka kennelowa dla szczeniaka?

Jeszcze kilka lat temu niewielu właścicielom przyszłoby do głowy, aby trzymać psa w klatce. Chomika, papugę – to tak – ale psa, przyjaciela rodziny? Klatki kennelowe spotkać można było wówczas tylko u hodowców, którzy byli zmuszeni rozdzielić poszczególne psy. Klatka w naturalny sposób kojarzy się ze zniewoleniem, więc obawiamy się, czy aby na pewno jest najlepszym rozwiązaniem dla czworonożnego przyjaciela. Gdy jednak spojrzymy na świat psim wzrokiem zobaczymy, że odpowiednia klatka stwarza psu bezpieczne miejsce – ograniczone, znane, zamknięte dla potencjalnie niebezpiecznego świata – od razu brzmi lepiej. Prawda?
Szczeniak, który w nowym domu „zamieszka” początkowo w klatce lepiej znosi lęk separacyjny, szybko uczy się zachowywać higienę i od samego początku ma poczucie miejsca, gdzie jest bezpiecznie. Aby jednak tak było należy najpierw zaspokoić wszystkie potrzeby gatunkowe i behawioralne psa, a dopiero później odesłać go do klatki. Inaczej pies będzie odczuwał frustrację z powodu zamknięcia i niemożności ich spełnienia. Dla właściciela klatka to znakomite rozwiązanie na uniknięcie wszelkich szkód, które może wyrządzić szczeniak pozostawiony sam w domu. W opinii psich behawiorystów wprowadzenie w mieszkaniu klatki kennelowej jest bezpiecznym rozwiązaniem dla wszystkich psów – a wielu przypadkach sposobem na eliminację wielu problemów behawioralnych.

 


Jak przyzwyczaić psa do klatki?

Od samego początku należy zadbać o to, aby klatka kojarzyła się psu pozytywnie. Po zakupie klatki pozwólmy psu się do niej przyzwyczaić i oswoić. Można osłonić daszek i ścianki kocem, aby stworzyć przytulne, lekko przyciemnione miejsce. Idealnie jest, kiedy to pies decyduje się na to, aby pozostać w klatce – a nie jest w niej na siłę zamykany. Kiedy widzimy, że pies niepokoi się podczas zamykania drzwiczek, dajmy mu nieco więcej czasu. Przez pierwsze kilka dni nagradzajmy pobyt w klatce smakołykami, możemy również w klatce karmić psa, czy dawać ulubione gryzaki i zabawki. Niech nigdy pies nie jest zamykany w klatce „za karę”. Jeżeli to możliwe to zamykajmy klatkę tylko wtedy, kiedy to jest konieczne, w pozostałym czasie pozwólmy psu swobodnie wchodzić i wychodzić z klatki.

 

Pies nie powinien kojarzyć klatki kennelowej z karą. Należy spokojnie go z nią zapoznać i za każdym razem nagradzać.



Klatka kennelowa – azyl dla psa

Kennel – jeżeli tylko jest odpowiednio wprowadzony – to najczęściej ulubione miejsce psa w domu! Niczym bezpieczny azyl – staje się schronieniem przed „groźnym” odkurzaczem, zaczepiającymi dziećmi, czy przerażającą burzą. Dając psu klatkę, dajemy mu przestrzeń tylko dla niego, w którym nigdy nic nie może się zdarzyć złego. Idealne miejsce na wypoczynek po długim spacerze, sportach czy podczas choroby. I tylko takie traktowanie klatki kennelowej jest właściwe.

 



Jaką klatkę kennelową wybrać?

Wybierając klatkę kennelową dla psa, koniecznie trzeba się kierować wielkością psa. Musi być na tyle duża, aby pies mógł swobodnie usiąść i wstać. Wybierając klatkę dla szczeniaka trzeba zwrócić uwagę na to, aby w klatce znalazło się miejsce z jednej strony na legowisko – z drugiej na maty do nauki czystości.
Kupując klatkę, trzeba też brać pod uwagę to, czy będziemy z niej korzystać tylko w domu, czy np. zabierać ze sobą w podróż – na wakacje, zawody sportowe czy wystawy. Wtedy ogranicza nas wielkość bagażnika i dobrze, aby klatka nie była zbyt ciężka – w końcu, ktoś ją będzie musiał nosić.

 

Klatka dla psa może być metalowa lub materiałowa. Można wybierać spośród różnych rozmiarów klatki.


Metalowa czy materiałowa klatka kennelowa?

Największą popularnością cieszą się klatki kennelowe metalowe i materiałowe. Zarówno jedne, jak i drugie są dla małych i dużych psów, przy czym częściej się zdarza, że dla dużych, silnych psów właściciele wybierają te metalowe, a klatka kennelowa dla małego psa często jest materiałowa. Warto również wiedzieć, że metalowe klatki uznawane są za jeden z najbezpieczniejszych sposobów transportowania psa w samochodzie – klatka materiałowa nie daje takiego bezpieczeństwa. Przy wyborze warto również kierować się temperamentem psa – ten z destrukcyjnymi skłonnościami szybko zniszczy klatkę materiałową. Z tego też względu nie jest ona polecana dla psa, który jeszcze nie jest przyzwyczajony do przebywania w kennelu, bez większego trudu bowiem się z niego wydostanie.

 



Klatka kennelowa na zamówienie?

O ile dla psa klatka kennelowa ma niemalże same plusy, właścicieli często przeraża wizja zagracenia domu tego typu „meblem”. Dlatego z rozwiązaniem przychodzą producenci klatek kennelowych na zamówienie. Nie jest to tanie rozwiązanie, ale dzięki niemu możemy stworzyć miejsce dla psa idealnie dopasowane do naszego domu. Takie klatki – najczęściej drewniane – mogą mieć dowolny kształt, kolor czy zdobienia.




Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość