Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Jakimi kryteriami kierować się wybierając imię dla psa?

Wybór imienia dla psa może stanowić świetną zabawę dla całej rodziny i idealny pretekst do zrobienia burzy mózgów. Pojawienie się w domu nowego członka rodziny – szczeniaka lub dorosłego psa – wymaga od opiekunów zorganizowania całej wyprawki i zastanowienia się jak od dzisiaj nazywać pupila. Przedstawiamy krótki poradnik ułatwiający podjęcie decyzji o wybraniu imienia dla psa. Imię dla małego psa, dla psa rasy dużej, suki czy samca to już nie będzie problem. A więc jakie powinno być to idealne imię dla psa?

 

Imiona dla psów rasowych można dobrać pod konkretną rasę, np. imię dla maltipoo.

 

Imię powinno być dosyć krótkie z możliwymi zdrobnieniami

Najlepiej słyszalne, mocno intonowane słowa, które świetnie sprawdzą się jako imiona dla psów, to te jedno lub maksymalnie dwusylabowe. Mają one jeszcze dodatkową zaletę – są szybkie i łatwe do wypowiedzenia przez nas, opiekunów. Podczas ucieczki psa czy wołania go na odległość znacznie lepiej krzyknąć krótkie i zbite imię, aniżeli długie i rozległe. Idealnym przykładem może być „Czekolada” lub „Czekoladka” oraz zbliżone „Czeko” lub „Choca” – które łatwiej będzie nam wykrzyczeć z całej siły w razie potrzeby?

Przy wybieraniu imienia dla psa, warto też zastanowić się nad możliwością jego zdrabniania. Oczywistym jest, że w zależności od nastroju będziemy się zwracali do naszego ulubieńca albo na poważnie – np. w czasie jego przestawiania lub jak coś przeskrobie, albo rozkosznie i słodko. Wybrane imię dla psa powinno mieć możliwość ładnego i uroczego zdrobnienia, jak np.

 • Imię dla samca: Hachiko, a zdrobnienie: Haczi, Haks
 • Imię dla suczki: Łapa, a zdrobnienie: Łaputka, Łapcia

 

 

Łatwe do wyłapania imiona dla psa

Codziennie wypowiadamy miliony słów, sporą część z nich kierujemy do psa. Wyłapanie, kiedy zwracamy się bezpośrednio do niego jest nie lada zadaniem, dlatego aby ułatwić to psu, najlepiej wybrać imię niepodobne i nierymujące się z poleceniami oraz komendami kierowanymi w stronę psa. Imiona dla psów, aby były szybko zapamiętane i rozumiane przez naszego pupila powinny być dźwięczne, najlepiej w wysokiej tonacji.

Dźwięczne i mocno osadzone imiona dla psów zawierają w sobie m.in. litery:

 • R
 • Dż, Dz, Dź, Ż
 • Ł
 • G, H

Imiona bez tych liter również są akceptowane i rozumiane przez psy, jednak nauka reagowania na swoje imię i odróżniania tych słów może potrwać troszkę dłużej.

 

Jak dobrać fajne imię dla psa?

 

Oryginalne imiona dla psów

Charakterystyczność imienia dla psa wiąże się z łatwością jego wyłapania. Pospolite słowo, które na co dzień jest często wypowiadane, tak naprawdę bez większego znaczenia, będzie się myliło psu i może spowodować konflikt w rozumieniu. Najczęściej dotyczy to określeń przedmiotów, jak np. „ciastko”, „kubek”, itp. Pies na tyle oswoi się z częstym wypowiadaniem tych słów, że później może nie reagować na jego wołanie.

Zasada ta tyczy się też bardzo pospolitych imion dla psów. Jeżeli co drugi pies ma takie samo imię, to ciężko będzie zawołać właśnie swojego psa w parku dla psów czy na placu zabaw dla psów. Ma to też drugą, poważniejszą wadę – nasz pies może posłuchać się i pobiec do obcego człowieka wołającego swojego psa o takim samym imieniu.

Z tego też powodu nie zaleca się nazywania psa imieniem ludzkim. Wołanie na psa „Zuzia” czy „Antoś” może nie tylko sprawić przykrość dziecku, dziadkom czy dorosłym osobom, ale może także wprowadzić lekki chaos i zamieszanie – np. w czasie spaceru, gdy rodzic będzie wołał swojego dziecko, a nasz pies się rozproszy lub nawet zerwie i pobiegnie w stronę wołającego.

Charakterystyczne imiona dla psów są szczególnie istotne przy psach, z którymi będziemy chcieli trenować lub pracować. Tak jak wyżej zostało wspomniane – imię nie powinno być w żadnym stopniu podobne do wypowiadanych komend czy poleceń. Rymowanie się oraz skróty zdecydowanie utrudnią naukę i opóźnią cały proces przyswajania nowych zadań.

 

 

Fajne imiona dla psa

Wszystkie zasady dotyczące wyboru imienia dla psa są wartościowe i cenne, jednak nie wolno zapominać, aby wybrane imię było po prostu… fajne. Będziemy używali go na co dzień po kilkaset razy, prawdopodobnie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, więc imię dla zwierząt musi się nam podobać i budzić tylko miłe skojarzenia.

Nie zaleca się nadawania psom imion mających obraźliwy wydźwięk. Dla opiekunów takie zwroty mogą czasami wydawać się zabawne, ale na dłuższą metę mogą przyprawiać o zakłopotanie i zawstydzenie. Chyba nikt nie chce wykrzykiwać na forum wszelkich przekleństw czy brzydkich wyrazów, podawać ich w lecznicach, podczas spotkań czy wypisać je na adresówce dla psa. Raz, że przyniesie to obruszenie wśród publiki, a dwa, że będzie po prostu niekulturalne.

Fajne imiona dla psa z pewnością dla każdego znaczą trochę coś innego. Zazwyczaj są one związane ze wspomnieniami czy ulubionymi postaciami np. z bajek. Fajne imię może być tez po prostu zabawne i wywołujące uśmiech na buzi.

Na liście imion dla psa znajduje się wiele fajnych propozycji.

 
Idealne imię dla psa to takie, które oddaje charakter i osobowość psa.

 

Jak najlepiej dobrać imię dla psa?

Najlepiej, jakby imię dla psa było dobrane zarówno do jego osobowości, płci, jak i wyglądu. Czasami już przy pierwszym spotkaniu z psem, wiemy jakie będzie nosił imię i jest to najlepsza sytuacja, dająca gwarancję pokochania takiego imienia. Jeżeli nie mieliśmy takiego nagłego olśnienia to możemy sobie ułatwić wybór zwracając uwagę na:

 • płeć psa – są imiona dla zwierząt pasujące dla obu płci, ale jest ich tak dużo, że można zwracać uwagę tylko na imiona dla suczek lub dla samców psów. Podobnie jak w przypadku imion ludzkich, te dla samic najczęściej kończą się na literę a

 • rasę psa – można dobrać imiona dla psów ras małych lub imiona dla psów ras dużych. Dobrym przykładem będzie imię dla maltańczyka – Cukier lub Luna i Coco jako imię dla suczki – kojarzą się one ze słodkim, małym pieskiem. Natomiast imiona dla psów ras dużych często mają opisywać siłę i wielkość zwierzęcia, jak np. Hero czy Raksha, czyli jak postać z bajki.
  Oczywiście możemy przekornie nazwa psa, czyli chihuahua nazwiemy „Lion” czy „Bestia”, a owczarka niemieckiego – „Kulka”. To zależy tylko od naszej fantazji, pies na pewno będzie dumny z takich imion, tak jak i jego opiekun

 • znaki specjalne na ciele psa – może to być plamka na umaszczeniu, znaczenie, blizna lub oryginalna maska na pyszczku – to może nas zainspirować. Na przykład idealnym imieniem dla czarnego psa jest „Black”

 • charakter psa może być na tyle stały i specyficzny, że od razu przyjdzie nas do głowy imię dla pupila. „Urwis”, „Happy”, „Pyza” i „Ważniak” od razu budzą skojarzenia

Pamiętajmy, że pies rośnie i dojrzewa. Warto mieć na uwadze fakt, że szczeniak rasy dużej za parę miesięcy nie będzie już puchatą, małą kuleczką, tylko dorodnym psem.

 

Jak wybrać najlepsze imię dla psa?

 

Jak nauczyć psa swojego nowego imienia?

Posiadając psa od małego szczeniaka mamy ułatwione zadanie, ponieważ będzie to pierwsze imię psa, a dodatkowo nadane w okresie, kiedy wiedza jest najlepiej i najszybciej przyswajana. Szczeniak już po paru tygodniach zrozumie jakie wybraliśmy dla niego imię.

Przygarniając dorosłego psa ze schroniska lub fundacji często zdarza się, że pragniemy dla niego innego imienia. Oczywiście taka zmiana jest to możliwa, ale wymaga odrobiny pracy i cierpliwości ze strony opiekuna. Przyzwyczajając psa do nowego imienia, należy za każdym razem gdy pies na nie zareaguje - początkowo tylko poprzez popatrzenie się na nas, zwrócenie uwagi, podniesienie głowy, a w późniejszych etapach również podejściem – nagrodzić psa smakołykiem, głaskaniem lub słowną pochwałą. W miarę zauważania postępów możemy stopniowo odstawiać nagrody.

Imiona dla psów rasowych stanowią spory wyjątek w świecie nazywania psów. Są one zazwyczaj bardzo długie, złożone z paru członów oznaczających przydomek hodowlany i nadane imię oznaczone wielkimi literami. Z punktu widzenia nowego opiekuna psa takie paroczłonowe imię jest mało praktyczne i z znaczącej większości następuję chęć jego zmiany. Jest to oczywiście możliwe i sami możemy wymyślić imię dla swojego rasowego szczeniaka. W rodowodzie pozostanie wpisana długa, pierwotna nazwa, ale w książeczce zdrowia już możemy podać naszą. Zresztą najważniejsze, aby imię się nam podobało, pies na nie reagował oraz aby imię nie powodowało kłopotów z nawoływaniem psa i kontaktem z nim.

Przy posiadaniu większej liczby psów warto nadać im imiona, które łatwo będą mogły rozróżnić. Zmiana tylko jeden literki w imieniu, może skończyć się sytuacjom, że na zawołanie przybiegną oba psy lub nawet cała gromadka.

 

 Przeczytaj więcej o rasach psów, aby dobrać najlepsze imię dla swojego pupila.

 

Karolina Łuszczyk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość