Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dog kanaryjski (Dogo canario) - encyklopedia ras psów

Dog kanaryjski to potężny pies, który na kartach swojej historii wpisane ma walki psów i zacięte bronienie swoich zasobów. Rasa ta została wpisana do rejestru psów agresywnych i na jej posiadanie w Polsce konieczne jest uzyskanie pozwolenia. Pies kanaryjski jest wymagający i bardzo niezależny, nie sprawdzi się dla początkujących opiekunów psów lub jako pierwszy pies. Przez to jest również mało popularny w Polsce i często mylony z cane corso czy dogiem z Majorki.

 

Pies dog kanaryjski.

 

Pochodzenie rasy psa dog kanaryjski

Nazwa rasy psa ściśle nawiązuje do jego pochodzenia. Za kolebkę rasy uznaje się Wyspy Kanaryjskie – Teneryfę i Gran Canario. To tam psy w tym typie były utrzymywane do stróżowania domostw i obrony stad. Masywna postawa, zaciętość charakteru i duża siła szczęk sprawiły, że szybko psy zostały wykorzystywane również do zabawiania ludzi – podczas walk psów. Były one nieustraszone i zazwyczaj wychodziły zwycięsko z bitwy, pokonując inne psy.

Pierwsze wzmianki o psach kanaryjskich pochodzą z XVI wieku. Bardzo długo psy rozmnażały się luźno, bez żadnej kontroli i pracy hodowlanej. Następnie, w czasie rozkwitu zainteresowania walkami psów, rozpoczęto łączenie psów kanaryjskich z molosami specjalnie sprowadzanymi na Wyspy. Po zakazaniu walk psów w całej Hiszpanii, psy tego typu właściwie wymarły. Dopiero ok. 1980 roku hodowcy rozpoczęli prace nad odnowieniem rasy. Mieli do dyspozycji jedynie kilkanaście pozostałych sztuk psów kanaryjskich. Mimo wczesnej historii związanej aż z XVI wiekiem, dogi kanaryjskie zostały zatwierdzone przez Federację Kynologiczną FCI dopiero w 1989 r. Dog kanaryjski wstępnie wpisany jest do grupy II pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła. Psy kanaryjskie nadal jednak nie mogą uzyskać międzynarodowego tytułu championa na wystawach – do tego potrzebne są jeszcze kolejne lata prac hodowlanych nad wyrównaniem rasy, a także procesy biurokratyczne FCI.

Ze względu na nieustabilizowanie genetyczne, a także objawy agresji i niski próg pobudliwości, dogo canario został również wpisany w wykaz ras psów uznawanych za agresywne.

 

Wygląd doga kanaryjskiego

Pies kanaryjski należy do ras średniej wielkości. Wysokość w kłębie dorosłego dogo canario wynosi 60 – 65 cm, suki są kilka centymetrów niższe. Masa ciała ok. 60 kg.

Dog kanaryjski jest psem brachycefalicznym. Oznacza to, że ma spłaszczoną twarzoczaszkę, zgryz nożycowy i może mieć przodozgryz. Uszy szeroko rozstawione, puszczone luźno. W krajach, gdzie dozwolone jest kopiowanie uszu, są one przycinane do trójkątów i stojące. Oczy pies ma małe, czarne. Głowa jest duża, a wrażenie jej masywności dodatkowo potęguje duża ilość luźnej skóry, najwięcej jej na kufie i podgardlu psa. Klatka piersiowa dogo canario jest głęboka i szeroka. Grzbiet lekko wygięty, zad ponad wysokość kłębu. Ogon wysoko osadzony. Pies kanaryjski ma ciało mocne, zbite i masywne. Kościec jest rozbudowany, a postawa pewna. Nogi dobrze umięśnione.

Umaszczenie doga kanaryjskiego jest pręgowane, dozwolone są właściwie każde odcienie, ale wymagana jest ciemna maska. Sierść jest jednowarstwowa – składa się z włosów okrywowych. Krótka, ale włosy są raczej grube i gęsto osadzone. Stosunkowo dużo linieją.

Ogólny wygląd doga kanaryjskiego może przywodzić na myśl cane corso lub doga z Majorki.

 

Sylwetka doga kanaryjskiego.

 

Dog kanaryjski – charakter

Dogi kanaryjskie są molosami i wykazują niektóre cechy typowe dla tej grupy psów. W znanym sobie otoczeniu, które jest pewne i niezmienne, psy kanaryjskie są łagodne i mogą sprawiać wrażenie wręcz flegmatycznych. Oszczędzają energię i użytkują ją trafnie do potrzeb czy nadanego zadania. Natomiast w kontaktach z obcymi osobami, w hałaśliwym i burzliwym miejscu, pies ten przechodzi w tryb obronny. Błyskawicznie reaguje na zaczepki i stan zagrożenia, może wykazywać zachowania agresywne w momencie ignorowania jego sygnałów odstraszających napastnika. Jego nieufność w stosunku do obcych sprawia, że dog kanaryjski uznawany jest za jednego z najlepszych stróży posesji.

Dog kanaryjski potrzebuje dużej przestrzeni do życia, nie sprawdzi się jako pies do mieszkania. Najlepiej odnajdzie się w domu z dużym ogrodem. Konieczne jest zapewnienie mu regularnej aktywności i rozrywki, aby mógł spożytkować swoją energię i emocje. Dogo canario jest dosyć szczekliwy, natężenie jego szczekania jest niskie, głośne i przeszywające.

Dogo canario pochodzący z renomowanej hodowli i przy dobrej socjalizacji, staje się opiekunem członków swojej rodziny. Jednak jego kontakty z dziećmi zawsze powinny być pod kontrolą osób dorosłych. Pies ten nie nadaje się do życia w domu z innymi, mniejszymi od siebie, zwierzętami.

 

Dog kanaryjski pręgowany.

 

Pielęgnacja doga kanaryjskiego

Brachycefaliczność wyznacza kilka punktów newralgicznych u dogów kanaryjskich. Psy te mogą często cierpieć na duszności, chrapać i charczeć. Mają nawracający kamień nazębny, a także mogą występować problemy z przeżuwaniem pokarmu. W przypadku dogo canario warto rozważyć karmę półwilgotną, a także należy regularnie czyścić zęby psu specjalnymi preparatami. W przypadku karmienia dogo canario bardzo dobrze sprawdza się również BARF.

 

Dog kanaryjski - cena

Cena za szczeniaka doga kanaryjskiego wynosi od 4000 do 5000 zł. Przy wyborze psa tej rasy bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie hodowli i wybranie szczeniaków tylko od polecanych hodowców, którzy doskonale znają rasę i przeszli przez wiele pokoleń uznanych na wystawach psów.

Przed zakupem szczeniaka dogo canario upewnij się, że dostaniesz pozwolenie na posiadanie psa rasy z wykazu psów agresywnych, a także że zapewnisz psu odpowiednie warunki do zapewnienia jego potrzeb behawioralnych.

Miesięczny koszt utrzymania psa kanaryjskiego to około 500 zł. Największe koszty to wysokiej jakości karma dla psa, w przypadku karmienia BARFem koszty wychodzą niższe.

 




Karolina Łuszczyk

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość