Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Cane corso (italiano) - najważniejsze informacje o rasie

Cane corso ze względu na rozpowszechnienie rasy na terenie Włoch nazywany bywa także Cane corso italiano. To pies stróżujący i obronny, mocno oddany swoim opiekunom. Jest spokojny, zrównoważony, inteligentny i bardzo spostrzegawczy. Średnia długość życia przedstawicieli tej rasy to 10–11 lat.

 

Cane corso to rasa, która uległa niemal całkowitemu wyginięciu. Jej odbudowywaniem zajęto się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo że lubi przebywać w towarzystwie ludzi, potrzebuje czasu, aby przekonać się do człowieka, bowiem niełatwo obdarza go zaufaniem. Cane corso jest czuły, lubi zabawę, o ile odpowiednio się go do niej zachęci.

 

Cane corso mimo dużych rozmiarów ciała jest psem bardzo łagodnym i przywiązującym się do jednego opiekuna. Potrzebuje jednak trochę czasu, aby zaufać ludziom.

 

Historia rasy cane corso italiano

Rasa cane corso wywodzi się z Półwyspu Apenińskiego. Uważa się, że przodkiem był dawny molos rzymski canis pugnax. Cane corso to pies bardzo popularny we Włoszech, a zwłaszcza na terenach Samnium, Lukanii, Apulii oraz w prowincjach Bari i Foggia. Skąd wzięła się jego nazwa? Etymologia jest dość niepewna. Zdaniem jednych corso wywodzi się z łacińskiego cohors, co oznacza „opiekun”, „strażnik”. Inni uważają, że wiąże się z określeniem corso, które oznacza dzika i używane było do opisu psów pomagających w polowaniach na nie.

Cane corso należy do Grupy II FCI: Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

 

Cane corso – sylwetka

Cane corso to pies o muskularnej, atletycznej budowie. Kolor oczu dopasowany jest przeważnie do barwy umaszczenia, które bywa rozmaite. Spotyka się cane corso w kolorze biszkoptowym, czarnym, jasnoszarym, szarym grafitowym, jasnopłowym, szarym łupkowym, płowo-czerwonym, pręgowanym, ciemnopłowym i w wielu innych. Pies cane corso ma krótką, gęstą, błyszczącą sierść. Ze względu na niewielką ilością podszerstka warto przy brzydkiej pogodzie zadbać o jego komfort cieplny, zakładając odpowiednie ubranka dla psa. Dla czworonogów tak dużych jak psy cane corso można nabyć elementy garderoby.

 

Psy cane corso ze względu na swoje pochodzenie oraz inteligencję potrzebują dużej dawki zarówno aktywności fizycznej jak i psychicznej.

 

Cane corso – zachowanie i charakter

Rasa psa cane corso przez niezwykle okazałe rozmiary odstrasza nieco swoim wyglądem. To na szczęście mylne pierwsze wrażenie, bowiem czworonogi te są niezwykle eleganckie, zwinne, spokojne i zrównoważone. Cane corso ma łagodny charakter, zwłaszcza w stosunku do dzieci i jest mocno przywiązany do opiekunów. Potrzebuje jednak trochę czasu, by przekonać się do obcej osoby.

 

Pies ten jest bardzo inteligentny. Szybko analizuje sytuację i podejmuje adekwatne działanie. Warto pielęgnować tę zdolność odpowiednimi interaktywnymi zabawkami. To najlepsze narzędzie do trenowania inteligencji. Wśród najbardziej popularnych są piramida/wieża łamigłówka na smakołyki, mata węchowa i piłka na smakołyki.

 

Rasa psa cane corso jest stosunkowo mało zainteresowana szkoleniem, ale przy odpowiednim podejściu będzie podążać za wskazówkami trenera. Jego szkolenie wymaga odpowiedniej dawki wiedzy i doświadczenia. Warto wspomagać motywację psa. W tym nieocenione są przysmaki dla psa.

 

Zobacz ofertę gryzaków dla psów

 

 

Cane corso italiano nie lubi zostawać sam na długie godziny. Jego opiekunowie muszą zadbać, aby już od szczeniaka przyzwyczajany był do ich nieobecności. Co więcej, powinni zapewnić pupilowi jakieś czasoumilacze, dzięki którym łatwiej zniesie samotność. Zająć go mogą kości i naturalne gryzaki, które dodatkowo mają korzystne działanie na stan jamy ustnej.

 

Przeczytaj również: Jak dobrać odpowiedni kaganiec dla psa?

 

Cane corso polecane jest do rodzin mieszkających w domkach z ogrodem. Psy te uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu i bieganie.

 

Cane corso – potrzeby

Cane corso to rasa, która może mieszkać w domu, lecz ze względu na gabaryty, zamiłowanie do przebywania na świeżym powietrzu, potrzeby związane z ruchem lepiej, aby decydowały się na niego osoby posiadające podwórko. Należy zapewnić mu odpowiednią budę dla psa. Zobacz, jakie domki dla psów znajdują się w ofercie Fera.pl. Przez jego rozmiary kłopotliwe okazać się może także podróżowanie. Najlepiej podróżować własnym samochodem, wówczas można zapewnić pupilowi dogodne warunki. Warto przeznaczyć dla niego cały bagażnik i na wypadek ewentualnych zanieczyszczeń zabezpieczyć go specjalnymi matami. Psa można przewozić w transporterze, jednak musi być wystarczająco duży, by nie ograniczał jego ruchów.

 

Karma dla cane corso powinna być dostosowana do etapu życia, masy ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowia psa. Zapotrzebowanie energetyczne najlepiej ustalić ze specjalistą lub korzystać z informacji zawartych na opakowaniu karmy. Zaleca się wybieranie karm przeznaczonych dla psów dużych ras. Powinny być też wysokiej jakości, aby czworonóg nie miał problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

 

Zdrowie i pielęgnacja cane corso

Cane corso to rasa psa nie wymagająca specjalnej pielęgnacji. Umiarkowanie traci sierść, z wyjątkiem okresów linienia, jakie przypadają na wiosnę i jesień. Aby miał zdrową, piękną i błyszczącą sierść, wystarczy cotygodniowe wyczesanie. Konieczne jest regularne czyszczenie uszu i oczu oraz okresowe kąpanie.

Cane corso italiano najczęściej zmaga się ze skrętem żołądka, padaczką i dysplazją stawów biodrowych i łokciowych. W ostatnim przypadku zapewnić trzeba źródła chondroityny i glukozaminy, które wpływają na zdrowie stawów.

 

 

Cane corso - cena

Na posiadanie cane corso nie jest konieczne posiadanie pozwolenia wydanego przez burmistrza czy prezydenta miasta. Cane corso nie jest w Polsce wpisany na listę ras psów agresywnych, stąd też psa może posiadać każdy.

Wybór psa tej rasy powinien być dokładnie przemyślany, a hodowla sprawdzona i koniecznie zrzeszona w Związku Kynologicznym. Daje to większą pewność co do charakteru psa i jego stabilności. Cane corso z niepewnego źródła może wykazywać zachowania agresywne oraz psoaidać niski próg tolerancji.

Cena za szczeniaka cane corso to od 4000 do 5000 zł. Pamiętaj, że wybierając takiego psa nie można oszczędzać pieniędzy na szczeniaku. Dodatkowo, późniejsze koszty utrzymania cane corso miesięcznie wychodzą nawet 500 - 600 zł. 

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Zdjęcia: Canva.com

Komentarze

Nowa wiadomość
Szanowna Pani,
Bardzo proszę o zweryfikowanie publikowanych informacji na temat rasy. Cane Corso to psy dla doświadczonego i konsekwentnego przewodnika. Wymagają stosownej suplementacji w okresie wzrostu, z dbałości o stawy. Sama karma nie jest wystarczająca. Zdarza się, że psy tej rasy mają alergie pokarmowe. Zdarzają się przypadki dysplazji. Obserwuje się przypadki, że psy Cane Corso wykazują obniżoną tolerancję dla obcych osób w bliskim otoczeniu, nie tylko w domu, ale również w przestrzeni publiczej. Cane corso nie zawsze lubi dzieci - podobnie, jak psy wielu innych ras. Cane corso to pies bardzo wrażliwy i inteligentny z natury, a co za tym idzie: wymagający, angażujący opiekuna, lubiący treningi, podatny na szkolenie, potrzebujący ćwiczeń umysłowych, ale także konsekwentnego wyznaczania granic. Nie bez przyczyny nierzadko jest wybierany do pracy w służbach mundurowych. Nie jest to pies do pilnowania obejścia, z uwagi na potrzebę kontaktu z człowiekiem (opiekunem, rodziną, do której należy), jak i niewielką ilość podszerstka pies Cane Corso nie powinien mieszkać w budzie i nocować na zewnątrz. Poza tym nawet te psy, które mieszkają w wolnostojącym domu/segmencie z ogrodem potrzebują codziennych spacerów i aktywności poza terenem zamieszkania i poza własnym ogrodem. Jeśli pies ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, a na spacerach aktywnie spędza czas (nie mówimy tu o bieganiu przy rowerze), to z prawidłową masą mięśniową i właściwie zbilansowaną karmą zakładanie zdrowemu psu zimą ubrania nie jest potrzebne. Cena szczeniaka rasy cane corso z hodowli to wydatek rzędu 4000-7000 zł. Koszty miesięczne utrzymania, wliczając nie tylko wyżywienie, ale i suplementy, wizyty weterynaryjne, zabawki, treningi, akcesoria, to kwoty przekraczające 500-600 zł miesięcznie. Od 15 lat posiadam psy rasy cane corso.
Z uszanowaniem
Joanna Dworska
Dzien dobry!
Bardzo proszę o zaktualizowanie informacji dotyczącej psów rasy Cane Corso. Nie trzeba mieć żadnego pozwolenia na posiadanie Cane Corso. Nie jest to rasa wpisana w Polsce na listę psów agresywnych. Cane Corso to nie Presa Canario. Nie jest to pies kanaryjski ani z Majorki to całkiem inne rasy.
Wprowadza Pani w błąd użytkowników Google bo pierwszy artykuł jaki wyskakuje po wpisaniu " Cane corso pozwolenie" jest właśnie Pani artykuł.
Proszę sprawdzić informacje przed opublikowaniem.
Pozdrawiam
Natalia
Szczęśliwa posiadaczka Cane Corso.
"Bez wymaganego pozwolenia"