Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Surowe mięso dla psa – dobry czy zły wybór?

W dobie łatwo dostępnych, specjalistycznych karm wydaje się zbędne, wręcz niepotrzebne, podawanie udomowionemu zwierzęciu mięsa niepoddanego obróbce termicznej. Trzeba jednak mieć świadomość, że posiłek w takiej formie nie jest szkodliwy. Jakie zatem surowe mięso dla psa powinniśmy wybrać, aby mu nie zaszkodzić?

 

Wielu właścicieli czworonogów nie ma pewności, czy psy mogą jeść surowe mięso. Kwestia ta od wielu lat jest przedmiotem sporów psich dietetyków i innych specjalistów od żywienia. Surowe mięso dla szczeniaka to zły pomysł, ponieważ ani jego uzębienie, ani organizm nie są przystosowane do jedzenia kości lub samego mięsiwa. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby w ten sposób, z dodatkiem suplementów, odżywiać dorosłego pupila. Dieta BARF, bo tak fachowo określa się ten sposób żywienia, ma sporo zwolenników.

 

Pies jest przystosowany do spożywania surowego mięsa. Biały owczarek szwajcarski z przyjemnością wgryza się w kawałek mięsa.

 

Surowe mięso dla psa, czyli dieta BARF dla psa. Czy pies może jeść surowe mięso?


BARF, czyli biologically appropriate raw food, jest sposobem żywienia polegającym na podawaniu odpowiednio zbilansowanego surowego mięsa psom i innym zwierzętom domowym. Skrót ten w dosłownym tłumaczeniu oznacza biologicznie przystosowaną surową dietę. Powstał wiele lat temu w wyniku obserwacji pierwotnych psich zachowań z okresu, gdy zwierzęta te uznawano za drapieżniki. Z czasem zwierzęta stawały się coraz bardziej udomowione, ale niektórym właścicielom nie przeszkadzało to w dalszym karmieniu ich produktami niepoddanymi obróbce termicznej. W BARF surowe mięso dla psów łączy się ze specjalnie dobranymi suplementami, tłuszczami, a czasami również warzywami w niewielkiej ilości. W ten sposób powstaje prawidłowo zbilansowany posiłek.

Dieta BARF ma wielu zwolenników, ale też przeciwników. Niektórzy uważają, że jej efektem, zwłaszcza w przypadku podawania psu samego surowego mięsa, jest agresja zwierzęcia. Nie jest to prawdą, ponieważ czworonogi mają wrodzony instynkt drapieżników. O ich codziennym zachowaniu decyduje sposób wychowania, a nie żywienia. Zresztą dieta jest popularna również wśród producentów karm, o czym można się przekonać na zakupach. Sklepów oferujących surowe mięso dla psów jest wiele. Porcje są zamrożone i zawierają dodatki, które pozwolą czworonogowi długo cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dieta BARF ma jeszcze jedną ważną zaletę. Posiłki przygotowane samodzielnie lub kupione mrożone nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla psów szczególnie wymagających lub będących alergikami. Jeśli jednak sami komponujemy codzienne psie menu, powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj mięsa, które chcemy zaserwować pupilowi. Niestety nie każde jest odpowiednie, a zepsute lub przeleżane, może być przyczyną niestrawności i innych chorób.

 

Mięso w diecie BARF musi być dokładnie zbilansowane pod kątem potrzeb danego osobnika. Istnieją specjalne kalkulatory pomagające wyliczać ilość składników do mieszanki.

 

Surowe mięso mielone czy w kawałku? Jakie mięso w diecie BARF dla psa wybrać?

W składzie mięsa znajdują się białka i tłuszcze, które dla psa są najbardziej wartościowe i nie można mu odmawiać takiego przysmaku. Mięso lepiej jednak kupić w kawałku, ponieważ zmielone może nie być tak pełnowartościowe, jak nam się wydaje.

Przeczytaj o zalecanych proporcjach ile białka w karmie dla psa powinno się znajdować.

Ulubionym pożywieniem psów jest drób oraz wołowina, z dodatkiem podrobów. Zaleca się, aby czworonogi unikały surowej wieprzowiny.

Dieta BARF zakłada też podawanie kości, ale nie zawsze jest to dobrym pomysłem. Surowe zawierają cenny szpik, który dla psa jest prawdziwym rarytasem. Jednak gotowane nie spełniają już swojej funkcji. Podczas obróbki termicznej stają się miękkie i niebezpieczne, ponieważ łatwo się łamią lub kruszą. Pies mógłby się nimi zadławić, skaleczyć w podniebienie, a takie odłamki gotowanych czy pieczonych kości mogą być nawet przyczyną perforacji żołądka lub jelit. Nigdy nie podajemy zwierzętom kości po obróbce termicznej, ani gołych kości. Można podać jedynie mięsne kości, czyli kości okolone mięśniami. Taki przysmak pozwala na czyszczenie zębów, ćwiczenie mięśni szczęk, a przede wszystkim odżywia i dostarcza niezbędnych substancji pokarmowych.

Niezbyt dobrym pomysłem jest podawaniu psu dziczyzny. Mięsa tego typu lepiej unikać, ponieważ dziki mogą przenosić różne choroby. Jednym z takich schorzeń jest wścieklizna rzekoma.

Nie zaleca się również mieszania psu gotowych karm suchych z surowym mięsem i dietą BARF. Takie postępowanie mogłoby doprowadzić jedynie do problemów gastrycznych, niedoborów lub przedawkowania niektórych składników, a także do groźniejszych schorzeń, w tym zatruć.

Podawanie psu surowego mięsa, jako karmienie BARFem jest bardzo dobrym wyborem, korzystnym dla zdrowia. Zanim przejdziemy na dietę BARF, nauczmy się jednak odpowiednio bilansować posiłki i pamiętajmy, że pies nie może jeść wyłącznie mięsa. Dieta BARF komponowana jest pod każdego osobnika osobno, pod jego konkretne potrzeby, masę ciała, wiek i aktywność. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na posiłek BARF. Ten sposób żywienia wymaga od opiekuna sporej wiedzy i konsekwencji, a także regularnego przygotowywania posiłków, jednak poprawa kondycji i witalności psa na tej diecie jest warty tej pracy. Pamiętajmy, że pies potrzebuje witamin i niezbędnych mikroelementów, które dodadzą mu energii i chęci do zabawy, a przede wszystkim utrzymają go w dobrej kondycji przez wiele lat.

 

 

Ewa Żuchowska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość