Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Dog argentyński - najważniejsze informacje o rasie - Encyklopedia psów

Uznawany w Polsce za jedną z ras agresywnych - dog argentyński to w gruncie rzeczy silny, ale oddany i lojalny pies rodzinny. Znakomicie sprawdzi się jako pies stróżujący, ale odpowiednie wychowanie czyni z niego wspaniałego, łagodnego dla przewodnika przyjaciela.

Dog argentyński nie cieszy się w Polsce dużą popularnością i ma opinię psa groźnego. Czy rzeczywiście należy się go bać? Dowiedz się więcej o tej wspaniałej rasie.

 

Dog argentyński jest psem rasy dużej, dopuszczalny jest tylko o białym umaszczeniu.

 

Dog argentyński - historia rasy

Historia tej rasy liczy niespełna sto lat - narodziła się ona w prowincji Córdoba w Argentynie. Celem twórcy - lekarza Antonio Nores Martinez - było wyhodowanie psa, który będzie sprawdzał się idealnie jako pies stróżujący i łowca, a przy tym będzie zrównoważony i rodzinny. W tym celu skrzyżowano doga z psami walczącymi. Wśród psów użytych do krzyżówek znalazły się m.in. dog niemiecki, bokser, mastif hiszpański, buldog, bulterier, duży pies pirenejski, pointer, wilczarz irlandzki i dog de Bordeaux.

Jest to jedyna rasa pochodząca z Argentyny i w rodzimym kraju cieszy się dużą popularnością - wykorzystywana jest w polowaniach i w służbach mundurowych. W Europie rasa jest najbardziej popularna we Francji, Włoszech i Rosji. W Polsce nie cieszy się dużą popularnością i znajduje się na liście psów uznawanych za agresywne.

Dog argentyński należy do grupy II Pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, pozostałe rasy

 

Zobacz akcesoria treningowe dla psów

 

Pies argentyński - sylwetka

Dog argentyński jest to duży, silny, masywny pies w typie mastifa osiągający wagę 36 - 45 kg i wielkość 62 cm - 68 cm (psy), 60 cm - 65 cm (suki). Sierść krótka, przylegająca i gładka - w zimnym klimacie możliwy jest podszerstek. Sierść jest zawsze biała - dopuszczalna jest jedynie ciemna łatwa wokół oka. Czy istnieje dog argentyński czarny? Nie - jakiekolwiek inne umaszczenie poza białym jest niedopuszczalne. Jeżeli szukamy podobnego psa, ale w ciemnym kolorze warto zwrócić uwagę na cane corso i psa kanaryjskiego.

Mimo silnej budowy, przez którą buldog argentyński wygląda na ociężałego, jest to pies bardzo zwinny i szybki.

 

Szczeniak doga argentyńskiego.

 

Dog argentyński - charakter i zachowanie

Dog argentyński - zwany również owczarkiem argentyńskim - to pies o groźnym wyglądzie i silnym charakterze. Z uwagi na potencjalne zagorożenie znajduje się on na liści psów uznawanych za agresywne. Czy rzeczywiście jest agresywny? Zanim go tak surowo ocenimy, zachęcamy do przeczytania artykułu Najgroźniejsze rasy psów. W czym tkwi agresja psów? - w którym wyjaśniamy, że żadna rasa sama w sobie nie jest agresywna, ale te potencjalnie agresywne wymagają czasem tylko bardziej doświadczonego opiekuna.

Tak jest i tym razem. Dog argentyński w rękach odpowiedzialnego i stanowczego opiekuna staje się wspaniałym, lojalnym i oddanym psem rodzinnym. Ważne jest, aby już od samego początku zapanować nad jego nieco dominującym charakterem i odpowiednio go socjalizować np. uczestnicząc w szkoleniach dla szczeniąt. Pies ten jest podatny na szkolenie, ale musi być ono konsekwentne - w innym przypadku, w dogu mogą obudzić się niezmierzone pokłady samodzielności i upartości.

Dog argentyński i dzieci? Nie ma przeszkód, aby dog argentyński był w domu, w którym są dzieci. Potrafi on być cierpliwym towarzyszem i obrońcą. Warto jednak z uwagi na jego gabaryty i siłę, zwracać uwagę na zabawę zwłaszcza z małymi dziećmi.
Z uwagi na korzenie, pies ten nie najlepiej dogaduje się z innymi psami i kotami - dlatego należy uważać podczas spacerów i raczej nie planować kolejnych zwierząt decydując się na doga argentyńskiego.

Pies ten zdecydowanie nie jest leniwym kanapowcem - uwielbia ruch i wszelkie zabawy. Znakomicie sobie radzi z zabawami węchowymi jak maty czy gry dla psów. W domu jednak zwykle jest spokojny i zdystansowany - o ile na dworze zazna odpowiedniej ilości ruchu.

 

Dog argentyński na wystawie psów.

 

Buldog argentyński - zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Dog argentyński z reguły jest psem odpornym na choroby i wytrzymałym, ale ze względu na biały kolor sierści jest narażony na głuchotę. Dlatego warto u szczeniąt w wieku 7-8 tygodni przeprowadzić badanie BAER, które pozwala wykryć głuchotę jednostronną, trudną do zauważenia w życiu codziennym. Ponadto może mieć skłonności do alergii pokarmowych, oraz jak większość dużych ras - dotyka ich głównie dysplazja biodrowa i łokciowa. A w starszym wieku, może chorować na artrozę, czyli chorobę zwyrodnieniową stawów.

Sierść psa tej rasy jest łatwa w pielęgnacji. Wystarczy szczotkować go dwa do trzech razy w tygodniu, używając szczotki do krótkiej sierści.

 

 

Dog argentyński – cena i hodowla

Cena doga argentyńskiego waha się w okolicach 2000 zł – w zależności od hodowli. Nie jest to pies popularny w Polsce, więc na szczeniaki doga argentyńskiego czasem trzeba długo poczekać. Z uwagi na złożony charakter rasy istotne jest, aby kupować szczeniaki wyłącznie ze sprawdzonej hodowli! Kupno szczeniaka z tzw. pseudohodowli grozi tym, że pies będzie miał niestabilny charakter i rzeczywiście będzie mógł przejawiać zachowania agresywne.

Miesięczne utrzymanie doga argentyńskiego jest drogie - wynosi około 500 - 600 zł.

 

 

Natalia Bąk

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość