Nr 1 2020
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!

Wilczarz irlandzki – najważniejsze informacje o rasie

Wilczarz irlandzki to pies niezwykle zrównoważony i oddany opiekunom. Jest spokojny i lubi pieszczoty. To doskonały łowca. Nazywany jest też chartem irlandzkim. Potrzebuje sporej dawki aktywności fizycznej. Chart irlandzki jest cierpliwy w stosunku do dzieci, lecz ze względu na gabaryty nie powinny z nim zostawać same.

Wilczarz irlandzki jest psem spokojnym, zrównoważonym, chętnie współpracującym z opiekunem, a przy tym dość mocno niezależnym i upartym. Dobrze wychowany nie powinien mieć trudności z zaakceptowaniem innych zwierząt. Decydując się na wilczarza należy mieć na uwadze wysokie koszty jego utrzymania.

 

Wilczarz irlandzki jest najwyższym spośród psów. Jego minimalna wysokość w kłębie wynosi 79 cm i nie ma górnej granicy.


Wilczarz irlandzki – historia rasy

W klasyfikacji FCI wilczarz irlandzki figuruje w grupie 10 – Charty i w sekcji 2 – Charty szorstkowłose. To bardzo stara rasa. Jej początki sięgają jeszcze czasów przed naszą erą. Szczątki psów o tym typie żyjące w epoce brązu odkryto w Irlandii. Uważa się, iż przodkowie wilczarzy są silnie związani z kulturą Celtów. Wilczarz irlandzki pełnił niegdyś rolę myśliwego specjalizującego się w polowaniu na grubszą zwierzynę, np. na wilki czy jelenie. Obecnie sprawdza się zwłaszcza jako pies do towarzystwa.

 


Wilczarz irlandzki – sylwetka

Irlandzki wilczarz to pies sporych rozmiarów. Dorosłe osobniki osiągają 40–54 kg masy ciała i 71–81 cm wzrostu (suki), 79–86 cm (psy). Mają muskularną i mocną budowę ciała, średniej długości sierść, która jest przeważnie w kolorze białym, szarym, czarnym, pręgowanym, płowym bądź czerwonym. Powinna być twarda i szorstka na kończynach, głowie i tułowiu. Mają też miękki i krótki podszerstek. Najbardziej pożądane są ciemne oczy.

 

Pierwsze zapiski o wilczarzach irlandzkich pochodzą z 391 roku przed Chrystusem. Były wtedy wykorzystywane do polowań na duże ssaki - jelenie, wilki, lisy.


Wilczarz irlandzki – zachowanie i charakter

Wilczarz irlandzki jest oddany swoim najbliższym i bardzo wrażliwy. Nie bywa strachliwy ani agresywny. Okazuje raczej przyjacielskie nastawienie, nawet do obcych. To inteligentny pies, który chętnie i szybko się uczy, choć ze względu na silny charakter bywa uparty. Podczas nauki ważne jest odpowiednie motywowanie go. Tresura okaże się przyjemniejsza i przyniesie lepsze efekty przy wzmocnieniu w postaci smaczków. Podczas szkolenia zatem przyda się odpowiednie miejsce na ich przechowywanie, jak np. torba na przysmaki.

Wilczarz irlandzki potrzebuje dużo ruchu. Młode czworonogi bardzo lubią spędzać czas na zabawie. Z wiekiem pies tej rasy staje się spokojniejszy. Wspólną zabawę urozmaicić mogą zabawki np. te do rzucania.

Choć wilczarz jest psem energicznym, bywa bardzo spokojny. Nie ma skłonności do ucieczki, lecz zdarzyć się może, że jeśli wyczuje trop, może za nim podążyć. Warto zatem wyposażyć go w adresówkę.

 


Wilczarz irlandzki – potrzeby, zdrowie, pielęgnacja

Średnia długość życia psów rasy wilczarz irlandzki wynosi 6–10 lat. Są średnio odporne na upały. Wśród jednych z częściej występujących dolegliwości, które je dotykają, wymienia się m.in. skręt żołądka, dysplazję stawów biodrowych (rzadziej łokciowych), problemy natury kardiologicznej i okulistycznej. Mają też wrodzoną podatność do występowania nowotworów. Chart irlandzki wilczarz nie należy do psów wybrednych. Nie jest typem żarłoka. Zje zarówno posiłek przygotowany jako dieta BARF, jak i gotową karmę. Ważne, aby dieta była zbilansowana.

Psy wilczarze nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Konieczne jest regularne szczotkowanie i trymowanie. W tym celu zapoznaj się z ofertą szczotek i grzebieni. Nie trzeba go często kąpać. Najlepiej tylko wtedy, kiedy jest konieczność. Ważna jest czystość oczu i uszu oraz przycinanie pazurów.

 

Może Cię zainteresować: Jak obcinać pazury u psa?

Wilczarz jest spokojnym i zrównoważonym psem, lubi bieganie. Polecany jest dla osób wrażliwych, mających dużo czasu i pieniędzy, aby mu je poświęcić.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość
11000232
 

Producent: 

TRIXIE

wysyłamy w 48 godziny

3539
149.80  159.80   

Linia produktowa: 

Josera Festival Adult, 

Waga opakowania (kg): 

15, 

Wielkość pupila: 

Uniwersalne, 

Producent: 

JOSERA

Faza życia: 

Dorosły, 

Wiek pupila od: 

12 miesiąca, 

Białko dominujące: 

Drób

Karma Super Premium dla psów Josera Festival Bezglutenowa karma dla wybrednych, dorosłych psów średnich i dużych ras Swoją wyjątkową smakowitość karma zawdzięcza granulkom otoczonym w pysznym sosie oraz dodatkowi łososia. Może być podawana w formie...
Kupując ten produkt otrzymasz: 37 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+

55093
37.98   

Wielkość pupila: 

Rasy duże, 

Waga opakowania (kg): 

1.4, 

Producent: 

ROYAL CANIN

Faza życia: 

Dorosły, 

Białko dominujące: 

Produkty pochodzenia zwierzęcego

Royal - Canin Maxi Adult Zalety Skład Opinie eBook Promocje Pytania i porady Maxi Adult Rozwiązanie żywieniowe opracowane specjalnie dla dorosłych psów, powyżej 15 miesiąca życia, ras dużych, o masie ciała 26-44 kg. Dowiedz się...
Kupując ten produkt otrzymasz: 9 pkt
wysyłamy w 48 godziny
+