Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Wilczarz irlandzki – najważniejsze informacje o rasie

Wilczarz irlandzki to pies niezwykle zrównoważony i oddany opiekunom. Jest spokojny i lubi pieszczoty. To doskonały łowca. Nazywany jest też chartem irlandzkim. Potrzebuje sporej dawki aktywności fizycznej. Chart irlandzki jest cierpliwy w stosunku do dzieci, lecz ze względu na gabaryty nie powinny z nim zostawać same.

Wilczarz irlandzki jest psem spokojnym, zrównoważonym, chętnie współpracującym z opiekunem, a przy tym dość mocno niezależnym i upartym. Dobrze wychowany nie powinien mieć trudności z zaakceptowaniem innych zwierząt. Decydując się na wilczarza należy mieć na uwadze wysokie koszty jego utrzymania.

 

Czarny wilczarz irlandzki w porównaniu z maltańczykiem.

 

Wilczarz irlandzki – historia rasy

W klasyfikacji FCI wilczarz irlandzki figuruje w grupie X – Charty i w sekcji 2 – Charty szorstkowłose. To bardzo stara rasa. Jej początki sięgają jeszcze czasów przed naszą erą. Pierwsze zapiski o wilczarzach irlandzkich pochodzą z 391 roku przed Chrystusem. Szczątki psów o tym typie żyjące w epoce brązu odkryto w Irlandii. Uważa się, iż przodkowie wilczarzy są silnie związani z kulturą Celtów. Wilczarz irlandzki pełnił niegdyś rolę myśliwego specjalizującego się w polowaniu na grubszą zwierzynę, np. na wilki czy jelenie. Obecnie sprawdza się zwłaszcza jako pies do towarzystwa.

 

Wilczarz irlandzki – wzrost i sylwetka

Irlandzki wilczarz to pies sporych rozmiarów. Dorosłe osobniki osiągają 40–54 kg masy ciała. Wzrost wilczarza irlandzkiego to 71–81 cm (suki), 79–86 cm (psy). Wilczarz irlandzki jest najwyższym spośród psów. Jego minimalna wysokość w kłębie wynosi 79 cm i nie ma górnej granicy.

Psy te mają muskularną i mocną budowę ciała, średniej długości sierść, która jest przeważnie w kolorze białym, szarym, czarnym, pręgowanym, płowym bądź czerwonym. Powinna być twarda i szorstka na kończynach, głowie i tułowiu. Mają też miękki i krótki podszerstek. Najbardziej pożądane są ciemne oczy.

 

Wilczarz irlandzki kremowy.

 

Wilczarz irlandzki – charakter i zachowanie

Wilczarz irlandzki jest oddany swoim najbliższym i bardzo wrażliwy. Nie bywa strachliwy ani agresywny. Okazuje raczej przyjacielskie nastawienie, nawet do obcych. To inteligentny pies, który chętnie i szybko się uczy, choć ze względu na silny charakter bywa uparty. Podczas nauki ważne jest odpowiednie motywowanie go. Tresura okaże się przyjemniejsza i przyniesie lepsze efekty przy wzmocnieniu w postaci smaczków. Podczas szkolenia zatem przyda się odpowiednie miejsce na ich przechowywanie, jak np. torba na przysmaki.

Wilczarz irlandzki potrzebuje dużo ruchu. Młode czworonogi bardzo lubią spędzać czas na zabawie. Z wiekiem pies tej rasy staje się spokojniejszy. Wspólną zabawę urozmaicić mogą zabawki np. zabawki do rzucania.

Choć wilczarz jest psem energicznym, bywa bardzo spokojny. Nie ma skłonności do ucieczki, lecz zdarzyć się może, że jeśli wyczuje trop, może za nim podążyć. Warto zatem wyposażyć go w adresówkę dla psa.

 

 

Wilczarz irlandzki – zdrowie, potrzeby, pielęgnacja

Średnia długość życia psów rasy wilczarz irlandzki wynosi 6–10 lat. Są średnio odporne na upały. Wśród jednych z częściej występujących dolegliwości, które je dotykają, wymienia się m.in. skręt żołądka, dysplazję stawów biodrowych (rzadziej łokciowych), problemy natury kardiologicznej i okulistycznej. Mają też wrodzoną podatność do występowania nowotworów. Chart irlandzki wilczarz nie należy do psów wybrednych. Nie jest typem żarłoka. Zje zarówno posiłek przygotowany jako dieta BARF, jak i gotową karmę dla psa. Ważne, aby dieta była zbilansowana.

Psy wilczarze nie potrzebują specjalnej pielęgnacji. Konieczne jest regularne szczotkowanie i trymowanie. W tym celu zapoznaj się z ofertą szczotek i grzebieni. Nie trzeba go często kąpać. Najlepiej tylko wtedy, kiedy jest konieczność. Ważna jest czystość oczu i uszu oraz przycinanie pazurów.

 

Może Cię zainteresować: Jak obcinać pazury u psa?

Wilczarz jest spokojnym i zrównoważonym psem, lubi bieganie. Polecany jest dla osób wrażliwych, mających dużo czasu i pieniędzy, aby mu je poświęcić.

 

Wilczarz irlandzki - cena

Szczeniak wilczarza irlandzkiego kosztuje 6000 - 7000 zł. Wilczarze uchodzą za drogą rasą psów, a hodowle tej rasy nie są w Polsce popularne. Cena wilczarza irlandzkiego zależna jest od płci osobnika, historii pokoleniowej danego szczeniaka oraz od podejścia samej hodowli - wyboru karmy do zywienia psów, kupowania akcesoriów i dodatków dla psów.

Posiadając psa tej rasy trzeba się nastawić na wysokie koszty opieki weterynaryjnej oraz karmy dla psa. Miesięczny koszt utrzymania wilczarza irlandzkiego może wynieść nawet 500 zł.

 

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość