Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Cockapoo – najważniejsze informacje o rasie

Cockapoo to rasa psa nie uznawana oficjalnie przez światowe organizacje kynologiczne, a mimo to ciesząca się ogromnym zainteresowaniem. Jej przedstawiciele to niezwykle radosne, inteligentne i uroczo wyglądające czworonogi. Zwykle są łatwe do wyszkolenia. Nadają się dla rodzin z dziećmi.

Coraz bardziej popularne staje się nie posiadanie psa rasowego, a mieszańca, którego rodzice byli przedstawicielami dwóch różnych ras. Przykładem takiego połączenia jest cockapoo. Psy te nazywane bywają także cockerpoo lub spudlem. Największe grono wielbicieli mają w Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii.

 

 Cockapoo jest mieszańcem psów dwóch ras - spaniela i pudla. Jego charakter zależny jest od puli genów jakie w większości odziedziczy.


Cockapoo – historia rasy

Cockapoo to psia hybryda powstała z połączenia pudla i cocker spaniela. Nie figuruje w klasyfikacji FCI, AKC czy UKC. Nie jest oficjalnie akceptowaną rasą. Pierwsze informacje na temat cockapoo pochodzą z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Psy te pochodzą z USA, tam też w 1998 roku Mary Foley założyła Amerykański Klub Cockapoo. Organizacja ma na celu wspieranie hodowców, promowanie rasy, udzielanie informacji na temat zdrowia, pielęgnacji i wychowania cockapoo.

 


Cockapoo – sylwetka

Cockapoo to psy średniej wielkości. Dorosłe osobniki osiągają 25–38 cm wysokości w kłębie i do 12 kg masy ciała. Cockapoo mają mocną, ale nie przysadzistą sylwetkę. Charakterystyczna jest dla nich dość duża, zaokrąglona głowa. Mają wełnistą, falowaną i jedwabiście gładką sierść. Spotyka się wiele odmian kolorystycznych, w tym m.in. podpalana, czarna punktowana, kremowa, srebrzysta, biała, marmurkowa, pręgowana, beżowa z szarymi i brązowymi znaczeniami. Na czole mają delikatną czuprynkę, a w okolicy nosa wąsy.

 

Cockapoo są bardzo rodzinnymi psami, lubią zabawę i pieszczoty.


Cockapoo - zachowanie i charakter

Cockapoo to doskonały towarzysz. Jest radosny, łagodny, inteligentny, przyjazny i oddany człowiekowi. Urzeka otwartością, rezolutnością, serdecznym usposobieniem. Szybko przystosowuje się do nowych warunków. Cechuje się wysokim stopniem podatności na tresurę, chyba że odziedziczył więcej cech od rodzica cocker spaniela. Wówczas może być go nieco trudniej wyszkolić. W tym przypadku posiłkować się warto specjalnymi akcesoriami treningowymi. Najlepszym motywatorem psiej nauki jest pozytywne wzmocnienie w formie smaczków. Dlatego podczas tresury warto wyposażyć się w torby na ich przechowywanie. Dzięki nim będziesz je mieć zawsze przy sobie.Cockapoo mocno przywiązuje się do swoich opiekunów. Źle znosi długotrwałe przebywanie w samotności. Istnieje ryzyko rozwinięcia się u niego problemów separacyjnych. Cockapoo bardzo lubi zabawę i chodzenie po dworze. Wymaga umiarkowanego wysiłku fizycznego. Aby mu go zapewnić, warto wyposażyć się w zabawki do rzucania lub ciągnięcia. Cockapoo z pewnością uszczęśliwią psie sporty, jak agility, dog frisbee czy flyball.

 


Cockapoo – zdrowie, pielęgnacja, potrzeby

Cockapoo cieszą się dość dobrym zdrowiem. Jednymi z częściej występujących u nich dolegliwościami są: wysuwanie się rzepki, zaćma, postępujący zanik siatkówki, alergie skórne. Średnia długość życia cockapoo wynosi 12–15 lat. Ich pielęgnacja nie jest czasochłonna ani kłopotliwa. Wystarczy regularne szczotkowanie – średnio raz w tygodniu. Wskazane jest okresowe trymowanie. Bardzo ważne jest przycinanie sierści, która rośnie w ich uszach, aby zachować je czyste i suche. Psy te mają tendencję do infekcji ucha.
Cockapoo mają niepohamowany apetyt. Konieczna jest zbilansowana i zrównoważone dieta.

 


Pies cockapoo – cena

Cena za cockapoo bywa różna. Szczeniaki tej rasy można kupić od niespełna tysiąca, choć zdarzają się i takie, za które sprzedawcy życzą sobie około 2000 zł. W przypadku tych droższych psów cena podyktowana jest przeważnie zbiorem informacji, jaki uzyskuje się od hodowcy na temat zwierzęcia.

 

 

Olga Dąbska

Milena Kostrubiec

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość