Nr 1 2021
według Ceneo
WYSYŁKA GRATIS!
Zamówienia od 99zł!
Najnowsze artykuły na blogu:

Akbash dog, czyli wierny strażnik i łagodny kompan - Encyklopedia psów

Akbash dog to rasa wywodząca się z Turcji. Psy te z całą pewnością można zaliczyć do większych ras, hodowanych pierwotnie w celu ochrony zwierząt gospodarskich i stad. Chociaż może to uczynić ich niezależnymi, czyni z nich jednocześnie najskuteczniejszych strażników. Ich lojalność i poczucie opieki sprawia, że są również rasą wybieraną przez niektóre grupy szkolące psy usługowe dla osób niepełnosprawnych.

 

Akbash kangal.

 

Akbash – opis rasy

Nazwa akbash pochodzi od białej barwy głowy psa (tur. bas – głowa). Posługując się analogią, karabash oznacza głowę czarną. Psy te generalnie występują jedynie w kolorze białym. Ze względu na hodowlę w celu ochrony zwierząt gospodarskich i owiec, ich biała sierść pomagała wtopić się w stado. Nie ma innych akceptowanych kolorów czystej rasy Akbash, choć niekiedy u psów tych występować może lekkie zabarwienie w okolicach uszu. Charakterystyczną cechą tych psów jest ich długi i mocno owłosiony ogon oraz silne kończyny.

Choć w niektórych państw rasa ta wciąż posiada status „non-recognized breed” (rasa nierozpoznana), Turecki Związek Kynologiczny opracował szczegółowy opis rasy. Akbash dog, jako czysta rasa, posiada konkretne standardy dotyczące wielkości. Psy te ważyć powinny od 34 do 64 kg. Wysokość tych psów w kłębie waha się od 69 do 86 cm. Rasa Akbash dog jest mniejsza niż inne tureckie rasy, jednak o wiele zwinniejsza i bardziej energiczna.

Rasa ta nieuznawana jest przez Międzynarodową Federację Kynologiczną FCI, jednak można spotkać akbash hodowla, dzięki której możliwe jest nabycie tego czworonoga.

Akbasz zaraz obok psa kangal jest odmianą owczarka anatolijskiego - tureckiego psa obronnego.

 

Akbash dog – temperament i charakter

Akbash dog to łagodny pies, który bardzo chroni swoich opiekunów. Przedstawiciele tej rasy są niezależni i od czasu do czasu lubią mieć własną przestrzeń. Psy te, pierwotnie hodowane w celu ochrony stad zwierząt gospodarskich, nadal mają silne instynkty strażnicze.

Psy rasy Akbash są bardzo inteligentne. Są również bardzo wytrzymałe. Jeśli pies wyczuje niebezpieczeństwo, będzie warczeć lub szczekać na nieznajomych, ale nie wykaże bezpodstawnej agresji. Jeśli potrzebujesz strażnika, który ostrzeże cię przed każdym, kto może zbliżyć się do twoich drzwi, Akbash będzie najlepszym rozwiązaniem.
Ponieważ Akbash był pierwotnie hodowany jako pies stróżujący, a nie pasterski, nie ma on ekstremalnych wymagań dotyczących ćwiczeń. Te psy nie były hodowane do zaganiania owiec, ale raczej do leniwego pilnowania ich ze zbocza wzgórza. Ich niskie zapotrzebowanie na energię może jednak sprawić, że będą podatne na przybieranie na wadze, dlatego codzienny 30-60 minutowy spacer jest w przypadku tej rasy bardzo dobrym rozwiązaniem.

Ponieważ Akbash jest dużym psem, z łatwością poradzi sobie z zabawą nadmiernie podekscytowanych dzieci. Są to jednak psy o niskiej energii i mogą preferować przebywanie w pobliżu dorosłych lub starszych dzieci, które wiedzą, jak grać delikatnie. To powiedziawszy, dla dzieci, które uczą się prawidłowo podchodzić i bawić z dużym psem, Akbash może być świetnym, aktywnym towarzyszem.

Może Cię zainteresować: Jaki jest największy pies na świecie?

 

Wychowanie szczeniąt rasy Akbash dog

Ten pies potrzebuje silnego i konsekwentnego właściciela. Można je łatwo wyszkolić, ale pamiętaj, aby wcześnie socjalizować je z innymi psami lub zwierzętami domowymi, z którymi mogą mieszkać w domu.

Ponieważ psy tej rasy są dość niezależne, zwykle nie mają lęku separacyjnego ze swoimi ludzkimi odpowiednikami. Pamiętaj, aby dać im trochę miejsca, ponieważ od czasu do czasu lubią być same.

 

 

Akbash dog – zdrowie psa i pielęgnacja

Rasa Akbash jest predysponowana do niektórych problemów zdrowotnych, z którymi mogą spotkać się chociażby mastify. Choć z reguły psy Akbash dog cieszą się długim zdrowiem, istnieją pewne choroby, które występują, u nich częściej. Niektóre z nich mogą być pozornie łagodne, inne jednak potrafią zagrażać życiu.

• Dysplazja stawu biodrowego - choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego psa, w której staw biodrowy psa jest zniekształcony. Może to prowadzić do bólu i zapalenia stawów.

• Niedoczynność tarczycy - choroba endokrynologiczna, w której tarczyca Twojego psa przestaje wytwarzać wystarczający poziom hormonu tarczycy. Chociaż nieuleczalne, tak jak u ludzi, objawy niedoczynności tarczycy można leczyć codziennie lub dwa razy dziennie.

• Kardiomiopatia rozstrzeniowa - jest to choroba związana z sercem. Renomowani hodowcy powinni badać swoje psy pod kątem tej choroby i nie będą hodować psów, które ją mają.

• Skręt żołądka - żołądek wypełnia się pokarmem lub powietrzem, a następnie obraca się, odcinając krążenie zarówno do niego, jak i innych ważnych narządów jamy brzusznej. Zagraża to życiu i wymaga natychmiastowej pomocy weterynaryjnej.


Podobnie jak w przypadku wszystkich psów, powinieneś nadążać za regularnymi kontrolami weterynaryjnymi swojego Akbasha, aby wcześnie wykryć wszelkie problemy zdrowotne. Twój weterynarz może pomóc w opracowaniu rutyny pielęgnacyjnej, która zapewni psu jak najdłuższe zdrowie.
Codziennie należy również sprawdzać uszy pod kątem zanieczyszczeń i szkodników i czyścić je zgodnie z zaleceniami weterynarza. Pazury psa należy przycinać zanim staną się zbyt długie – zwykle raz lub dwa razy w miesiącu. Nie powinny stukać o podłogę.

Innym problemem, jeśli chodzi o opiekę nad psem Akbash dog, będzie utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Weterynarz powinien szczegółowo poinstruować, jak prawidłowo myć zęby psa.

 

 

Dieta i odżywianie Akbash

Szczenięta Akbash powinny być karmione karmą specjalnie przygotowaną dla szczeniąt dużych ras. Pomoże to ich długim kościom rosnąć i rozwijać się w odpowiednim tempie oraz zapobiegać stanowi zwanemu panosteoitis lub „bólami wzrostowymi”. Dorosły pies rasy Akbash dobrze sobie radzi z większością marek wysokiej jakości komercyjnej karmy dla psów. Ze względu na ich niskie zapotrzebowanie na energię mogą potrzebować mniej jedzenia w ciągu dnia, niż mogłoby się początkowo wydawać.
Ze względu na niską energię mają tendencję do przybierania na wadze, należy trzymać się regularnego harmonogramu karmienia i nie zostawiać w misce jedzenia w ciągu dnia. Ograniczyć należy także liczbę smakołyków.

Podobnie jak w przypadku wszystkich psów, potrzeby żywieniowe Akbash zmieniają się od szczenięcia do dorosłości.

 

 

Akbash dog - cena

Pies rasy Akbash dog z rodowodem, pochodzący z zarejestrowanej hodowli, kosztować może od 2500 zł do 4000 zł. Cena zależna jest od konkretnego hodowcy, predyspozycji wystawowych psa oraz genów.

Hodowli psów akbasz w Polsce nie ma za wiele. Po renomowane szczeniaki należy udać się za granicę.

 Arnika Persona

Komentarze

Nie znaleziono żadnych opinii

Nowa wiadomość